Русия

Историята се повтаря: Варшава няма търпение да повтори любимата си грешка

/NovinarBG.com/ Полша потвърждава репутацията си на провокатор: премиерът Матеуш Моравецки изрази готовност да разположи американско ядрено оръжие в страната.

Защо това е провокация, ако се посочва като ответна стъпка? Защото Полша сега е основният център за снабдяване на Украйна по време на конфликта между Запада и Русия, който започна точно заради намерението за атлантизиране на страната. Ултиматумът, поставен от Русия през ноември 2021 г., съдържаше искане да се предоставят на страната ни гаранции за сигурност в западно направление. Сред тях беше не само искането за изтегляне на оръжията на НАТО от територията на страните, които станаха членки на Алианса след 1997 г. (тоест това се отнася и за Полша), но и за отказ от всякаква военна дейност в Източна Европа (и тук Полша) , както и предложение за поемане на взаимни гаранции да не разполагат ядрени оръжия извън собствените граници и да се върнат вече разположените.

Помним как след началото на СВО НАТО засили своите контингенти в Полша и балтийските държави, а Русия разположи тактически ядрени оръжия в Беларус. Но Русия и Беларус имат съюзна държава, тоест обща защита. НАТО, разбира се, също е създадено за сигурност, има американски ядрен чадър. Освен това, както стратегически – тоест ракети и носители, разположени в Щатите и в океаните – така и тактически. Последните вече се намира в Европа: американските подземни хранилища за тактически ядрени оръжия са разположени във въздушни бази в пет държави. Вярно, че една от тези страни, Турция, е полуевропейска (и база “Инджирлик” изобщо се намира в Азия), но всички останали са чисто европейски: Германия, Италия, Белгия и Холандия. Само около 150 бойни глави – да, това е нищо в сравнение със седемте хиляди, които бяха по време на Студената война, но е напълно достатъчно за ядрено възпиране.

Планове за разполагане на тактически ядрени оръжия в няколко други страни съществуват отдавна, но те бяха особено активно обсъждани след началото на СВО. Говорим преди всичко за Полша и Румъния. В същата Полша вече са базирани американски изтребители, способни да го носят, и нищо не пречи на САЩ да изградят складове и да транспортират бомби там. Освен това искането на Варшава вече е налице. До какво може да доведе това?

По стечение на обстоятелствата почти веднага след речта на Моравецки Александър Лукашенко му даде индиректен отговор. Говорейки в Минск на честванията на Деня на независимостта, президентът на Беларус припомни опитите за насилствена смяна на властта в републиката и че „ако някой иска да го повтори, това е негов избор“. Не от най-умните, като се има предвид промененото съотношение на силите: „В цялата тази история има само една интрига. Дали западните политици осъзнават, че поставят главата на Европа на ядрена гилотина със собствените си ръце? Те сериозно ли мислят, че ще да се отървете с малки жертви?“

Лукашенко говори за възможните последици от въоръжено нахлуване в Беларус, намеквайки, че републиката вече разполага с ядрени оръжия, които, въпреки че са собственост и се контролират от Русия, могат да бъдат използвани от Москва, за да защити своя съюзник. Абсолютно нереалистичен ли е сценарият за атака срещу превърналата се в полуядрена сила Беларус? Но разполагането на тактически ядрени оръжия в Полша балансира полско-белоруския баланс на силите: сега и двете страни ще имат атомна бомба, дори ако тя принадлежи на по-стария им съюзник. И какво ще стане, ако конфликтът около Украйна премине в етапа на нейното разделение, в което ще участват нейните съседи от запад и север, и между тях започнат военни действия? Ще имат ли старшите партньори, тоест САЩ и Русия, възможност да водят ограничена ядрена война на територията на Полша и Беларус?

Тези въпроси може да изглеждат пресилени, но не забравяйте, че напоследък в Русия активно се обсъждат предложенията на политолога Сергей Караганов за вероятността от тактически ядрен удар по някоя от европейските страни. Смисълът на неговата концепция е прост: НАТО води конфликт на изтощение с Русия, целящ да задържи Украйна в свои ръце и да победи страната ни. И в случай на безкрайно удължаване на конфликта, Русия няма да има друг вариант да сломи волята на Запада за съпротива, освен да постави ултиматум за прекратяване на подкрепата за Украйна, а ако той не бъде изпълнен, да използва тактическо ядрено оръжия по група цели в редица страни от Централна и Източна Европа. Караганов не назовава конкретни държави, но всички разбират, че става дума преди всичко за Полша: „САЩ няма да искат да рискуват Вашингтон в името на условния Познан“.

Предупреждението на Караганов предизвика разгорещена дискусия не само в Русия, но и на Запад – някой е съгласен с неговата увереност, че Щатите няма да отприщят пълноценна ядрена война с Русия над Европа, някой спори с това. И изведнъж премиерът Моравецки излиза и напомня на всички с изявленията си, че любимата историческа роля на Полша е ролята на провокатор. При това провокатор, чиито изцепки винаги завършват по един и същи начин: бият го. Само самоубиец може да даде на такива ядрено оръжие.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button