Русия

Robert Clark: Западът може да връчи на Путин ключовете на Европа

/NovinarBG.com/ През януари тази година на украинския фронт наблюдаваме осезаема разлика в сравнение със същия период на миналата година. Тогава настроението и оптимизмът бяха приповдигнати, а западната помощ допринасяше за успешните офанзиви на Киев. Западът представляваше единен фронт, решен да гарантира, че варварската война на Путин срещу Украйна няма да успее.

Сега обаче всичко това може да секне. Изглежда, че колективното западно единство е под силно напрежение, тъй като войната продължава вече трета година. До декември 2023 г. Украйна е получила над 230 милиарда щатски долара под формата на комбинирана военна, финансова и хуманитарна помощ след началото на руската операция през 2022 г. Най-големите донори са САЩ, Германия, Обединеното кралство и различни институции на Европейския съюз.

До неотдавна финансирането се одобряваше чрез единодушен вътрешен консенсус, независимо от партийната политика или вътрешните работи на съответната държава или институция, с някои отделни изключения.

Всичко това се промени в края на миналата година, след като Конгресът на САЩ се оказа въвлечен във финансова и политическа борба. Мнозинството от републиканците поискаха планираните разходи за Украйна в размер на 110,5 млрд. долара да бъдат обвързани с програма за вътрешната сигурност на САЩ. А няколко дни по-късно в Брюксел европейският апологет на Путин и унгарски министър-председател Виктор Орбан блокира планирания пакет от помощи на ЕС за Украйна в размер на 50 млрд. евро (42 млрд. британски лири).

За Киев моментът на това колективно разединение едва ли може да се нарече оптимистичен. Точно когато международната спасителна линия за Украйна заплашва да пресъхне, Русия успя да възстанови все още огромната си, макар до голяма степен остаряла отбранителна индустриална база, да индустриализира военните си усилия, а една трета от вътрешната ѝ икономика е насочена към победата над Украйна.

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://www.facebook.com/PogledInfo

Колективното разединение на Запада, в съчетание с реиндустриализацията на Русия, вече има значителни последици за фронтовите линии в Южна и Източна Украйна. Използването и от двете страни на артилерия и тежко въоръжение за подпомагане на бронирани атаки и отбранителни маневри е характерно за всички кампании на сухопътните войни. Тази война не е по-различна. Показателно за тревожната ситуация, пред която е изправена Украйна днес е, че може да изстрелва наполовина по-малко артилерийски снаряди от противника.

Нека видим как западното разединение на Европейския съюз може да повлияе на бойното поле. След като предоставиха военна помощ в размер на почти 6 млрд. щатски долара, отстъпвайки само на помощта на САЩ, Германия и Обединеното кралство, за първи път в историята си Брюксел гласува за изпращане на по-настъпателни оръжия за Киев. Не толкова необичаен подход за търговски блок, първоначално създаден, за да предотвратява избухването на конфликти в Европа.

През март миналата година Брюксел се съгласи да изпрати на Украйна един милион артилерийски снаряда до март тази година (по-специално 155-милиметрови снаряди, необходими за дарените от САЩ и Европа гаубици). Но почти година по-късно, броят на дарените снаряди е около 300 000 – по-малко от една трета от обещаното. Съществена пречка са съществуващите експортни ангажименти на различните държави-членки. В допълнение, повечето европейски държави все още вярват в мира от 90-те години на миналия век [след края на Студената война], поддържайки немодернизирана отбранителна индустриална база, пригодена за мирно време, а не за война, въпреки нахлуването на Путин в Украйна и анексирането на Крим през 2014 г.

Това положение просто не е добро за краткосрочната и средносрочната сигурност на Украйна и особено за дългосрочната сигурност на Европа. През този месец в САЩ започват първичните избори на републиканците в Айова, а увереният Доналд Тръмп се готви за близък реванш с действащия президент Джо Байдън.

Перспективата за завръщане администрацията на Тръмп вече накара мнозина в Европа и Украйна да се чудят кой ще поеме грижата за сигурността на Европа. Отговорът трябва да бъде даден от самата Европа. Но недостигът на обещаните артилерийски снаряди за Украйна трябва да бъде сигнал, че сега е моментът за сериозно създаване на обединена отбранителна индустриална база на континента и че вече не може да се разчита на Вашингтон за гарантиране на мира и сигурността. Нашите политици и дипломати трябва да започнат отсега да планират тази евентуалност, [за да има резултат] до края на тази година.

Въпреки ужасяващата позиция на Унгария спрямо Украйна, ЕС е убеден, че ще успее да гласува пакетите за финансова и военна помощ. Нещата във Вашингтон изглеждат малко по-несигурни, без видими признаци на компромис от двете страни на Камарата на представителите и без обявено гласуване за тази година.

Като се има предвид войната в Близкия изток и ескалиращото напрежение в Южнокитайско море и Тайванския проток, Западът не може да си позволи постоянно да отклонява погледа си от Украйна в дългосрочен план, тъй като ако не успее да действа с колективно единство в подкрепа на Украйна, това би имало катастрофални последици за цяла Европа, тъй като деспотичният Путин със сигурност ще търси следващата си териториална награда в съседна Молдова или дори в Прибалтика.

Западът, и по-специално европейското НАТО, трябва спешно да започне да се превъоръжава, да реиндустриализира и да усвои отново изкуството на възпирането и изграждането на съюзи. Ако не успеем да направим това, ще връчим на Путин ключовете от Европа и неговите растящи мечти за империя ще сложат край на западния съюз такъв, какъвто го познаваме.

Превод: д-р Радко Ханджиев

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://www.facebook.com/PogledInfo

ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button