Русия

Как въздушното разузнаване на НАТО вреди на Русия в Украйна

/NovinarBG.com/ През 2022 г. един от основните признаци на провеждащата се СВО в Украйна беше активната работа на западното военно разузнаване. Обичайно е да се обръща внимание сателитното разузнаване на САЩ и НАТО, но специалните разузнавателни самолети играят също толкова важна роля, а може би дори по-важна. Какви средства използва НАТО във въздуха в помощ на ВСУ, как работят и какво може да им противопостави Русия?

Какво изучават западните разузнавателни самолети, изучаващи територията на Украйна? Почти цялата земна повърхност.

Разделителната способност на техния радар за странично сканиране прави възможно идентифицирането на наземни цели с размерите на мотоциклет. Тоест, не просто да се открие определена самоходна желязна кутия, но се направи точно: пет танка и координати, гаубица и координати, ПВО и координати, самолет от този тип и неговите координати. Някои самолети дори могат да подслушват кабелни и радиорелейни линии. Така че разузнавателната авиация е много неприятна.

Тези самолети обаче имат и своите ограничения. Общоприето е, че разузнавателните самолети наблюдават както въздуха, така и земята. Всъщност не, всеки от тях изпълнява свои собствени функции.

Самолет Boeing E-3A Sentry („Сентри“)

Тези апарати не извършват наземно разузнаване. Тяхната задача е разузнаване на въздушното пространство. Често наричаме тези машини АУАКС (AWACS, Airborne Warning and Control System), но всъщност E-3A “Сентри” е само част от тази система.

Кривината на земната повърхност е най-важният фактор при радиолокационното разузнаване. Наземният радар (конвенционален, а не късовълнов задхоризонтен), ако е на голяма височина, може да засече изтребител, летящ на изключително ниска – до 200 м – височина на разстояние 30-40 км, крилата ракета на височина 50 м – на разстояние 23-30 км. Това е физическата граница. Нарича се „радиохоризонт“. Колкото по-висок е радарът, толкова по-далеч може да гледа отвъд радиохоризонта.

E-3A “Сентри”в този смисъл е много по-мощен. От своята височина на полета (около девет километра) той може да открие бомбардировач на средна и голяма надморска височина на разстояние 600 км, изтребител на малка височина – 360 км, крилата ракета на изключително малка височина – 260 км, надводен кораб на разстояние повече от 400 км. Над фюзелажа на самолета стои, както казват американците, „Ротодом“ – огромен въртящ се лещовиден обтекател, в който е монтирана фазирана радарна антенна решетка. Екипаж – 20-22 души, от които четирима пилоти, 14-16 оператори, инженер по радиолокационна техника и един или двама техници. Продължителност на полета 11 часа.

Втората важна функция на този самолет е да насочва изтребителите към въздушни цели. Тоест може да служи като авиационен команден пункт. Поради това разполага с голям набор от оборудване за всички видове комуникация. Информацията за въздушната обстановка от неговия борд може да се предава в реално време на различни наземни, надводни обекти, командни пунктове с помощта на различни протоколи за цифров обмен. Най-универсалната комуникационна линия е “Линк-16”. Неговото оборудване е инсталирано на много украински командни пунктове, противокорабната система РК-360 “Нептун”. Така ПВО на Украйна получава информация за въздушната обстановка, достатъчна, за да не включва радарите си по време на набези до момента, в който се наложи да се открие огън.

Вярно е, че има важна тънкост. „Сентри“, като правило, непрекъснато се движи по маршрут от около 1500 км покрай западните граници на Украйна и над Черно море. Следователно той не може винаги да бъде на „точното място, в точното време“. Като се вземат предвид всички ограничения, той в крайна сметка вижда територията на дълбочина само 200-250 км и само в западната част на страната. С други думи, противовъздушната отбрана на Украйна не може напълно да разчита на такава помощ. Може би E-3A “Сентри” ще предостави информация за приближаването на руски самолети или крилати ракети – а може би не. “Сентри” с АУАКС не е единственият подобен самолет на НАТО , работещ близо до Украйна.

С-100Б “Аргус” с ФСР-890 АУАКС

Това е много по-прост и нискомощен летящ радар, произведен в Швеция. Той патрулира на височина от два до шест километра, има радар с ниска мощност и не може да се похвали със значителен обсег на откриване на цели. За шест километра височина на полета обхватът за големи самолети не надвишава 400 км, за малки самолети на малка височина – 150-200 км.

