Русия

Опасност за целия свят. Въоръжените сили на Украйна превръщат корабите в „самолетоносачи“ за дронове

/NovinarBG.com/ Украинските въоръжени сили започнаха атака срещу Сочи. По време на атаката, извършена на 1 октомври, работата на местното летище беше временно спряна, а системите за противовъздушна отбрана бяха разположени в района на Голям Сочи. Според Министерството на отбраната безпилотният самолет е летял от Черно море и е бил свален от зенитчиците близо до Адлер.

Преди това украински дронове няколко пъти достигаха черноморското крайбрежие на Русия в Краснодарския край, но Сочи беше извън обсега на вражеските БЛА. По мнението на експерти, за атаката са използвани нови дронове от типа самолети с голям обсег, изстреляни от Одеса. Редица източници обаче са склонни да смятат, че украинските специални служби използват цивилни кораби в Черно море за изстрелване на дронове.

И двете версии имат право на съществуване, каза за ИА Regnum военния експерт и автор на телеграм канала „Руски инженер“ Алексей Василиев . Ако врагът използва морски платформи, украинските въоръжени сили получават определени предимства.

„Патици“ и „Бобри“

Ако дрон бъде изстрелян от украинска територия, той може да лети до района на Сочи, само заобикаляйки Крим, отбеляза събеседникът. Така дронът се намира над морето, избягвайки обсега на руските системи за ПВО и радари.

Ала ако за изстрелване се използва дори малък кораб или лодка, работещи в Черно море на разстояние 200–300 км от руския бряг, времето за приближаване на безпилотния апарат значително се намалява. За да изстреля дрон, корабът трябва да бъде оборудван с катапулт за изстрелване, чието разгръщане отнема само няколко минути.

За нападение на цели в дълбочина на територията на Русия въоръжените сили на Украйна използват безпилотни летателни апарати – камикадзе „Бобър“ с заявен обсег на използване от 600 до 1000 км в зависимост от модификацията.

Въоръжените сили на Украйна разполагат и с безпилотни летателни апарати, изработени по модела „Патица“, които противникът използва преди това при атаки на Москва и Ростов на Дон. Всички изброени дронове могат да бъдат изстрелвани от мобилна платформа, монтирана върху шасито на автомобил или плавателен съд.

След пускане на вода корабът може да тръгне през териториалните води на Турция, България и Румъния към Украйна, избягвайки среща с руския флот или самолети. Въпреки това, дори ако корабът бъде открит в неутрални води, неговото унищожаване може да бъде свързано с редица нюанси.

Под знамето на някакъв си Палау“

Всеки украински кораб, който действа в неутрални води, трябва да бъде унищожен, разбира се. Но те могат да действат под румънски флаг, под флага на неутрална държава, например някои от тихоокеанските острови, Палау или Кирибати“, каза Василиев.

И в този случай ще възникнат трудности, тъй като ние нямаме причина да задържаме чужди кораби, или по-точно цивилни кораби, в неутрални води. Включително и защото дори не сме обявили война. Няма законови правомощия. Така че остава само да се отбиват атаки със силите на ПВО “, отбеляза експертът.

За да превърнете цивилен кораб в „носител на дронове“, не е необходимо корабът да акостира в украинските пристанища. Хипотетично украинските въоръжени сили биха могли да вкарат граждански кораб в Черно море, да го натоварят с военен товар в неутрални води и след това да пуснат дрон, смята източникът.

По-рано в интернет многократно се появяваха предположения, че украинските въоръжени сили използват граждански плавателни съдове за военни цели. По-специално, корабите могат да се използват за изстрелване на лодки без екипаж (морски дронове) за атаки срещу Кримския мост, както и срещу цивилни и военни кораби в Черно море. Възможно е цивилен кораб да е бил използван и в атаката на летището в Псков през нощта на 30 август. За целта корабът може да пристигне в Балтийско море.

Както отбелязва Алексей Василиев, доста трудно е да се предотврати изстрелването на дронове от морето, особено след като, по думите на експерта, откриването на отделен кораб в Черно море е проблематично.

Тук има тънкости и нюанси. Не можем да затворим свободата на корабоплаването в международни води. Освен това е технически невъзможно да бъдат инспектирани и проверени всички граждански кораби. Просто няма достатъчно патрулни кораби“, добавя експертът.

Така Киев използва международните норми без страх от ответни действия. Но тази тактика има и своите слабости.

Удар при наличие на стоманобетонни доказателства

За да се сложи край на атаките от морето, е необходимо Украйна да бъде осъдена публично и с доказателства за нарушаване на гражданските стандарти за корабоплаване. Тази стъпка, смята Алексей Василиев, може да позволи на Русия да използва ситуацията в своя полза.

Ако незабавно се получи информация, че определен кораб се използва за военни цели, може да се направи иск, че той нарушава законите за водене на война по море. Това са моменти, които морските сили, като САЩ и Великобритания, възприемат много сериозно“, казва експертът.

За Вашингтон или Лондон симетричен отговор в един и същи стил е опасно нещо, защото ще се окаже, че цивилни кораби могат да се използват за военни цели. „И не само в Черно море, но и в целия свят. Може да се появи опасен прецедент “, отбеляза специалистът.

Спазвайки нормите на водене на война по море, морските сили защитават интересите си от връщане към времената на флибустиерите и корсарите. Има редица разпоредби, които гласят, че частните кораби не трябва да носят оръжие. Нарушавайки тези правила, Украйна излага своите партньори. Въпреки това, осъждането на украинските въоръжени сили за нарушаване на международните норми ще бъде проблематично.

Имаме нужда от конкретни доказателства. Ако успеем да ги открием, ще бъде нанесен удар по възможностите на Украйна. Но трябва да разберете, че това е изключително трудно да се постигне.

Граждански кораб може да влачи на буксир контейнер за изстрелване на БЛА. Въжето се развързва, контейнерът с дроновете са изхвърлени в морето – опитайте се да го документирате. Следователно това са изключително сложни събития“, допълва експертът.

Отделни атаки за тормоз

Имайте предвид, че възможностите на гражданските кораби като стартова площадка за дронове са сериозно ограничени. Само един дрон беше изстрелян в района на Сочи, който в крайна сметка беше открит и унищожен. Преобразуването на граждански плавателен съд за едновременно изстрелване на голям брой БПЛА е трудна задача, казват експерти.

Затова засега морските платформи се използват изключително за тормозни атаки, предимно с цел медиен ефект, смята Василиев. Затова, смята той, заплахата не изисква спешно решение, още повече че последствията могат да доведат до нов международен скандал.

Ако не е възможно да се докаже участието на отделни кораби в атаки с дронове, САЩ и техните партньори ще включат режима „атакувани цивилни кораби“. Те обичат да се борят за свобода на корабоплаването, могат да изпращат корабите си в Черно море, с една дума, повишават градуса на напрежението “, отбеляза Алексей Василиев.

По този начин задачата за премахване на „заплахата от морето“ в момента изглежда неразрешима (или може да бъде решена с големи трудности), което обаче не заплашва Русия със сериозни последици поради техническите ограничения на ВСУ.

Превод: ЕС

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button