Русия

Защо севернокорейските снаряди в Украйна предизвикаха шок на Запад

/NovinarBG.com/ Западът видя реална заплаха за себе си в сближаването на Русия и Северна Корея

Британският “Файненшъл Таймс” говори за използването на севернокорейски боеприпаси от Украйна. По-специално, според изданието, ВСУ ги използват по фланговете край Артьомовск. Киев получил снаряди от определена „приятелска страна“, която уж е прихванала кораб със севернокорейски военен товар. Експертната общност е убедена, че тази фалшива информация е реакция на посещението на Сергей Шойгу в Пхенян, в резултат на което страните започнаха да създават истински антизападен военен съюз.

Според “Файненшъл Таймс” (ФТ) ВСУ са използвали севернокорейски неуправляеми снаряди за РСЗО “Град”. Тези боеприпаси, както самите украински военни казаха на изданието, Киев уж е получил от „приятелска страна“, която е прихванала кораб с товар от КНДР.

Според украинското министерство на отбраната снарядите може да са били заловени от руски войски. Според ФГ е малко вероятно КНДР директно да предоставя боеприпаси на Украйна, тъй като Пхенян подкрепи руската военна операция.

На кореспондента на изданието бяха показани боеприпаси в една от артилерийските части на ВСУ на фланговете край Артьомовск. Освен това, пише вестникът, севернокорейски снаряди са били заснети преди това на снимки, направени през юни на позиции на ВСУ в Запорожка област (техният произход не е идентифициран).

В същото време украинските войници критикуват качеството на боеприпасите, произведени през 80-те и 90-те години на миналия век, които са „много ненадеждни и понякога се държат непредсказуемо“. Поради това украинските военни не обичат да използват севернокорейски снаряди, но, както каза командирът на артилерийската част, сега ВСУ се нуждаят от всякакви боеприпаси.

По-рано “Ню Йорк Таймс”, позовавайки се на данни на американското разузнаване, съобщи, че Русия купува милиони артилерийски снаряди и ракети от Северна Корея. Говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Джон Кърби заяви, че в замяна на боеприпаси Русия най-вероятно ще изпрати храна на Пхенян.

Твърди се, че възможна сделка между Русия и Северна Корея е била с посредничеството на словашкия търговец на оръжие Ашот Мкртичев, което е довело до санкционирането му от администрацията на САЩ. Миналия декември администрацията на Джо Байдън обвини Пхенян, че доставя бойни ракети и ракети на “Вагнер”, която водеше по-голямата част от боевете в Артьомовск.

Москва и Пхенян отрекоха информацията, че КНДР доставя оръжие на Русия. Както каза руският посланик в Пхенян Александър Мацегора, Северна Корея всъщност е в предвоенна ситуация и самата КНДР може да се нуждае от натрупаните оръжия.

„Виждам тук опити да се скара Русия с КНДР, това е желание да се добави катран в меда. Тази седмица руският министър на отбраната Сергей Шойгу беше приет в Северна Корея на най-високо ниво “, казва Ким Йон-ун, водещ изследовател в Центъра за корейски изследвания към Института за Китай и съвременна Азия на РАН, доцент в Московския държавен университет.

Експертът подчертава, че публикацията на британския вестник не съдържа информация кога точно е бил прихванат корабът и накъде точно е пътувал. Съветът за сигурност на ООН наложи санкции на КНДР, които многократно ги разширяваха след ядрените опити на Пхенян през 2009, 2013, 2016, 2017 и 2018 г. По-специално беше разрешена проверката на самолети и кораби, както и на дипломати на КНДР. Около 50% от износа на Северна Корея остана под ембаргото. Много държави допълнително наложиха индивидуални санкции.

„Преди налагането на санкции Северна Корея продаваше боеприпаси на страни от Африка и Близкия изток. Но след като КНДР започна да провежда ядрени опити, преди 14 години, бяха приети първите съответни резолюции на Съвета за сигурност на ООН, предвиждащи претърсване на севернокорейски кораби в чужди пристанища и международни води. В същото време Русия гласува за тези резолюции и стриктно ги спазва“, каза източникът.

Освен това от 2020 г., поради пандемия, КНДР затвори границите си, така че „нищо да не напуска страната“. „В същото време нито един кораб не можеше да влезе там. Границата така и не беше отворена. Сегашното посещение на руската и китайската делегации е първото на чужденци, които успяха да влязат в страната. И основният въпрос – защо ѝ е на Русия? Нямаме глад за снаряди“, обясни Ким.

По думите му между Русия и КНДР са установени много тесни контакти, а по време на посещението на Шойгу е имало сериозна дискусия за сътрудничество в много области, включително във военно-техническата сфера. „Ние не говорим за доставки на севернокорейски оръжия за фронта или за набор на чуждестранни войници. Ще се справим със собствени средства, Русия не е толкова слаба, че да вика някого на помощ. Имаме достатъчно сили и възможности, за да изпълним задачите на специална военна операция“, подчерта Ким.

„Защо Западът не каза нищо за севернокорейските боеприпаси в Украйна преди края на посещението на Сергей Шойгу в КНДР и тържествата по случай 70-годишнината от победата на корейския народ във войната от 1950-1953 г.? Разбира се, това е целенасочена и поръчана информация“, казва Александър Перенджиев, доцент от катедрата по политически анализи и социално-психологически процеси на Руския икономически университет “Плеханов”, член на експертния съвет на „Офицери на Русия“.

Публикацията във „Файненшъл таймс“ е знак за страх и ужас на Запад от сближаването на Русия и Северна Корея във военната сфера, допълва експертът. „Появява се истински антизападен военен съюз. Ако Западът се страхуваше от съюз между Русия и Китай, сега започна да се появява съвсем реален тристранен съюз на ядрените сили. Следователно информацията за севернокорейските снаряди в Украйна е върхът на айсберга, показващ вълнение на Запада. И предвид сближаването на Русия с африканските страни, тази антизападна коалиция може да нанесе сериозно поражение на НАТО не само на територията на Украйна ”, убеден е събеседникът.

В същото време Перенджиев не изключи, че в Украйна наистина може да има снаряди севернокорейско производство, доставени през съветския период или в първите години на украинската независимост, за което свидетелстват датите на производство.

„Самите украинци не отричат, че това са стари снаряди, които нямат нищо общо със СВО. Все пак трябва да се разбере що за снаряди са. Те могат да бъдат свързани само косвено със Северна Корея. Например може да се правят в Украйна за КНДР“, не изключва експертът.

Той обясни, че Северна Корея се противопоставя на империалистическия Запад, а Русия – на колективния. „В крайна сметка ние се противопоставяме на един и същи Запад… Не трябва да отхвърляме нито една протегната ръка. Пхенян не само ни оказва морална подкрепа. Напомням, че КНДР призна ЛНР и ДНР за независими държави още преди провеждането на референдумите за присъединяване към Русия“, отбеляза военният политолог.

Засилването на сътрудничеството между Русия и КНДР е и отговор на действията на Япония и Южна Корея, които „с всички сили помагат на киевския режим в агресията срещу Руската федерация“. „Борбата не е само в Украйна. Отбраната на нашите северни граници започва с Тихия океан и тук също се нуждаем от коалиция като основа за защита на нашия Северен морски път и като цяло на арктическите граници, за които вече се разгръща битката между Русия и САЩ“, обясни експертът.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button