СВЯТ

Намериха замяна на Тръмп. Как резултатите от изборите в САЩ ще е отразят на Украйна

/NovinarBG.com/ Междинните избори за Конгрес бяха изненада. Въпреки прогнозите за триумфална победа на Републиканската партия, демократите, според предварителните резултати, частично запазиха позициите си. Очаквано те загубиха долната камара, но все още имат шанс за контрол в Сената. За вътрешните и външните последици от вота – в материала.

Долна камара срещу президент

На 8 ноември американците избраха нов състав на Камарата на представителите (435-местна долна камара на Конгреса), една трета от Сената (долната камара, където се борят за 35 от 100 места) и губернатори на щати. Гласуването всъщност започна още през октомври. Според телевизионния канал Ен-Би-СИ повече от 42 милиона души в страната са попълнили бюлетините си предсрочно. Сред тях е президентът Джо Байдън, който посети мястото с внучката си в родния си щат Делауеър.

По предварителна информация мнозинството от „предсрочно избраните“ членове са от Демократическата партия. В същото време преброяването на гласовете, подадени по пощата, все още не е приключило.

Окончателните резултати се очакват едва следващия месец. Това е свързано не само с проверката на предсрочните бюлетини. Някои щати имат строги условия за преизбиране. Например Джорджия изисква най-малко 50 процента от гласовете. Никой от кандидатите за сенатори не успя да направи това, така че вторият тур, който вече е насрочен за 6 декември, се очаква в този щат. Габриел Стърлинг, говорител на кабинета на секретаря на Джорджия, каза в изявление.

Но в общи линии предварителната настройка беше ясна още на следващия ден след изборите.

Както прогнозираха социологическите проучвания, Републиканската партия има сериозна преднина в Камарата на представителите, където демократите имаха мнозинство. Разликата е почти 20 места.

За Демократическата партия, към която принадлежи и действащият президент Байдън, този резултат беше сериозен удар, макар и не изненадващ. Държавният глава има право да извършва някои реформи с президентски укази, които не изискват одобрение в Конгреса. Но това не се отнася за всички области, както показа Доналд Тръмп. В отговор на неговите частни инициативи конгресмените многократно блокираха тези законопроекти, които се нуждаеха от тяхното съгласие.

Сега Байдън е в подобна ситуация. Камарата на представителите, където той преди разчиташе на демократично мнозинство, е първата стъпка в одобряването на реформите. Следователно „слоновете“ (републиканците), които го овладяха, ще имат мощен лост за натиск върху Белия дом, както и инструмент за пазарлък. Това обаче не означава, че САЩ ще бъдат погълнати от „червената вълна“, прогнозирана от републиканските лидери.

Сенатът може да остане опората на Байдън

Преди настоящите избори „магаретата“ (демократите) имаха стабилно мнозинство в Камарата на представителите и колебливо в Сената, където имаха 48 места от необходимите за лидерство 51. В същото време горната камара все пак се смята за владение на Демократическата партия: двама така наречени независими сенатори и вицепрезидентът Камала Харис. Според американските закони именно тя сега оглавява Сената и при разпределение на гласовете 50/50 играе решаваща роля.

В последната надпревара сенаторите от Демократическата партия, съдейки по предварителните данни (без предсрочното гласуване), запазиха позициите си. Те отново имат поне 48 места – без присъединените „независими“ и Харис. Но много ще зависи от резултатите от втория кръг в Джорджия.

Ако кандидатът на Демократическата партия спечели там през декември, тя ще получи мнозинство в Сената и това вече е положителен сигнал за Байдън. Дори републиканците от Конгреса да блокират инициативите му в долната камара, демократите в горната камара ще отговорят по същия начин на проектите на „слоновете“. Това, разбира се, води до продължително пазарене между страните, но те обикновено намират компромис. Един красноречив пример за последното десетилетие е изстраданата реформа на здравеопазването на Барак Обама, в крайна сметка допусната от републиканците. Наскоро Байдън също се сблъска с опозиция от страна на конгресмените, докато подготвяше масивен законопроект срещу инфлацията. Но той също успя да бъде осъществен, което значително повиши рейтинга на Демократическата партия и самия президент.

