Русия

Близкият изток дава на Русия редица нови възможности

/NovinarBG.com/ В сряда, 6 декември, руският президент ще посети Обединените арабски емирства и това ще бъде само началото на поредица от срещи на руския държавен глава с колеги от страните от Близкия изток. Тези срещи имат богат и важен дневен ред, но освен всичко друго, ние сме изправени пред „демонстрация на Запада на безсмислието на опитите му да изолира Русия“, казват експерти.

В следващите няколко дни Владимир Путин ще завърши истински близкоизточен дипломатически маратон. На 6 декември той ще посети ОАЕ (където ще се срещне с президента на страната Мохамед бин Зайед Ал Нахаян), както и Саудитска Арабия, където ще разговаря с фактическия държавен глава Мохамед бин Салман. А след това на 7 декември руският президент ще разговаря с иранския си колега, който ще лети за Москва.

Помощникът на руския президент по външната политика Юрий Ушаков нарече тези контакти „много уместни и изключително важни“. И в това няма съмнение.

На първо място, защото се случват в изключително интересно време – в период на умора и раздразнение в Близкия изток към американците. Особено след като САЩ и Европа заеха абсолютно произраелска позиция в конфликта между Тел Авив и ХАМАС.

„Избирателният подход, на който станахме свидетели при прилагането на международните правни и морални стандарти, както и игнорирането на отвратителните престъпления, извършени от израелските окупационни сили срещу беззащитни палестински цивилни, вбеси ислямския и арабския свят“, каза саудитският външен министър Фейсал бин Фархан.

Путин, със своя балансиран подход, предизвиква само уважение. Следователно няма съмнение, че преговорите с него ще се проведат на най-уважаваното ниво. Тоест без целонощно висене за среща с държавния глава (каквото преживя държавният секретар Антъни Блинкен в КСА) и без чакане в самолета, докато някой благоволи да посрещне високия гост на рампата (което се падна на германския президент Франк-Валтер Щайнмайер в Катар). Путин ще бъде приет на най-високо ниво в Близкия изток (точно както беше с президента Раиси в Москва),

Всъщност темата за Газа ще бъде една от основните и на трите срещи. „И трите държави са в регион, където конфликтът между Израел и Палестина продължава. Продължава – и има всички възможности да се разшири в други страни. Иран, Саудитска Арабия и ОАЕ не са заинтересовани от голяма война, както и Русия, така че Путин ще обсъди с ръководството на тези държави как да избегне този сценарий“, обяснява международният политолог Елена Супонина.

Освен това Москва може да действа като нов посредник в прекратяването на военните действия. „Визитата идва в момент, когато Русия иска да засили ролята си на мощен посредник в близкоизточния конфликт“, пише „Таймс оф Израел“. Освен това трябва да се засили в момент, когато предишният посредник се провали.

„ХАМАС, смятана за терористична група от повечето западни страни, има добри отношения с Русия и често изпраща делегации в Москва. Катар, на който Западът разчиташе като преговарящ с ХАМАС, не можа да намери основания за по-нататъшен обмен на заложници между Израел и палестинската групировка (което беше предпоставка за втора хуманитарна пауза). Затова Путин няма какво да губи, като се намеси сега, пише британският „Гардиън“. „Кризата представлява възможност за Русия да влезе отново в глобалната политика, представяйки се като неочакван защитник на многостранно решение на ситуацията в Близкия изток“, допълва изданието.

А регионът има нужда от такива посредници. „Близкият изток е затънал в конфликти и без помощта на Руската федерация и Китай не може да бъде решен. Щатите са ненадеждни в това отношение, те разчитаха на война – и в Украйна, и в Палестина“, обяснява политологът Абас Джума

Втората тема е петролът. „Тук има няколко теми. На първо място, съдбата на споразумението ОПЕК+. Трябва да се обсъди стратегически въпрос: какво ще направи ОПЕК+ по-нататък? В крайна сметка, докато ние намаляваме производството, поддържаме високи цени, други държави се възползват от това и увеличават производството, заемайки нашето място на пазара. Съответно трябва да решим дали ще продължим да намаляваме производството или по някакъв начин ще променим позицията си“, обяснява Игор Юшков, преподавател във Финансовия университет и експерт в Националния фонд за енергийна сигурност.

Отделно може да се обсъди въпросът с производствените квоти за Иран. „Техеран заяви, че през 2024 г. възнамерява да достигне предкризисния обем на производство и износ на петрол. Сега не подлежи на квотата за производство, тъй като е под санкции. Но ако достигне предсанкционното ниво на производство, тогава може би е време да се въведат ограничения за него, както за всички останали. Освен това в четвъртък руското ръководство ще се срещне с представителя на Иран в Москва, където ще бъде поставен и този въпрос“, продължава Игор Юшков.

Също така, според Юшков, ще бъде обсъден въпросът за заобикалянето на санкциите. Експертът обяснява, че през ОАЕ се осъществява паралелен внос, много търговци на руски петрол са регистрирани в ОАЕ, така че е необходима координация на действията.

Третата тема е БРИКС. „Президентът Путин се среща с държавните глави, които от 1 януари 2024 г. се очаква да се присъединят към БРИКС (където Русия стана председател от Нова година). БРИКС предлага алтернативен поглед върху това как трябва да бъде структурирана международната политика. Страните-членки на организацията са обединени от желанието да се освободят от хегемонията на САЩ, както и да създадат своеобразен съюз на взаимно разбирателство с други, които са се отървали от нея. Развивайки икономическото сътрудничество и търговското взаимодействие“, казва Супонина.

И накрая, поредната демонстрация на липсата на каквато и да е изолация на Русия ще бъде своеобразна черешка на тортата. Особено чрез посещения в ОАЕ и Саудитска Арабия.

„Посещението на Путин в ОАЕ и Саудитска Арабия е най-важният етап в развитието на отношенията между нашите държави. Но това също е демонстрация на Запада за безсмислието на опитите му да изолира Русия“, казва Абас Джума. „Това посещение демонстрира нарастващата увереност на Путин във възможността да пътува извън Русия, въпреки всички усилия на САЩ и Европа да го изолират на световната сцена“, възмути се „Блумбърг.“

Ще свиква.

Превод: В. Сергеев

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button