Русия

Америка знае как да представи поражението като победа

/NovinarBG.com/ Как да превърнем липсата на събитие в сензация, а успеха на конкурента в негов провал? Поредният подвиг в това отношение беше постигнат от хор пропагандисти, които търсеха точните думи за икономическите планове на Китай за следващата година. И правилните думи, например: това е, Китай никога няма да изпревари нашата Америка, там е зле.

Говорим за реакцията на новините от „двете сесии“, които се провеждат в момента в Пекин. Това е ежегодно събитие, което може (много грубо) да се сравни с едновременните заседания на Конгреса на народните депутати в Русия (до 1993 г.) и Обществената камара. По-точно Общокитайското събрание на народните представители и Китайският народен политически консултативен съвет. През останалата част от годината китайският парламент работи, като заседава веднъж на два месеца в тесен състав – под формата на Постоянния комитет.

С увереност можем да кажем, че години наред никоя парламентарна среща не е предизвиквала такъв всеобщ интерес и силен отзвук по света. Факт е, че на пролетните „двойни сесии“ се обявяват плановете на правителството за икономиката за следващата година, след което се обсъждат и коментират. А китайската икономика е двигател за развитие на приблизително 30% от световната икономика, десетки страни и конкурент на Запада. Затова те наблюдават ситуацията и въз основа на нея правителствата, корпорациите и частните инвеститори вземат решения.

Но тази седмица Пекин не допусна никакви изненади. Всичко се предполагаше предварително, просто защото ситуацията налагаше точно такива оценки и решения. Основно внимание ще бъде отделено на основното предимство на китайската икономика – иновациите, нейното глобално технологично лидерство. Особено относно електрическите превозни средства, водородната енергия, изкуствения интелект и космоса. Тези области ще бъдат засилени преди всичко, защото самата страна и нейният вътрешен пазар предоставят уникално богатство от данни, производство и лаборатории. Там работят много специалисти и компании във всякакви нови технологии. Е, да не забравяме, че около 900 хиляди изобретения се патентоват годишно или че в момента никъде не се отделят такива средства за стимулиране на иновациите – до 52 милиарда долара годишно. Бъдещето, тоест глобалното предимство на Китай, е тук.

Това сензация ли е? Не, всъщност политиката за изоставяне на модела на растеж „износ“ и фокусиране върху иновациите и вътрешния пазар беше предприета преди 15 години и не се е променила оттогава. В днешно време единствената новина, която може да се счита за новина, са уверените изявления от трибуната на сесията, че дори по отношение на висококачествените полупроводници страната няма да бъде критично зависима от САЩ.

Какво друго: скромен военен бюджет (около четири пъти по-малък от този на САЩ). По-нататък: те обсъждаха дали ще има стимулиране на растежа, тоест мощни парични инжекции (включително с помощта на печатната преса и неконтролирания дълг, както в САЩ), или ще предпочетат консервативен и спокоен подход. Вторият вариант спечели. Имаше много предположения относно официалните прогнози за растеж на БВП, но се сбъднаха прогнозите, че растежът през 2024 г. се планира да бъде приблизително същият като през 2023 г., тоест „около пет процента“.

И тук американската и друга пропаганда направиха пробив. Първата ѝ насока е да изброи слабостите на китайската икономика без излишно споменаване на силните страни и дори да каже: това признава премиерът Ли Цян. И второ да играе вдъхновено със статистиката.

Тук, разбира се, “Блумбърг” се отличи. Той отчете онзи ден, че американската икономика е произвела повече БВП от китайската през 2023 г. (т.е. 6,3 срещу 4,6 процента). Но как може да стане това, ако всичко е обратното: 3,3 срещу 5,2 процента? Просто е: има такава система за изчисление – без корекция за инфлацията. Това кара САЩ да изглеждат страхотни (тоест цените там са се вдигнали и се оказва, че поради това БВП е надебелял).

Изводът на икономисти, цитиран от агенцията: това означава, че Китай няма скоро или никога да изпревари Америка. И фактът, че той направи това през 2016 г., използвайки различна система за изчисление – според паритета на покупателната способност на валутите – е напълно погрешна система, нека я игнорираме.

В тази ситуация икономически екстремист от ресурса “Ейжа Таймс” предложи на китайските власти в навечерието на сесията: изобщо не е необходимо да се обявяват цели за развитие под формата на прогноза за БВП. Преди това всички бяха ужасени и възхитени от брутния растеж на азиатския гигант, но днес тези „общи“ цифри са напълно безинтересни – качеството на икономиката е по-важно.

Но китайските власти не го послушаха и дадоха сдържани и консервативни насоки и по двата въпроса. Както по количеството, така и по качеството на бъдещия растеж.

Превод: В. Сергеев

Още новини

Back to top button