Специална характеристика е фиксираната фазирана антена. Нейното платно с размери 9×0,8 m е монтирано вертикално (от по-малката страна) над фюзелажа в плосък обтекател. Поради тази конструкция самолетът не осигурява цялостен изглед на въздушното пространство, а само го сканира в два сектора от 120 градуса встрани от маршрута. За да се видят „мъртвите зони“ е необходима маневра. Екипаж – двама пилоти и четирима оператори.

Това са самолетите с АУАКС, които доста условно могат да се считат за разузнавателни.

РЦ-135 или РЦ-135В с нитова връзка

Това е първият важен разузнавателен самолет на НАТО, действащ срещу руските въоръжени сили. Основният самолет за радио-електронно разузнаване (РЕР).

Колко кръв и пот на съветски и руски офицери от ПВО изпиха тези устройства! Тези от тях, които служеха в ивица от няколкостотин километра от границата, трябваше да тичат по няколко пъти на ден до позиция №1 за готовност и да проследяват тези самолети с часове. Вдига дежурни изтребители. В съветско време подобни действия бяха особено характерни за Далечния изток. Имайки резерв от керосин за 15 часа полет, РЦ-135 вървеше по нашите граници и след като изразходваше гориво, бавно се отдалечаваше от тях за 50-100 км до въздушния танкер KC-135, презареждаше – и отново към граница.

В съветските години още няколко такива самолета оперираха над Охотско море (което все още не се смяташе за наше вътрешно) и Тихия океан, американски разузнавателни кораби бяха в морето и американски сателити преминаваха над тази зона в ключови моменти. Имайки на борда радиоразузнавателни станции, работещи на 800 км встрани от курса, РЦ-135 забелязва съоръженията за ПВО на СССР и много други части и обекти в тези части.

Днес именно този самолет е най-вредният от цялата разузнавателна ескадрила на НАТО, която лети около Украйна. По-специално, той докладва на ВСУ данни за излитанията на руската авиация на далечни разстояния. Оборудването му за радиоприхващане проследява работата на всички средства за комуникация на летищата – от уоки-токито на водача на апарата до радиостанцията на ръководителя на полета, включвайки бордовия радар и радиовисотомерите за тестване. И според тези данни той точно определя: кога, колко и какви типове бомбардировачи се подготвят за излитане. След излитане продължава проследяването на бомбардировачите по маршрута. Затова за ПВО на Украйна най-често не е тайна кога и с какво точно ще удари далечната авиация на руските ВКС.

Когато украинските БПЛА атакуваха летищата Енгелс и Дягилево, RЦ-135 имаше най-важната функция – да определя кога ще се появят дупки в нашето радарно поле поради повреда на някои радари или изтеглянето им за поддръжка и прочее. Според тези данни вече и проправи пътя на противника.

Самолет С102B “Корпен” („Сврака“)

Предназначението на тези машини е да откриват позиции и да анализират параметрите на работа на радарите на ПВО. Съвместим с нитовата връзка на РЦ-135В. Принадлежат на Швеция, произведени са две единици. Прелита от Балтийско до източната част на Черно море. Разузнавателното оборудване се управлява от система с изкуствен интелект. Екипажът са – двама пилоти и двама до четирима оператори.

Тактически самолет за електронно разузнаване RЦ-12 “Хюрон”

Занимава се с радиоприхващане. Патрулира над Литва. Зона на интерес – балтийските държави, Калининградска област, Беларус. Екипажът е от двама пилоти, няма оператори на разузнавателна техника. Цялото това оборудване е напълно автоматизирано и предава получената информация към наземния център в реално време.

EП-3E Aries II REM за дълги разстояния (“Овен”)

“Овенът” принадлежи към ВМС на САЩ. Преустроен от патрулен самолет за борба с подводници и успешно съчетава функцията на самолет за радиоелектронна борба и самолет за борба с подводници. Патрулира предимно край бреговете на България и Румъния, но понякога прави полети и до Грузия.

