Русия

Избори в Молдова: „европейското село” срещу „проруския” град

/NovinarBG.com/ В основата на съвременната молдовска политика са противоречията между „евроромантизма“ на селските жители и по-прагматичната позиция на градските жители. Те се припокриват с дългогодишното политическо и географско разделение на молдовското общество: между прорумънския център на републиката и „проевразийските“ север и юг.

Това всъщност бе потвърдено и от проведените на 5 ноември и 19 ноември т.г. общи общински избори.

Управляващата прозападна либерална партия PAS (Действие и солидарност) спечели мнозинство в 19 от 32 селски района на Молдова (изборите бяха проведени по пропорционална система). В четири от тях, разположени в централната част на републиката, привържениците на президента Мая Санду ще имат моно-мнозинство.

В същото време PAS се представи слабо в общините (най-важните градове).

Проправителствената партия ще има относително мнозинство в градските съвети само на 2 от 11 общини. Естествено и двете се намират в центъра на Молдова (Унген и Страшен).

В битката за столицата PAS загуби.

Кметът на Кишинев Йон Чебан , който е в конфликт с правителството на Санду, спечели абсолютно мнозинство от гласовете още на първия тур на изборите. Оглавяваната от него партия МАН (Национално алтернативно движение) ще формира най-голямата фракция в общинския съвет (33,25% от гласовете). Втора е PAS с резултат от 32,88%, трета е Партията на социалистите на Република Молдова (ПСРМ) (9,6%).

Столичният кмет бе избран на поста преди четири години с подкрепата на социалистите от ПСРМ. Но след това, както често се случва в молдовската политика, той промени партийната си принадлежност.

Настоящият партиен проект на Чебан, подобно на PAS, е насочен към европейската интеграция на Молдова. Но има и разлики. МАН се обявява не за либерална, а за социалдемократическа идеология и не приема юнионизма (присъединяването на Молдова към Румъния).

Междувременно преди месец нашумя изказването на премиера Дорин Речан , че не изключва Молдова да се присъедини към ЕС като неразделна част от друга държава (очевидно Румъния). Нито президентът, нито парламентарното мнозинство, назначило ръководителя на правителството, осъдиха тази позиция.

Останалите прозападни сили постигнаха успех само в селските райони. Европейската партия на социалдемократите взе мнозинство в областния съвет на един от тях и стана втора в още пет.

Позиционирайки се като най-голямата опозиционна сила, ПСРМ спечели най-много гласове в 9 областни съвета в северната и южната част на Молдова. В три от тях социалистите ще са с абсолютно мнозинство.

Освен това, водената от бившия президент на Молдова Игор Додон, ПСРМ ще създаде най-големите фракции в три общини: северната молдовска Сорока, Единец и южния град Кахул.

В останалите големи градове отново опозицията ще „прави бала“.

Всички опозиционни сили, споменати по-долу, имат много сложни отношения помежду си, но са обединени от левите си възгледи и желанието да се засили руският вектор на външната политика на Молдова.

Във втория по големина град на републиката („северната столица“) Балти, „Нашата партия“ на бившия кмет Ренато Усати се представи по-добре от останалите . Нейният кандидат е фаворит във втория тур на изборите за кмет на Балти, насрочен за 19 ноември.

В населената предимно с българи Тараклийска област (която е в южната Бесарабска степ) най-голямата фракция ще бъде тази на Възраждането (прави впечатление, че в самата България водещата проруска партия също носи това име).

В съседния гагаузки град Чадир-Лунга мнозинството от депутатите в общинския съвет ще представляват регионалния проект „Нашият Буджак”.

Своеобразен анклав в прозападната централна част на Молдова е град Орхей, откъдето е беглецът – олигарх Илан Шор . Партията на негово име (която спечели изборите за глава на гагаузката автономия през пролетта) вече е забранена. Въпреки това свързаните с нея политици успяха да спечелят мнозинство в градския съвет на Орхей и да спечелят битката за кметския пост.

Политико-географското разграничение на Молдова се определя исторически.

През Средновековието именно в гористия и хълмист район Кодри (бесарабския аналог на Карпатите), в центъра на региона Прут-Днестър, е концентрирано молдовското население. На север преобладават русините, а на юг – турците.

По-късно, по времето на Руската империя и СССР, в северните и южните райони на Бесарабия се формира смесен състав на населението, докато в центъра абсолютната доминация на молдовците („бесарабските румънци“, както ги наричат в Румъния) остана.

Кодряните, както показват предизборните кампании през последните тридесет години, предпочитат десните партии, насочени към присъединяване към ЕС и интеграция с Румъния. „Степните“ традиционно гласуват за леви политици, запазвайки държавния суверенитет и укрепвайки връзките с Русия, Китай и Турция.

Социалната база на управляващата PAS в Молдова може да бъде проследена дори на ниво символи.

Една от ключовите скорошни правителствени програми се нарича „Европейско село“.

Тя е насочена към подобряване на населените райони, „изграждане на Европа у дома“. Но самото оригинално име на програмата неведнъж е давало повод на опозицията да подчертава невниманието на управляващите към градските проблеми.

Мая Санду наскоро лично стартира националната акция „Горска генерация“. И въпреки че целта й е много утилитарна (озеленяване на републиката), това име има и политическа конотация.

В края на краищата, жителите на гористите Кодри, „кодрианците“, са основната социална база на управляващата PAS, освен това изображението на дъб е символ на Либерално-демократическата партия на Молдова. По едно време именно тя въведе Санду, Речан и редица други висши служители на републиката в голямата политика.

Как ще се развият техните съдби пряко зависи от президентските (през 2024 г.) и парламентарните (през 2025 г.) избори. Междувременно продължаващата общинска кампания показва, че за управляващата партия ще бъде трудно да повтори резултата отпреди две години и да спечели почти 53% от гласовете на парламентарните избори (сега успя да спечели малко по-малко от 33% от мандати на местни съветници).

В тези условия единственият изход е намирането на коалиционен партньор на PAS. Ще бъде много важно дали привържениците на Санду ще успеят да сключат съюзи в местното управление с някоя от опозиционните сили или доминиращата партия в парламента ще бъде изолирана в общините и „степните“ региони на Молдова.

Превод: ЕС

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button