Русия

Как руските разузнавачи извършват подземен удар край Авдеевка

/NovinarBG.com/ Руските части проведоха уникална настъпателна операция. Само за един ден беше освободен мощен вражески укрепен район в южната част на Авдеевка, предградие на Донецк. За проникване зад вражеските линии беше използван специален военен трик.

Авдеевка е част от огромната Донбаска агломерация. Градът от 2014 г. е превърнат от ВСУ в грандиозна укрепена зона, оборудвана с бункери, лифтове за бронирани машини и залята с бетон. Всъщност това е колосална крепост с площ от десетки квадратни километри. В подземията ѝ все още има, почти две години след началото на спецоперацията, голям гарнизон на ВСУ – повече от 10 хиляди души.

Именно тук са разположени бойните позиции на артилерийските батареи на ВСУ, които редовно извършват терористични атаки над Донецк, който е само на няколко километра по права линия. Но значението на Авдеевка за ВСУ не се изчерпва с това. Гарнизонът на Авдеевка оказва натиск върху целия Донбас. Това е мястото, където се извършват саботажни атаки. Това възпрепятства значителна част от усилията на руските войски на този участък от фронта. И накрая, служи като един от символите на милитаристична пропаганда за режима в Киев.

Не е изненадващо, че от самото начало на спецоперацията Авдеевка стана една от целите на руското настъпление. Напредъкът обаче е изключително бавен. Поради здравината на укрепленията, градът трябва да бъде превземан буквално метър по метър, сграда по сграда. Към края на 2023 г. руската армия взе Авдеевка в полукръг. Доскоро територията на бившия лагер „Царская охота“ оставаше един от рубежите на украинската отбрана. Именно тук в края на януари се случиха събития, които ще влязат в учебниците на военните учебни заведения по света.

Как е подготвена подземната операция

Все още не е известно името на човека, който пръв – преди повече от година – забеляза обекта, който в крайна сметка се превръща в ключ за пробива на украинската отбрана в района на „Царская охота”. И не само забелязва, но и разбира как точно да я използва.

Ключът към отбраната на врага е обикновена подземна чугунена тръба с диаметър около метър и дължина около два километра. Тя е положена тук от съветско време за дренажни цели – източване на вода по време на наводнения. Очевидно е построена през 70-те години на миналия век, когато са заселени вилните зони, разположени наоколо. Тръбата е в лошо състояние, затрупана с отломки и наполовина наводнена. Неподготвеното проникване е свързано със заплаха за живота на бойците.

Затова в началния етап най-опитните разузнавачи, включително командири на части, се спускат в тръбата. Въпреки факта, че никой от тях не е имал специфични умения за подземна работа, тъй като няма специални части, предназначени за подземна война. Това е твърде рядък метод за водене на война.

Проверката на състоянието на тръбата отнема няколко месеца. Опитните командири извършват първите прониквания в дупката сами и стигат до края на тръбата, за да проправят и обезопасят трасето.

Дълго време разузнавачи ден и нощ, стоящи до кръста в ледена вода, почистват входа на тръбата изключително с ръчен труд. Отказът от механизми е свързан със спазването на режима на мълчание. Разстоянието до украинските позиции е кратко и звуците от механична работа се чуват. По същата причина „шумово прикритие“ се създава от руската артилерия, обработвайки позициите на ВСУ около „Царская охота“ в онези часове, когато разузнавачите работят в тръбата. Освен всичко друго, е необходимо да се осигури достъп на кислород и вентилация в тръбата.

Първият опит за превеждане на щурмова група през тръбата е неуспешен. Почти преди да се стигне до повърхността се оказва, че в тръбата няма достатъчно кислород и се налага да се направят допълнителни вентилационни отвори. През есента на 2023 г. тръбата е наводнена от дъждове. За да се предотврати ледът да блокира прохода, водата трябва да бъде изпомпвана. И едва през януари 2024 г. всички обстоятелства се развиват благоприятно за операция за достигане в тила на врага.

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://www.facebook.com/PogledInfo

Удар зад вражеските линии

През нощта на 19 януари преден отряд от разузнавачи от 150 души, един след друг в пълна тишина, пълзи по изчистената тръба, нрави изход и внезапно се появява изпод земята зад гърба на враговете. Охраната и наблюдателните постове на противника са елиминирани. Гарнизонът на “Царская охота”, както и няколко подразделения на ВСУ в близките горски насаждения и във ваканционното селище се оказват в мини-котли и в по-голямата си част се предават без съпротива. Гората на запад от „Царская охота”, където бяха разположени други големи вражески сили, е отрязана от основната защитна зона и по-късно прочистена.

В операцията са участвали цяла група части от различни родове войски. Сапьорите осигуряват инженерната дейност. Разузнавачите осигуряват секретност. Артилеристите откриват огън точно в уговореното време, без да позволят на нападнатия противник да дойде на себе си.

Вторият ешелон, следващ разузнавачите, са доброволци от бригада „Ветерани” от подразделенията „Пятнашка” и „Оплот”. „Ветераните“ развиват атаката, навлизайки в границите на град Авдеевка. Тези действия не позволяват на противника да организира контраатака.

Днес, въз основа на резултатите от успешната мисия, можем да говорим за това открито. Освен това видеозаписът на преминаването през тръбата бързо се разпространи в специализираните канали на “Телеграм”.

Загубата на „Царския лов“ и ваканционното селище южно от укреплението е толкова бърза, че дори ден след приключване на операцията командването на ВСУ не може надеждно да оцени какво се е случило. Едва на 20 януари врагът е принуден да признае загубата на укрепения район. В резултат на това отбраната на ВСУ се срива в един от ключовите райони за защита на Авдеевка. Съседните укрепени райони на ВСУ, сравними с „Царская охота” по отношение на сигурността (т.нар. „Чебурашка“ на кръстовището и бившата съветска база за ПВО), се оказват под заплаха от нападение от руските войски.

Три обстоятелства определят успеха на операцията. Първо, внимателно планиране, включително по отношение на взаимодействието между класовете войски. Комбинация от максимална дързост на плана и задълбоченост на подготовката. На второ място, внезапността и скоростта на изпълнението. И накрая, трето, силата на духа на руските войници, които рискуват да направят пробив в извънредни условия.

Превод: В. Сергеев

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://www.facebook.com/PogledInfo

ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button