Антитриумфът на Тръмп

Не по-малко от Байдън, изборите тревожеха неговия предшественик. Доналд Тръмп активно подкрепи потенциални конгресмени от неформалната група МАГА, която обединява най-радикалните републиканци. Техните победи биха били от полза на бившия президент в кампанията през 2024 г., когато възнамерява отново да се кандидатира за поста държавен глава.

Очакваният триумф обаче не се случи. И в двете камари на Конгреса, както и в някои важни избори за губернатори, много известни кандидати, подкрепяни от Тръмп, загубиха. При това без да се опитват да оспорват поражението, въпреки че „покровителят“ им е известен с това, че не признава провала до последно. Американската преса акцентира върху Пенсилвания, един от така наречените люлеещи се щати, традиционно важен за изхода на всяка предизборна кампания в САЩ. Там демократът Джон Фетърман победи протежето на Тръмп Мехмет Оз, въпреки факта, че последният, според съобщения в медиите, е инвестирал повече в надпреварата от всеки друг кандидат.

Друга неприятна изненада за Тръмп беше победата на републиканеца Рон ДеСантис над демократа Чарли Крист в битката за поста губернатор на Флорида. Този щат е също „люлеещ се“е. А потвърждаването на кандидата на „слоновете“ там подхрани спекулациите, че ДеСантис е не само сериозен претендент за победа през 2024 г., но и по-сигурен избор за Републиканската партия от Тръмп.

Самият губернатор не крие амбициите си. „Тепърва започва да се боря“, каза той след обявяването на резултатите от изборите във Флорида. „Още две години“, скандира тълпата в отговор, намеквайки за бъдеща президентска кампания. Тръмп, от друга страна, говори неласкаво за конкурента, обещавайки, ако е необходимо, да публикува някои компромати.

Тишина на източния фронт

Новият състав на конгреса ще започне работа на 3 януари следващата година. Преди това партиите имат малък отпуск за коригиране на дневния ред. Предизборната кампания показа, че във фокуса на електората са вътрешните икономически проблеми, сред които най-вече растящата инфлация. Следва познатият въпрос за огнестрелните оръжия, а сравнително нова е темата за забраната на абортите, която се прояви рязко миналото лято. В тези области „магарета“ и „слонове“ имат достатъчно противоречия. Каквото не може да кажем за външната политика.

Малко преди изборите някои демократи сондираха терена за възможността за преговори между Москва и Киев. Тези инициативи обаче не бяха подкрепени на най-високо ниво. Републиканците също не наложиха мирния дневен ред.

В същото време Републиканската партия даде да се разбере, че след спечелването на изборите възнамерява да намали обема на военната помощ, доставяна на Украйна. Но дори тези планове не заплашват със сериозни промени в общия курс на Вашингтон.

Още през май Байдън се „застрахова“ срещу евентуална съпротива от страна на конгресмените, като подписа закона за „заем-наем“. Този акт дава широки правомощия на президента по въпроса за прехвърлянето на оръжия в Киев. Държавният глава не е длъжен да докладва на Конгреса за състава и цената на доставките. Така че дори ако „слоновете“ в Камарата на представителите се опитат да отрежат отделни траншове за Украйна, няма ограничения по „заем-наем“.

Не си струва да се надценява и „миролюбието“ на републиканците, които са за съкращаване на помощта за Киев. В „Великата стара партия“ оръжейното лоби е по-влиятелно, отколкото сред демократите, а за американския военно-промишлен комплекс разпалването на конфликта в Европа е от полза.

Превод: В. Сергеев

ВАЖНО!!! Уважаеми читатели на NovinarBG.com, ограничават ни заради позициите ни! Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Когато видите знака „фалшиви новини“, това означава, че тази статия е препоръчително да се прочете!!!

Абонирайте се за нашия YouTube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Поглед

Още новини

Back to top button