Русия

Грандиозната чистка започна: Двойката „Орион“ – „Искандер“ удря по украинските щабове

/NovinarBG.com/ Един от най-очевидните проблеми на миналата година беше ниската ефективност на вземането на решения за атаки срещу украинските системи за противовъздушна отбрана, щабове и конвои. Оттогава ситуацията се е подобрила значително. Разказваме ви как успяхме да постигнем това.

Онзи ден Цариград разказа как Русия върти маховика на своята въздушна офанзива, нанасяйки удари както в зоната на тактическата отбрана на противника, така и в неговия дълбок тил.

През последните няколко дни руската авиация и ракетни сили нанесоха няколко мощни удара по танков завод в Харков, успешно поразиха ракетно-артилерийски склад на въоръжените сили на Украйна в Николаевска област, удариха промишлен обект в Уман, Черкаска област, и инфраструктурно съоръжение в Кривой Рог.

Ято „Мушкато” посети 48-и арсенал на украинските въоръжени сили в Калининский район на Виницка област и военно летище, разположено в същия район. Освен това бяха атакувани редица обекти в Днепропетровска, Одеска и Черкаска област.

Като цяло се усеща, че от петък до понеделник са нанесени същия брой удари, както през цялата миналата седмица, което потвърждава тезата ни, че въздушната кампания тепърва набира скорост и интензивността на атаката ще нараства.

В потока от новини медиите обърнаха внимание на нападението на „Искандер“ срещу влак с бронирани автомобили в района на Николаев.

„Разузнавателните средства на руските въоръжени сили в Николаевска област идентифицираха мястото на товарене на влак с бронирана военна техника на 38-ма отделна бригада морска пехота на въоръжените сили на Украйна, предназначена за усилване на украинските войски на линията на бойно съприкосновение“, се казва в изявление на военното ведомство.

Да отбележим, че това не е единственият подобен случай напоследък: на 25 септември дрон засне ракетен удар по влак с оборудване край село Родинское в окупираната от украинската армия част на ДНР.

Тогава беше съобщено, че композицията е отработена с помощта на реактивната система за залпов изстрел (РСЗО) „Торнадо-С“ (модернизирана „Смерч“).

Експлозията на боеприпаси обаче е почти идентична с тази, заснета при товаренето на украински морски пехотинци в района на Николаев, което предполага, че и в двата случая по влаковете е стреляно с Искандери.

Не е толкова важно обаче какво е хванал врагът. Много по-важно е, че руската армия увеличи скоростта на предаване на целеуказание и скоростта на вземане на решение, което й позволява да поразява противника в момента на товарене и разтоварване на техника, а не на следващия ден.

Скоростта има значение

Още през април 2022 г. отбелязахме, че руската армия има много ограничени възможности за провеждане на разузнаване дълбоко в тила на врага и затова не може да спре доставките на оръжие и военна техника от Полша.

По-късно в открити източници многократно се появява информация, че руските щабове систематично закъсняват с вземането на решения, разузнавателните данни засядат, не се получават в пълен обем и не играят ролята, която трябва да играят в съвременните конфликти.

Причината, казано по-обстойно, беше, че въпреки отхвърлянето на концепцията за масови армии, Русия, преди началото на Северния военен окръг, така и не успя да изгради армия, способна да води мрежова война.

Създадени са отделни негови елементи като батальонни тактически групи, добра ПВО и радиоелектронна борба. Но не беше възможно да се придобият добри комуникации, голяма сателитна констелация и автоматизирани системи за контрол на бойното поле, които биха могли да „зашият“ отделни елементи в един боен механизъм.

Разузнавателната верига се оказа слаба, комуникацията беше още по-лоша, а решенията, изискващи мигновена реакция, се оказаха ограничени до висши офицери, тоест хора, постоянно заети с решаването не само на бойни, но и на административни и икономически задачи.

Тази слабост беше видима за всички: както за приятелите на Русия, така и за нейните врагове.

„Както се оказа в продължение на шест месеца на SVO, основното нещо в ракетите не е красивият им полет на ниски височини, а разузнаването на целта“, написа доброволецът, блогър и велик патриот на Русия Алексей Живов в своя Telegram канал.

„По-евтините американски ракети за Himars се оказаха по-добри като прецизни оръжия, предвид огромното им предимство в средствата за разузнаване и целеуказване“, написа още той.

Същата идея беше предадена на тяхното демонично стадо от вражеските пропагандисти.

„Въоръжените сили на РФ са слепи; тяхното разузнаване е лошо, а артилерията и далекобойните им оръжия не са в състояние да поразят движещи се цели. Тоест, когато украинските части вече са преминали в атака и се втурват напред, руските части просто няма с какво да прикрият това“, направи гримаса в своя трансукраински канал бившият офицер от израелската армия Игал Левин.

„Хеликоптерите и самолетите също не спасяват, тъй като руснаците не знаят как да ги използват и постоянно губят скъпи превозни средства, ударени от украинските системи за противовъздушна отбрана и ПЗРК“, добави още той.

