Русия

Украйна разруши последната основа на зърнената сделка

/NovinarBG.com/ Въоръжените сили на Украйна не оставят опити да навредят на Русия. Този път саботажът е извършен на амонякопровода Толиати-Одеса. Трябва да се отбележи, че транзитът на амоняк сам по себе си е въпрос от фундаментално значение за Москва в рамките на зърнената сделка. Как саботажът ще се отрази на съдбата на споразумението и какви са целите на кабинета на Зеленски?

Украинска диверсионно-разузнавателна група (ДРГ) взриви амонякопровода Толиати-Одеса край Масютовка, Харковска област. Това съобщиха в официалния“Телеграм” на Министерството на отбраната на РФ. Отбелязва се, че в резултат на инцидента сред цивилните има жертви. Оказана им е необходимата медицинска помощ.

Военното ведомство добави, че сега остатъците от амоняк от украинска територия се изпускат през повредените участъци на тръбата. По-рано началникът на военната администрация на Харковска област Олег Синегубов говори за шест експлозии в помпена станция край село Масютовка. Според него съдържание на опасно вещество „не е регистрирано във въздуха“. Предния ден той съобщи за разхерметизиране на амонякопровода.

МВнР на РФ я реагира на поредната диверсия на ВСУ. Така прессекретарят му Мария Захарова заяви, че с действията си Украйна е нанесла удар на усилията на генералния секретар на ООН Антонио Гутереш в борбата с глада в нуждаещите се страни.

„Една от помпените станции е изведена от строя. Блокиращите клапани работеха, но въпреки това имаше изтичане на суровина“, подчерта тя. Според нея по предварителни оценки ремонтно-възстановителните работи по амонякопровода ще отнемат около един до три месеца. „И това е, разбира се, с достъп до мястото на щетите“, добави Захарова. Освен това тя каза, че Москва ще положи усилия за установяване на обстоятелствата около саботажа. „Вече може да се каже, че единствената страна, която никога не е била заинтересована от съживяването на газопровода, беше, разбира се, Украйна“, каза тя.

Отбелязва се, че руската част от тръбопровода за амоняк е в добро състояние, съобщава “Трансамиак”. „На 24 февруари 2022 г. беше спрян транзитът на амоняк за територията на Украйна. В момента руската част от амонякопровода, собственост на „Трансамиак“, е надеждно откъсната от украинската част и е в безопасно и добро състояние под постоянен контрол на службите на компанията. В същото време те отбелязаха, че украинската част от газопровода се обслужва от украинското държавно предприятие “Укрхимтранамиак”.

Припомняме, че амонякопроводът Толиати-Одеса с дължина 2417 км е построен в края на 70-те години. Той свързва производствената база, разположена в град Толиати, Самарска област, с пристанищния терминал на Южното пристанище на Одеса. На територията на Русия се обслужва от “Трансамиак”. От украинска страна операцията е извършена от „Укрхимтрансамиак”.

Преди началото на специалната операция около 2,5 милиона тона суровини са били претоварвани през тръбопровода годишно. Транзитът е спрян на 24 февруари 2022 г. По този начин Руската федерация се сблъска с проблема с износа на амоняк, което направи въпроса за функционирането на този инфраструктурен обект от фундаментално значение при обсъждането на сделката за зърно.

Експертната общност отбелязва, че Украйна отдавна и умишлено саботира изпълнението на сделката за зърно. И колкото по-далеч отива администрацията на Зеленски, толкова по-малка е вероятността да се удължи договора, казват експертите. В същото време Москва няма да понесе големи загуби от случилото се, защото скоро ще се появи еквивалентен заместител на амонякопровода.

„Само по себе си взривяването на тръбопровода за амоняк не може да сложи край на сделката със зърно. Но предвид всичко предшестващо, саботажът е поредният пирон, който Украйна заби в ковчега на споразумението. Русия все още не се е отказала напълно от сделката, но кабинетът на Зеленски реши да направи всичко, за да направи по-нататъшните преговори невъзможни“, каза политологът и икономист Иван Лизан.

„Миналата година въпросът, свързан с амоняка, наистина беше от фундаментално значение за Русия, тъй като “Толиатиазот” в условията на ограничения остана без възможност да изнася суровини. Годишно през тръбата се изпомпват около 2,5 милиона тона газ. Това е много голям обем. И голям плюс за нас беше фактът, че газът не подлежи на санкции, тъй като е от категорията на торовете“, отбеляза експертът.

„Скоро обаче въпросът с амоняка ще бъде почти напълно премахнат от дневния ред. През декември се планира да бъде пуснат терминал за износ, който се изгражда на Таман от “Уралхим”. Неговият капацитет ще позволи да се компенсира загубата на Толиати-Одеса. А директната доставка на газ до полуострова ще се извършва по железопътен транспорт, а не по тръба. Съответно, дори ако газопроводът бъде загубен, Русия трябва само да „потърпи“ до края на годината“, подчертава събеседникът.

„Администрацията на Зеленски изхожда от ирационалната логика за нанасяне на максимална икономическа вреда на Русия, дори в собствена вреда. Украйна може да продължи да прекарва транзит на ресурси през своя територия и да получава доходи от това, но вместо това пренебрегва собствената си потенциална изгода. Но рано или късно фронтовата линия ще се стабилизира и подкрепата на западните страни ще намалее. И тогава територията на страната ще се превърне в транспортна и логистична задънена улица“, подчертава Лизан.

„Износът на амоняк беше важен за Руската федерация за подкрепа на местни компании, специализирани в производството му. Всъщност те загубиха 63% от външните купувачи поради санкциите. Индустрията претърпя огромни загуби. В тази връзка нашето правителство зае принципна позиция по този въпрос при удължаването на сделката за зърно“, добави икономистът Антон Любич.

„Амонякът обаче се използва за производството на азотни торове, което прави това вещество особено важно за развиващите се страни. Там подпомагането на добива е пряко свързано с благосъстоянието на местното население. Проблемите на нуждаещите се обаче очевидно не са от интерес за Украйна , отбелязва събеседникът.

„Без съмнение, скоро зърнената сделка ще потъне в забрава, но не толкова заради саботажа на транспорта на амоняк, а поради факта, че Украйна игнорира всякакви споразумения“, смята Станислав Ткаченко, експерт на Валдайския клуб. „Въпросът за износа на амоняк беше повдигнат от Москва, защото след началото на СВО нашата страна загуби възможността да транспортира този ресурс по обичайния начин – по тръбопровода. Междувременно ние дълго време бяхме един от водещите доставчици на амоняк на международния пазар и подобно „приплъзване“ позволи на други страни да ни отнемат позиции“, подчертава експертът.

„В тази връзка правителството реши да създаде собствена инфраструктура за износ на ресурса. По-специално, в Новоросийск бяха построени нови съоръжения за по-нататъшно изпращане на амоняк зад граница с помощта на кораби“, подчертава източникът.

„Тоест Украйна, колкото и да й се искаше, не нанесе фатални икономически щети на Русия. Така че бих оценил този удар от ВСУ като проява на отчаяние. В края на краищата на фронта на ВСУ нямат значителни успехи и е необходимо да се запълни вакумът в информационното пространство. Така че те се опитват да направят поне нещо“, обобщава Ткаченко.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button