ОБЩЕСТВОПОЛИТИКА

Д-р Симидчиев посочи най-критичното нещо в здравеопазването ни

Трудно се прави здравна реформа при бързо оборотна политика. Това каза в ефира на bTV д-р Александър Симидчиев, който е член на Комисията по здравеопазване в парламента.

„Направих си труда да извадя колко са министрите на здравеопазването в новата ни история – от 1989 г. насам

. България е имала общо 31 здравни министри за 33 години, т.е. средно всеки един е управлявал това ведомство по около година и малко. Последните седем са изкарали по-малко от 20% от респективните си мандати, което е около 200 дни. Един мандат трябва да е четири години“, каза още депутатът от ПП-ДБ.

Д-р Симидчиев смята, че в тази ситуация е трудно да се говори за взимането на стратегически решения в здравеопазването. „Един човек докато се ориентира, той трябва да си ходи“, каза той и допълни, че здравна стратегия няма дори на европейско ниво.

„Здравеопазването е доста встрани, защото политиката ни е бързо оборотна. За да се направи някаква реформа, ние имаме нужда от поне 10 години. Медицинските ни сестри се изграждат за 4-6 години, а лекарите – за 8-10 години. Това трябва да се има предвид, когато говорим за читава кадрова политика“, допълни още той.

Депутатът от ПП-ДБ коментира и щафетната гладна стачка в ЦСМП-София.

„Спешната помощ е един от критичните елементи на нашето здравеопазване и той е ангажимент на държавата. Министерство на здравеопазването има пряко отношение към финансирането на тази дейност, защото тя не се покрива от НЗОК. Аз съм виждал няколко проекта в Министерство на здравеопазването – те вървят и са в напреднал стадии, но никой нищо не знае за тях“, обясни той.

Според него трябва да има по-добра комуникация между министерството и спешните центрове. Д-р Симидчиев дори предлага да има ежемесечни срещи между ресорния зам.-министър и спешните медици.

„Има лъч надежда в новия бюджет за здравеопазване – там има финансиране, което да стимулира личните лекари да извършват повече профилактични прегледи. В процес сме на създаване на един фонд „Обществено здраве“, който ще бъде към Министерство на здравеопазването и който ще финансира такива програми“, каза още той.

Още новини

Back to top button