Русия

Шах и мат: Западът пропусна последствията от оттеглянето на Русия от Зърнената сделка

/NovinarBG.com/ „Златният милиард“ алармира: на фона на оттеглянето на Русия от Зърнената сделка световните цени на зърното и другите култури поставят нови рекорди и няма да спрат. Американците, които отначало спокойно наблюдаваха огъването на европейската икономика в борбата с Русия, неочаквано откриха, че ще ги отнесе и зад океана: според данни от четвъртък цените на пшеницата в САЩ се покачват вече трета поредна сесия и вече са достигнали максималното си ниво от началото на СВО. И това е само началото.

Виковете и ругатни срещу Русия, десетократно умножени с края на сделката, звучат като красива музика. Посланикът на САЩ в ООН с чаено име Томас-Грийнфийлд заяви, че решението на Русия е „акт на жестокост“. Шефът на евродипломацията Борел, извика, че „прекратяването на Зърнената сделка ще доведе до световна хранителна криза“. Ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен нарече отказа на Русия от сделката „цинична стъпка“, за която „съжалява от дъното на сърцето си“. Не е ли прекрасно? Третият закон на Нютон гласи: ако враговете на Русия са в истерия, значи правим всичко правилно.

Въпреки че основният аргумент на всички западни гаранти, подписали и заинтересовани страни по сделката беше „продоволствената сигурност на най-бедните страни“, отвореният сандък представи съвсем друга картина. Вместо милиони плачещи африкански деца, протягащи мършавите си ръце с гладни викове към кораби със спасително зърно, по някаква причина това спасително зърно беше получено от страни, които изобщо не гладуваха по време на сделката. Фактите са прости и неумолими: по време на т. нар. Черноморска инициатива, тоест Зърнената сделка, 32,8 милиона тона товари бяха изнесени от пристанищата на Украйна, от които повече от 70% (26,3 милиона тона) бяха изпратени в страни с високи и над средни нива на доходи, включително Европейския съюз, и в най-бедните страни, по-специално Етиопия, Йемен, Афганистан, Судан и Сомалия, без да се отчитат дори и с три процента – по-малко от един милион тона.

Разбира се, може да се предположи, че по време на сделката милиони гладни африкански деца са били спешно отведени в Европа, за да разтоварят камиони със зърно, но вероятността това е много малка. И има голяма вероятност, че Западът, под красиви песнопения в полза на бедните, цинично е натъпкал хамбарите си с украинско зърно, източено от украинския режим за жълти стотинки, докато все още е имало какво да се продава.

Сега какво?

И сега някой ще пострада.

Основните застрахователни агенции в света отказаха да застраховат кораби, отиващи в пристанищата на Украйна, а на хоризонта няма самоубийци. САЩ и Турция, въпреки тъжното блеене от Киев, отказаха дори да обсъждат идеята за ескортиране на зърновозите със своите военни кораби. Призивът на Жозеп Борел за увеличаване на износа на зърно от Украйна е вопъл в пустия. Железопътната система в Европа просто не е в състояние да се справи с такива обеми трафик, плюс редица европейски страни (очевидно в пристъп на солидарност с Украйна) блокират превоза на украинско зърно и затварят пазарите си за него, „тъй като това е единственият начин да защитят интересите на европейските фермери“. Приятелството си е приятелство, но зърното е с пари. Тази сряда на европейските борси пшеницата за ден поскъпна с 8,2%, а царевицата – с 5,4%, във връзка с което външните министри на ЕС се събират спешно на извънредна среща. Като се има предвид фактът, че през май тази година, в сравнение с 2022 г., цените на храните в еврозоната вече са се увеличили с 12,5% (във Великобритания – с 18,5%), дори най-ревностните фенове на „европейската градина“ вече се страхуват да дават прогнози.

Що се отнася до Украйна, предлагането на селскостопанска продукция оттам вече е намаляло с 35-40% след началото на СВО, а излизането на Русия от сделката за зърно може окончателно да сложи край на Украйна като „главната житница на Европа“. С дъмпинга си до пода, властите в Киев спечелиха от продажбата на украинско зърно по време на сделката около милиард долара на месец и този милиард на месец сега плавно и елегантно ще се премести в джоба на Русия.

Но това не е всичко.

Принудителната отстъпка, с която се продаваше руското зърно на пазара, вече е повече от компенсирана от покачващите се цени. Експлозивният скок в цените на акциите на водещите земеделски холдинги и предприятия в Русия отразява разбирането на пазара за това кой сега е единственият диригент на музиката. Преди СВО Русия вече беше основният износител на пшеница в света с дял от около 20%, но на фона на отличното производство на зърнени култури ние с радост ще отхапем дела на Украйна (преди СВО тя беше петият по големина износител на зърно в света и първият по слънчогледово масло).

И като вземем предвид факта, че Русия заедно с Беларус произвеждат половината от световните торове, имаме лоши новини за нашите врагове. Русия отглежда почти два пъти повече зърно, отколкото се нуждае, и при никакви обстоятелства няма да бъде възможно да ни задушат с глад.

„Златният милиард“ може да тръби колкото си иска за победата над Русия, но когато дойде време да опъне колана на следващата дупка (или дори две) – тогава ще разберем кой към кого ще ходи с протегнати ръце.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button