Русия

Турнето на „Вагнер“ в Соледар приключи: следващият концерт – в Бахмут

/NovinarBG.com/ Руснаците постигнаха добра тактическа победа, но в близко бъдеще битката ще трябва да се пренесе в друга посока.

Руските сили превзеха град Соледар, малко селище, което блокираше напредването на нашите войски северно от Бахмут (Артьомовск) в продължение на много месеци.

Вечерта във вторник, 10 януари, Денис Пушилин, изпълняващ длъжността ръководител на ДНР, обяви освобождаването на центъра на града. Малко след това в мрежата се появи изявление на създателя и ръководител на ЧВК Вагнер Евгений Пригожин.

Части на ЧВК „Вагнер“ овладяват цялата територия на Соледар. В центъра на града се е образувал котел, в който се водят градски битки. Броят на пленниците ще бъде обявен утре. Още веднъж искам да подчертая, че в щурма на Соледар не са участвали никакви части, с изключение на бойците на ЧВК Вагнер , – каза предприемачът.

По предварителни данни около 400 украински войници са били обкръжени. На свой ред каналите Telegram „от другата страна“ публикуваха цяла поредица от видеоклипове, изобразяващи части на украинската армия, които напускат града пеша и на очукани автомобили.

Взехме Соледар – да вземем Киев

Битката за града започна на 22 юли 2022 г. Предния ден нашите части заеха голямото село Бахмутское, което се намира източно от Соледар и северно от Бахмут. Първоначално боевете се водят в завода за строителни материали Knauf. Беше възможно да се нокаутира врагът от територията на предприятието до 10 август, след което въоръжените сили на Украйна незабавно напуснаха източната част на града.

Решението се дължи на факта, че украинското командване реши да не разпилява сили в опит да удържи неудобните за отбрана линии и незабавно изтегли своите части на позиции, които им дават голямо предимство.

Въпреки явните успехи през август, офанзивата е спряна през септември. Това се дължи на срива на фронта в района на Харков . Щурмовите отряди на „музикантите“ бяха набързо прехвърлени на североизток, за да се стабилизира ситуацията със съседите и това не можеше да не повлияе на възможностите на групата, напредваща в Соледар. Врагът си отдъхна; въпреки това още през октомври боевете в града отново се възобновиха.

За Пригожин и ЧВК Вагнер превземането на града със сигурност е много голям успех. Може би това е първият път в съвременната история, когато частна военна компания, макар и с подкрепата на своята държава, успя да спечели продължила месеци битка срещу европейска армия.

Тази победа обаче е важна не само за „музикантите“. Превземането на Соледар показва, че украинската армия може да бъде победена дори там, където се е подготвяла за отбрана от осем години. И ако нашите вече са в състояние да пробият такава отбрана, то никакви линии в покрайнините на Киев няма да спрат руснаците.

Е, ето още един много важен момент, който трябва да имате предвид. Превземайки Соледар, ние си възвръщаме изгубената стратегическа инициатива, оставяйки най-накрая зад гърба си Балаклея, Купянск, Изюм и Херсон.

– каза пред Царград военния наблюдател на вестник „Комсомолская правда“, полковникът от резерва Виктор Баранец.

Това беше доста неприятен момент за нашите войски. И след като цялата група, в един юмрук, беше командвана от армейски генерал Сергей Суровикин, нещата за нас тръгнаха гладко. А превземането на Соледар е друг много важен знак за връщането на стратегическата инициатива в ръцете на руската армия, – обобщи експертът.

Елитната кайма

Битката за Соледар се превърна в истинска месомелачка, която почти половин година превръщаше в кайма елитните части на Незалежная. Истинският размер на загубите на Въоръжените сили на Украйна все още не е известен, тъй като украинското командване прави всичко възможно да ги скрие.

За целта значителна част от труповете се оставят на самите позиции и в близкия тил. Според вътрешните документи тези хора се водят като „изчезнали“, което позволява на украинската държава не само да избегне деморализацията на обществото, но и да спести значителни средства от плащането на „гробови“ /т.е., обезщетения, пенсии, застраховки и пр./ средства.

Но дори информацията, която изтича в публичното пространство, позволява да се преценят много големите загуби на врага. През декември, 93-та механизирана бригада беше изтеглена от Соледар за снабдяване и възстановяване, в началото на януари беше последвана от части от 61-ва отделна бригада на морската пехота.