Патрулен самолет за борба с подводници ATР-72

Има развита система от сензори, включително радар с фазирана решетка, който въпреки че може да открива въздушни цели, все пак е специализиран за надводни. И ще се изненадате, но може да търси подводници. Подводница, която се движи под вода на дълбочина до 300 m, създава вълна над себе си върху морската повърхност, незабележима за човешките очи, но перфектно наблюдавана от радарното оборудване. Такава вълна е получила жаргонното име „гърбицата на Бернули“. Действа над Черно море. По-специално внимателно се наблюдават районите в близост до Босфора.

Разполага и с въоръжение – ракети “Харпун” , малогабаритни противоподводни торпеда сонарни шамандури за търсене на подводници.

РКу-4 “Глобал Хоук” на “Нортроп Груман”

Стратегически височинен безпилотен самолет за разузнаване. Най-големият боен дрон в света. Размах на крилете 35 м, тегло около 15 тона. Предназначение – наземно разузнаване. Параметри на патрула: височина около 20 км, време на полет – 38 часа, скорост 840 км/ч.

Единственият американски сериозен БПЛА, който от време на време рискува да прелети над територията на Украйна. Оборудван с опростена версия на разузнавателно оборудване, монтирано на пилотирания височинен разузнавателен самолет У-2. Най-важният елемент е радарът със страничен поглед. Работи с така наречената антена със синтетична апертура. Радар с такава малка антена прави няколко радарни изображения последователно по време на движението на устройството, които се обработват от процесора на борда. Резултатът е едно висококачествено изображение с размер няколко десетки метра. Това гарантира разделителната способност на линейните размери на обектите – един метър. Информацията се предава по сателитен комуникационен канал към контролния център.

Ниската мощност на такъв радар не позволява достигане на голям обсег на такова разузнаване, но 110 км са осигурени. Вярно е, че нито ние, нито американците не съобщихме нищо за това колко е ефективен такъв радар в условия на активно заглушаване.

Бомбардиър” 650 “Артемис”

Самолет за разузнаване и целеуказване. Най-секретният американски разузнавателен самолет досега. Той никога не е бил приет на въоръжение, по една машина принадлежи на частниге компании LASAI AVIATION LLC и TENAX AEROSPACE LLC, работещи за Пентагона по договор. От това, което може да се види отвън, както и от анализа на емисиите от авиониката, той е оборудван със страничен радар с висока разделителна способност, както и голям набор от антени за намиране на посока и идентифициране на сигнали от наземни радари и радиостанции. Няма съмнение, че в реално време ще може да дава точните типове и координати на наземни технически обекти от гаубица до комуникационен център, система за противовъздушна отбрана…

E8C “Джойнт Старс”

Главен наземен разузнавач. Използван е същият корпус на пътническия “Бойнг-707” като този на Е3 “Сентри”, РЦ-135.

E8C е оборудван с разузнавателна система “Джойнт Старс”, често самолетът и се споменава с нейното име. Базиран е на страничен радар с антена със синтетична апертура. Той е с дължина 26 м и е монтиран под фюзелажа в специален обтекател тип кану. Такъв голям размер на антената позволява получаването на радарни изображения с фотографско (!) качество с обхват на разузнаване до 200 км. Друго предимство на самолета е, че той може да осигурява не само разузнаване на наземни цели, но и да контролира използването на тактически и оперативно-тактически оръжия по тях и да оценява резултатите.

Всъщност цял летящ щаб. Екипаж: четирима пилоти, 17 оператори.

* * *

В крайна сметка си струва да се отбележи, че всички тези устройства могат да бъдат ефективни само при липса на противопоставяне срещу тях. Противодействието може да бъде както камуфлаж, оборудване за електронна война, така и други, по-прости методи. По-специално, има основание да се смята, че „случайното“ изстрелване на ракета до британския РЦ-135В, което се случи през есента, охлади плама на въздушното разузнаване на НАТО. Дори започнаха да летят с боен ескорт за известно време. Но бързо се успокоиха и продължиха да шпионират. Противодействието на западното въздушно разузнаване остава една от основните задачи, които руските въоръжени сили трябва и решават в момента в Украйна.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за Youtube канала на новото музикално предаване „Рефлексии“ и ще преживеете прекрасни мигове с музиката на Барока: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/watch?v=HoGUFCffd70″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/watch?v=HoGUFCffd70

Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button