Русия

Портфейл или русофобия: Китай предлага на Полша изгодно сътрудничество

/NovinarBG.com/ След като Пекин обяви, че една от точките на европейската обиколка на специалния представител на Китай по евразийските въпроси Ли Хуей ще бъде Варшава, някои полски експерти се окуражиха. В края на краищата това според тях означаваше, че Китай – за разлика от Европа, САЩ и Русия – признава Полша за важен геополитически играч.

В същото време полските власти решиха да бъдат предпазливи по отношение на Ли Хуей, очевидно опасявайки се от възможността за негативна реакция от страна на „американския съюзник“.

Ако в Киев китайският специален представител беше посрещнат на най-високо ниво, то във Варшава негов събеседник стана само заместник-министърът на външните работи Войчех Гервел.

Комюникето, публикувано от полското външно министерство след срещата, съдържа традиционни за Варшава антируски нападки. По-специално се казва, че „Полша отбелязва със загриженост изявленията на Пекин за неговото непоколебимо желание да засили двустранните отношения с Русия, държавата-агресор“.

Пекин обаче едва ли ще се интересува от полското мнение за развитието на китайско-руския диалог. Това няма как да не бъде разбрано във Варшава, така че „силните изрази“ в публичното изявление на полското външно министерство изглеждат като „димна завеса“, прикриваща нещо друго.

Едва ли става дума само за украинското направление. Полша днес започна да „подозира“ нещо за своя киевски партньор. Нейното недоволство се прояви в престрелка около клането във Волиния, провокирана от „неочаквано“ искане на говорителя на полското външно министерство Лукаш Ясина към украинския президент Владимир Зеленски да се извини за геноцида над поляците по време на Втората световна война.

В отговор последва остра реакция от страна на украинския посланик в Полша Василий Зварич.

„Всякакви опити да се наложи на президента на Украйна или Украйна това, което дължим по отношение на общото минало, са неприемливи и достойни за съжаление“, каза украинският дипломат.

И въпреки че по-късно той изтри съобщението, съдържащо тази фраза, думата излетя и беше чута от поляците.

Но защо Ясина чак сега повдигна темата за клането във Волиния, която управляващата полска коалиция, водена от Партията на правото и справедливостта (PiS), се опита да замаже след началото на специална военна операция в Украйна?

Бившият полски посланик в Латвия и Армения Йежи Марек Новаковски смята, че това „може да е опит да се отговори на факта, че президентът на Украйна сега пътува до столиците на западни страни, което според полското правителство Зеленски не оценява достатъчно ролята на Полша и твърде малко се консултира по различни въпроси.

Бившият полски дипломат Витолд Юраш е съгласен с Новаковски. Той отбеляза, че Зеленски по време на неотдавнашното си европейско турне е посетил Рим, Берлин, Париж и Лондон, докато „почти традиционно избягва Варшава“.

По този начин украинският президент дезавуира твърденията на „създателите на полската източна политика“, че Франция и Германия уж се оказали „компрометирани“ в очите на Киев „от отношението си към Русия и отсъствието или чисто символичната подкрепа за Украйна в началото на войната.“

Следователно в контекста на уреждането на украинския конфликт намерението на китайския специален пратеник да посети Киев, Берлин, Париж и Москва не е изненадващо. Що се отнася до Варшава, включването й от Пекин се разглежда в различна перспектива.

„Китай отдава голямо значение на важната роля на Полша в регионалните въпроси и има желание да поддържа връзка с нея за политическо решение“, каза Ли Хуей, отбелязвайки, че Пекин подкрепя създаването на балансирана, ефективна и устойчива европейска архитектура за сигурност, която предоставя силни гаранции за мир в Европа, пише китайското издание на Global Times.

Според портала Wirtualna Polska китайските власти предават определено послание на своите полски колеги: настъпването на мира в Украйна ще направи Полша „главен клон на новия Път на коприната и вие ще печелите пари от него“.

Затова, едновременно с европейската обиколка на специалния пратеник, Пекин организира среща на лидерите на централноазиатските републики, по време на която бяха подписани седем двустранни и многостранни споразумения.

Евразийската политика на Китай включва дишане с два бели дроба: евразийски и азиатски. Полша е поканена да участва в изграждането на бъдещата архитектура на евразийската сигурност и икономика.

Проблемът за Варшава тук е, че тогава, първо, ще трябва да изостави американската визия за ситуацията и да работи в сътрудничество с водещите европейски столици. Второ, да се откаже от агресивната антируска политика и да започне контакт с Москва.

Вячеслав Володин, председател на Държавната дума на Русия, намекна какво може да загуби Полша в противен случай. Според него в понеделник, 22 май, Съветът на Държавната дума ще разгледа въвеждането на забрана за преминаване на полски камиони на руска територия.

„Разходите на Полша в този случай могат да възлязат на около 8,5 милиарда евро“, каза Володин.

„Според експертите в резултат на това около две хиляди полски транспортни компании, в които работят повече от 20 хиляди шофьори, ще пострадат или ще фалират.“

По този начин Варшава е поканена да помисли какво ще струва да следва американско-британския фарватер и политическата русофобия. В резултат на това Полша може да загуби достъпа до Централна Азия и Китай.

Превод: СМ

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button