Русия

Освобождаването на Артьомовск открива нови възможности пред руските войски

/NovinarBG.com/ Руските части установиха контрол над Артьомовск. Операцията продължи 224 дни и според експертите се превърна в една от най-дългите и кървави след Великата отечествена война. Какво е значението на освобождението на града и какви са по-нататъшните перспективи за военни действия в рамките на СВО?

В неделя руското министерство на отбраната официално съобщи, че руските десантни отряди са завършили освобождаването на Артьомовск. В съобщението на ведомството в канала “Телеграм” се посочва, че градът е освободен от „вагнеровците“ с „подкрепата на артилерията и авиацията на Южната група войски“.

Владимир Путин поздрави десантно-щурмовите отряди на “Вагнер”, както и всички военнослужещи от подразделенията на Въоръжените сили на Русия, които им предоставиха необходимата подкрепа и флангово прикритие, за освобождаването на Артьомовск. Отбелязва се, че всички отличили се ще бъдат представени за държавни награди.

На свой ред президентът на Украйна Володимир Зеленски, отговаряйки на въпроса на “Ройтерс” дали Артьомовск остава под контрола на Украйна, отговори, че „не, днес той остава само в сърцата ни“. В Киев това твърдение веднага беше коригирано. Прессекретарят на украинския президент Сергей Никифоров заяви, че Зеленски не признава превземането на Артьомовск от руските сили. В същото време, както следва от публикуваните видеоклипове, думите на журналиста на “Ройтерс” се състоят от въпрос и изявление и са следните: „Бахмут все още ли е в ръцете на Украйна? Руснаците казаха, че са превзели Бахмут“. На което Зеленски отговаря „Мисля, че не“, добавяйки, че „днес той остава само в сърцата ни“.

Президентът на САЩ Джо Байдън на заключителната пресконференция на срещата на високо равнище на Г-7 отбеляза, че присъствието на изтребители от четвърто поколение Ф-16 в Украйна няма да помогне на ВСУ в ситуацията с Артьомовск. Освен това той добави, че не очаква участието на Ф-16 във военните действия по време на предстоящото настъпление на ВСУ. Байдън се усъмни и в успеха на евентуалното украинско контранастъпление, тъй като „войната е нещо непостоянно“.

Фактът, че руските сили в събота напълно са установили контрол над Артьомовск, беше съобщен от основателя на ЧВК “Вагнер” Евгений Пригожин. В социалните мрежи беше публикувано видео от издигането на знамената на Русия и “Вагнер” в освободения град. Публикувано е и видео от птичи поглед на финалната битка за Артьомовск.

В мрежата военни кореспонденти, блогъри, както и руски политици и депутати реагираха ентусиазирано на новината за превземането на Артьомовск. Всички те се съгласиха, че бандата на Зеленски е отговорна за смъртта на десетки хиляди войници. Военният наблюдател Борис Рожин отбеляза, че „въпреки всички трудности, проблеми и загуби Артьомовската настъпателна операция завърши с победа“.

„Врагът загуби един от ключовите градове в Донбас, претърпя чудовищни загуби в жива сила и техника, беше принуден да коригира плановете за други операции и в същото време получи мощен имиджов удар. За Русия битката при Артьомовск се превърна в една от най-кървавите и най-продължителните след Великата отечествена война. Постигнатата победа е важна“, подчерта той.

„Сега вероятно украинската пропаганда ще започне да говори, че това селище, което доскоро тя наричаше „крепост“, всъщност е маловажно в стратегическо отношение. Въпреки че целият свят видя колко сили хвърли киевският режим в тази зона. Но фактите са упорити неща и истината винаги побеждава пропагандата в дългосрочен план. Истината е, че „месомелачката“ смели десетки хиляди войници от ВСУ. И че бандата на Зеленски е виновна за смъртта им. Нашата кауза е справедлива, Победата ще бъде наша! И руският град Артьомовск със сигурност ще бъде възроден“, каза Сергей Аксьонов, ръководител на Крим.

Юрий Швиткин, заместник-председател на комисията по отбрана на Държавната дума, отбеляза, че оценява превземането на Артьомовск като важно събитие със стратегическо значение и сериозни имиджови загуби за Украйна. „Именно по време на срещата на Г-7 ние показахме провала на ВСУ“, заяви депутатът.

„Освобождаването на Артьомовск е безусловен и много сериозен успех за руските военни: щурмовите отряди на ЧВК „Вагнер“ и руските въоръжени сили. Освен всичко друго, това има изключително голям психологически ефект “, каза Лариса Шеслер, председател на Съюза на политическите емигранти и политическите затворници на Украйна.