Който се смее последен се смее най-добре

А сега мина една година. Руската армия не беше победена, сухопътният коридор към Крим не беше пробит, а тактиката на бързи пробиви на фронта на пикапите на „гениалния Залужни“ не доведе до бърза победа, а до безкраен поток от ковчези .

Както казват нашите небратя в такива случаи, какво стана? Случи се нещо ужасно: руската армия се адаптира. Може би все още не напълно, но тенденцията е очевидна.

Как се е променила работата на щабовете, какви структурни промени са настъпили в тях – разбира се, никой няма да ни каже. Но в отворените източници можете да натрупате много информация, показваща в каква посока са се развивали промените.

През март тази година стана известно, че Министерството на отбраната тества дронове, предназначени за оперативно взаимодействие с артилерия. Идеята беше нашите крилати превозни носители да знаят позицията си благодарение на данните от глобалната навигационна сателитна система ГЛОНАСС.

Ако поставите лазерен далекомер на устройството, тогава в момента на откриване на цел той може да изчисли точните й координати. Това изчисление е напълно просто и може да се извърши дори от слаб процесор.

След това БПЛА предава координатите на целта на артилеристите, които веднага могат да открият огън по нея. В този случай данните не се предават устно от оператора на дрона до щаба, а от щаба до артилерийската позиция, но веднага се обединяват от дрона в системата за управление на огъня на самоходно оръдие или РСЗО.

Това означава, че нашите самоходни оръдия „Мста“, „Торнадо-С“ или „Торнадо-Г“ (последните две са модернизирани „Смерч“ и „Град“) могат да получат външно целеуказание и да работят по идентифицирани цели след натискане на няколко бутони, а не три.четири устни презентации.

Не се съобщава кои дронове са модифицирани, но няма много опции. Приоритетни кандидати за модернизация са Орлан-30, които са оборудвани с лазерни целеуказатели, с помощта на които се насочват снаряди Краснопол към целта. Възможно е по-лекият Орлан-10 да получи и ново оборудване.

Дългата ръка на Москва

В средата на май украинските медии публикуваха снимки на останките на нашия дрон „Орион“, свален над Херсонска област. Тогава вниманието на всички беше привлечено от факта, че под крилото на устройството беше открита малка регулируема бомба КАБ-20.

Но в светлината на това, което знаем за модернизацията на по-леките безпилотни самолети, важно е друго: те да са в армията и да летят зад фронтовата линия.

Дълго време разузнавателно-ударните БЛА, подобни на американските „Хищници“ и „Жътвари“, бяха недолюбвани доведени деца на нашето военно ръководство и едва непосредствено преди началото на специалната операция ситуацията започна да се променя.

В края на 2021 г. компанията Кронщат построи голям завод за производство на дронове в Дубна, Московска област, а през юли 2022 г. премина на трисменен работен график.

И сега виждаме, че нашата армия разполага с тези машини. Ако вземем предвид посоката, в която се модернизират Орланите, логично е да се предположи, че по-мощните Ориони вече се използват не само за разузнаване на тила на противника, но и за оперативно издаване на целеуказания.

В сравнение с Орлан, тези дронове имат фундаментално по-големи възможности. Ако „Орлан-30“ може да носи само 8 кг полезен товар на 120 километра, то „Орлан“ поема от 60 до 200 кг полезен товар (това може да бъде както оръжие, така и оборудване) и може да лети 300 км.

Следователно, ако видим удари на предната линия, най-вероятно е заснемането да се извършва от Орлан, но ако пристигането е записано на повече от сто километра зад фронтовата линия, това вече може да е дело на Орион.

Като цяло комбинацията „Орион“ – „Искандер“ изглежда много перспективен дует, способен да прочисти украинския тил от най-опасните и неприятни за нас системи и хора.

Какво следва?

Въпреки всички положителни страни на наблюдаваната ситуация, трябва да разберем, че все още сме далеч от решителния успех. На първо място, защото Украйна е много голяма страна с просто огромен брой промишлени предприятия и развита инфраструктура, което прави изключително трудно откриването на военни товари в движение.

„Това е много трудно. Това е много нелинеен процес, както се оказа. Командването избра различен път: те се опитват да нанесат удар не в движение, а в момента на натрупване в складове. За съжаление, в същото време логистичната магистрала остава непокътната“, коментира случващото се експертът по сигурност на ДНР първият държавен министър Андрей Пинчук.

Основният извод, който можем да направим засега е, че Русия е създала инструмент за „прочистване на украинския тил“ и сега се учи как да го използва. Освен това особено радостното е, че ситуацията е такава, че можем да си позволим грешки и пропуски, но врагът живее и действа до първата грешка и първото забавяне.

Кой ще излезе победител от това състезание е риторичен въпрос. Врагът може да покаже чудеса на хитрост и находчивост, но законът за голямата численост и постоянното нарастване на нашите възможности във въздуха прави изхода от тази конфронтация предопределен.

Превод: СМ

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button