Постоянният поток от съобщения за смъртта на войниците отива в Закарпатието от 128-а отделна планинска щурмова бригада – същата, която беше разбита в Херсонска област по време на една от неуспешните офанзиви и която вече няколко пъти бяга от позициите си напоследък. Има основания да се смята, че и 46-а отделна десантно-щурмова бригада, която ги прикриваше, ще получи своето и ще понесе заслужени загуби. В Telegram можете да намерите видеообръщение от военнослужещи от 25-а отделна въздушно-десантна бригада, които обвиняват командването, че ги е оставило да бъдат изклани.

Лесно се вижда, че в Соледар-Бахмут срещу нас воюват елитни части на украинските въоръжени сили: морски пехотинци, парашутисти, танкисти. Няма териториална отбрана, няма леки стрелкови части. Киев хвърля най-добрите части в пещта на битката. Украинското командване успява да ги постави на ротация, предотвратявайки пълното им унищожаване, но въпреки това те търпят безвъзвратни загуби, включително сред най-опитните и обучени войници и офицери. От наша страна те се бият и съответно търпят загуби от ЧВК, която е съставена включително и от доста бивши затворници.

Колкото и цинично да звучи, но основното значение на битката при Соледар е, че Украйна убива цвета на измислената си нация с части, съставени от маса престъпници – хора, на които е даден последен шанс да се реабилитират.

Няма да има пробив

Но това, на което не трябва да разчитате е, че успехът в Соледар ще доведе до някаква съществена промяна в предната линия. Ситуацията е такава, че нашата армия и ЧВК разбиват отбраната в посоката, където Украйна се готви от години да отблъсне нашето настъпление.

Превземането на Соледар би прекъснало украинската снабдителна линия Бахмут от север. Нашите части също заобикалят града от юг. Въпреки това, ако командването на въоръжените сили на Украйна спре, тогава ще бъде възможно известно време да се снабдява Бахмут от запад, през Часов Яр.

Самото превземане на Бахмут като цяло също не води до никъде, тъй като зад него стои агломерация от градове, преминаващи един в друг: Славянск, Краматорск, Дружковка, Константиновка. Общо това са повече от 50 км непрекъснато градско развитие, зад което се крие обширна пътна мрежа.

Самият Бахмут е сравнително малък град, където преди войната са живели малко повече от 70 хиляди души и цялото му значение е свързано единствено с продължилата месеци упорита битка, която се разигра за него.

Царград вече подробно разгледа особеностите на Донбас като театър на военните действия. Тогава отбелязахме, че единственият начин да се победи вражеската групировка е да се проведе широкомащабна операция по обкръжаване със затваряне на котела дълбоко в тила на врага, например в Павлоград. Но нито Соледар, нито Бахмут са подходящи за това. За да направите това, е необходимо да развиете офанзивата, разчитайки на Изюм , който за начало ще трябва да бъде освободен отново (градът беше загубен по време на септемврийската офанзива на въоръжените сили на Украйна в района на Харков).

Освен това, ако в оценката на ситуацията се издигнем на стратегическо ниво, тогава ще трябва да констатираме, че Донбас съвсем не е ключов регион за Украйна. Дори пълното му освобождаване няма да принуди Киев да прекрати войната. Ключът към победата над врага са западните региони, през които има непрекъснат поток от оръжия и гориво от Полша и отчасти – столицата на страната.

Обобщение

Превземането на Соледар е добър тактически успех, който значително намали боеспособността на най-добрите украински бригади (поне за известно време), а също така ще се отрази болезнено на състоянието на украинското общество.

Той обаче няма оперативни перспективи. Врагът може да напусне Бахмут и да се оттегли буквално на 30 километра на запад, където отново ще бъде готов да води многомесечни отбранителни битки, превръщайки омразните за него градове на проруския регион в руини.

Освен това никакви успехи в Донбас не могат да доближат края на войната и нашата победа в нея. За да бъде смазан украинският режим, е необходимо да се превземе Киев и да се окупират западните райони на страната. Само в този случай Украйна ще загуби достъп до препитание и ще бъде смачкана.

Превод: ЕС

Абонирайте се за Youtube канала на новото музикално предаване „Рефлексии“ и ще преживеете прекрасни мигове с музиката на Барока: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/watch?v=HoGUFCffd70″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/watch?v=HoGUFCffd70

Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button