„Врагът се придържаше към града твърде дълго и упорито. Все повече и повече подкрепления бяха хвърляни там. През това време в Артьомовск загинаха десетки хиляди украински войници. И по всяка вероятност всичко това е причината украинската контраофанзива да не започне преди месец. Очевидно те просто не са имали достатъчно техника или жива сила, за да задържат града и да започнат широко настъпление на някой от секторите на фронта “, отбеляза тя.

Събеседникът опроверга и тезата, която се налага в украинското медийно пространство, че украинската страна бързо ще върне контрола над Артьомовск по примера на Херсон. „Жителите на новите руски региони приеха много близо до сърцето си изтеглянето на нашите части от Херсон. Оттогава обаче много се промени и сега няма предпоставки подобно нещо да се случи в Артьомовск“, смята Шеслер.

„Руската армия си научи уроците от есента. Нашето командване разбира заплахата, която вражеското настъпление може да донесе на новите региони и Крим. Има ясно усещане, че нашите части са достатъчно силни и са укрепили позициите си, за да не дадат шанс на ВСУ да пробият“, каза тя.

„Превземането на Артьомовск беше най-голямата битка след Великата отечествена война. Операцията продължи повече от шест месеца, в непрекъснат укрепен район и всъщност наподобяваше битката за Сталинград. В това отношение освобождаването на Мариупол беше малко по-различна военна операция“, каза Александър Артамонов, военен експерт, доктор на социалните науки от Католическия университет на Франция.

„Беше невъзможно да се установи контрол над града по друг начин освен чрез щурмови групи. В същото време борбата за него е напълно оправдана, тъй като Артьомовск е ключът към голям укрепен район, който включва също Краматорск, Славянск, Авдеевка”, допълни той.

„След отстъплението от Артьомовск на ВСУ ще бъде много по-трудно да се отбраняват в това направление, тъй като сега са останали минимален брой укрепления. На свой ред имаме възможност бързо да превземем Дружковка, Константиновка и да стигнем до Краматорск и Славянск “, смята експертът.

„Разбира се, ние все пак трябва да се закрепим в Артьомовск, това ще направи невъзможно ВСУ да започнат светкавична атака на територията, която освободихме. Освен това имаме всички шансове да развием инициатива в това направление и тогава всъщност ще може да се говори за перспективата за достигане до Днепър, тъй като зад този укрепен район остават само голи степи“, каза източникът.

„Перспективите за подобно развитие на събитията, разбира се, се осъзнават и на Запад. Затова сега отново има опити да се настоява за преговори. По-конкретно, Римският папа, който създаде „мисия за мир“ в Украйна, започна да говори за това“, каза Артамонов.

„Що се отнася до по-нататъшното развитие на ситуацията и възможните области на дейност на ВСУ, заслужава да се отбележи, че резервът на Генералния щаб на ВСУ разполага с шест избрани, добре обучени бригади и пет до шест бригади на териториалната отбрана. Предполагам, че вражеското командване ще реши да ги използва в района на Кременная и Попасна“, твърди той.

„Този район е удобен за врага, първо, от гледна точка на наличието на гори, в които може да се скрият от разузнавателни БПЛА, и второ, той е в непосредствена близост до границите на Русия. Затова ВСУ ще съпътстват дейността си с работа на диверсионни групи и терористични атаки в нашата страна“, смята експертът.

Военният анализатор Михаил Онуфриенко, говорейки за по-нататъшното развитие на ситуацията на фронта, отбеляза, че „ние всъщност трябва да изпълним това, което не успяхме да направим преди година“. „Освобождаването на ДНР е местна задача, която може да бъде постигната само чрез пробиване на защитата на врага в чело. В същото време да се действа по този начин във всички направления, давайки възможност на противника да се укрепи на 10-15 километра в следващото населено място, ми се струва нецелесъобразно “, смята събеседникът.

„Затова смятам, че трябва да се съсредоточим върху провеждането на стратегическо настъпление, движейки се от Белгородска, Курска, Брянска области на юг. Би било правилно да се проведе настъпателна операция между Суми и Харков. Там има около 300 км до Днепър, въпреки че разстоянието е голямо, задачата е напълно изпълнима за армията. Това ще ни позволи да прекъснем линиите за снабдяване на вражеските групировки през Днепър“, казва Онуфриенко.

„За същата цел ще бъде необходимо да се разрушат мостовете. Така ще успеем да създадем непреодолими условия за групирането на ВСУ и, движейки се по водосборите на реките, без да ги форсираме, ще освободим левия бряг“, заключи той.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button