Криминални Новини

Мними длъжници блокират съдилища с жалби за фалит

Мними длъжници ще могат да блокират съдилищата у нас с жалби, че нямат никакви пари и искат да им се погаси вземането за 3 или 5 години, според това дали имат имущество или не, ако мнозинството в парламента гласува окончателно текстовете по Закона за несъстоятелност на физическите лица (ЗНФЛ), предупредиха пред “Труд news” юристи с богат опит като адвокати и съдии.

Текстовете не обслужват добросъвестните длъжници, а създават предпоставки за “бум на фалшиви фалити”, защото такова производство най-много ще увреди съдебното изпълнение, смятат адвокати с практика в изпълнителни дела. “Законът ще се използва за шиканиране на кредиторите от недобросъвестни длъжници”, коментираха и дългогодишни съдии, които предупредиха, че хилядите жалби, колкото се очаква да бъдат, буквално ще блокират съдилищата в страната.

Финансови експерти видяха риск в ЗНФЛ за увеличение на банковите лихви: “Има обосновани предпоставки банките да бъдат принудени да увеличат лихвения процент поради забавяне на събираемостта и увеличаването на риск за кредиторите”.

Законът е част от Националния план за възстановяване и устойчивост, обвързан е със с получаването на средства по ПВУ и е подготвен от министерствата на правосъдието и иновациите и растежа още по времето на служебните правителства. “Решението за приемането му е по-скоро политическо, текстовете са спорни, но не го ли гласуваме – няма пари по Плана”, признаха неофициално депутати от ППДБ и ГЕРБ.

Те обясниха, че изначалната цел на ЗНФЛ е добра и е шанс на длъжниците – физически лица “да започнат на чисто” и гражданите, подобно на фирмите, да могат да обявяват фалит, да се продава имущество за погасяване на задължения, но без основно жилище. Нещо повече, текстовете би трябвало да синхронизират пропуски в българското законодателство по отношение на Директива ЕС 2019/1023, с която се стреми “намаляване на отрицателните последици от свръхзадлъжнялостта или несъстоятелността върху предприемачите, които са физически лица”. Директивата препоръчва да се позволи “пълно опрощаване на задълженията след определен период от време”.

В българските текстове обаче процедурата нито е бърза, нито помага на предприемачите, които са изключени от възможността да обявят фалит. Сегашните текстове изключват хората със свободни професии като архитекти, адвокати, занаятчиите, както и такива, които се занимават с търговска дейност. По този начин извън добрите намерения за обявяване на фалит и “старт на чисто” остават редица професии като фризьори, ключари, обущари и въобще е изключен сериозен сегмент от малките професии в сферата на услугите.

Побългаряването на европейските закони за фалит на физическите лица дава възможност например, ако лицето Х има съдебна делба на имот с лицето Y, но лицето Х не иска делбата да се случи бързо, да си пусне жалба за фалит. Докато трае разглеждането на молбата в съда, имущественото дело ще бъде спряно. “Ясно е, че за невъобразимо време – от месец до 3 години делото за делбата ще бъде спряно”, коментираха казуса юристи.

Текстовете не дават отговор и на критериите, по които се определя фалитът – дали настъпва по задължения към държавата, тъй като и сега има опция за опрощаване на несъбираеми държавни вземания от президента. От друга страна има заложен примерен праг от 10 000 лева за стартиране на самото производство, прави се нещо като маса на несъстоятелността на длъжника, както при фирмите. А целият процес се навигира от синдик, както при търговската несъстоятелност, на който се плаща възнаграждение. При задължения в размер на 10 000 лв. означава длъжниците да изплатят около 37,2% разноски по процедурата, защото в текстовете на ЗНФЛ се предвижда на синдика да се дават възнаграждения в размер на минимум 4 минимални работни заплати (МРЗ е 933 лева от 1 януари 2024 г., б.р.).

Юристи обърнаха внимание, че в България вече действа “абсолютната давност” за задълженията на граждани и ударното гласуване на ЗНФЛ е повече имитация на грижа за хората, отколкото реална помощ. Абсолютната 10-годишна давност за задължения на граждани започна да тече от 2 юни 2021 г. след като влезе в сила новия член 112 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД), коментираха адвокати и дадоха пример, че на 3 юни 2031 г. физическо лице за пръв път у нас ще може да се възползва от изтичане на давност на задължението му и то да бъде погасено.

Още новини

Back to top button