ИКОНОМИКА

Гурбетчиите в Германия изреваха! Бъркат им в джоба с БГ данък ВИДЕО

Предвиждат се промени в спогодбата за избягване на двойно данъчно облагане – българите, работещи в Германия, ще плащат данък у нас. 

В промените, които се очаква да влязат в сила следващата година, ще има една група българи, които ще са ощетени. Причината е проста – България за разлика от Германия не предвижда една определена граница на дохода, която не се облага с данък.

Надя Клюге е адвокат и консултант в неправителствена организация „Справедлива мобилност“.

Тя има изградени 11 центъра, в които помагат на сънародниците ни в Германия с правни съвети.

„Kaто консултант в център по трудово правни въпроси мога да кажа какво ще стане с трудещите се, които най-вече са сезонните работници. Поради простата причина, че наетите в Германия лица с трудов договор подлежат изцяло на данъчно и социално право на немската страна, когато тяхното постоянно местопребиваване е Германия.

При сезонните работници постоянното местопребиваване не е Германия, а е България“, разказва адвокатът и консултант в „Справедлива мобилност“ Надя Клюге в сутрешния блок на Нова ТВ.

По нейни думи работниците се завръщат в България за кратък период, а през останалото време работят в Германия.

Както при всички останали групи, така и при сезонните работници важи спогодбата за избягване на двойно облагане с данъци между Германия и България. При промяна ще се наблюдава и изменение на метода на изчисление на данъците.

„До този момент сезонните работници са плащали данък в Германия единствено, когато техните доходи надвишават свободната граница. Това означава, че изобщо не са плащали данък в България“, допълва тя. 

За 2024 г. свободната граница е 11 604 евро. Ако досега българските сезонни работници са печелили за няколко месеца работа в Германия под тази сума и не са плащали данък в нито една от двете страни – сега това се променя. 

С новата промяна дори и да изкарат под 11 604 евро, сумата  влиза в данъчната основа. Тя се взима предвид при изчисляване на дължимите данъци в България.

Аз например, съм работила три месеца в Германия и съм изкарала 6 000 евро или 8 000 евро. Същевременно съм работила и в България и имам доходи от 20 000 лева.

За да си изчисля дължимите данъци в България, се събира сумата, която съм получила като заплата в Германия, плюс сумата, която съм получила като заплата в България. И тази обща сума с облага с данък 10% в България“, допълва Клюге.

Съществува още една особеност, която сезонните работници трябва да имат предвид от следващата година. В момента, в който приключи трудовия договор и се връщат в България, е необходимо да вземат от работодателя в Германия документ за получени възнаграждения и заплатени данъци.

Защото българската и немската данъчна система разменят информация междувременно. Съществува и задължението сезонните да подават данъчна декларация в България.

Още новини

Back to top button