Русия

Чиповият шанс, който Русия не може да си позволи да изпусне

/NovinarBG.com/ Неотдавнашният недостиг на микроелектроника, за който се разгласи на всеки ъгъл, внезапно беше заменен от напълно противоположно явление. Чиповете вече са купища, всички складове са задръстени с тях, търсенето пада, а производителите на чипове фалират.

Някой може и да стане част от бизнеса на по-успешни колеги, но тази криза в местната индустрия ще доведе и до фалити. И тук руските власти няма да трябва да се прозяват – и да купят няколко фабрики за производство на чипове.

„Продажбите на компаниите, занимаващи се с производство на чипове, спадат с около 30-50%. Това не е нормална ситуация. Изглежда, че Samsung е единственият, който остава сравнително невредим поради размера си и диверсификацията на бизнеса, но полупроводниковото подразделение на южнокорейския гигант се насочва към загуба“, каза Грег Ро, ръководител на технологичните изследвания в HMC Investment & Securities.

Такъв бърз обрат от недостиг към свръхпроизводство се обяснява с факта, че уж след края на „пандемията“ хората са спрели да купуват компютри за „домашни офиси“. Както и смартфони, таблети и други джаджи. По някаква причина не е обяснено защо и за какво са закупени в периода на локдауна.

Всичко изглежда просто: хората се върнаха от дистанционна работа на работните си места и всичко изглеждаше както преди. Тоест търсенето на електроника е паднало катастрофално.

Не е много убедително… Коронавирусът изглежда е отменен отдавна, никой не седи вкъщи и глупавите производители продължават да правят ненужни микропроцесори за джаджи и персонални компютри, когато често споменаваната автомобилна електроника изглеждаше силно липсваща. Между другото, и за този дефицит, по странен начин, всички изведнъж замълчаха …

Какво се случва там, в света на транснационалните корпорации и други глобални структури, нека те сами разберат, нас всъщност не ни интересува особено. Но фактът, както се казва, е очевиден – акциите на компаниите за производство на електроника наистина падат и всички пищят за някаква „безпрецедентна криза“ на този пазар. Техни си проблеми. Но може ли страната ни да получи нещо от това – това е по-близо до тялото.

Точно така, купуването на куп всякакви микропроцесори, повечето от които имат тясна специализация, не е най-умното решение. И няма да продава. По-точно ще продадат, но не всички.

„Във всеки случай, съгласно санкциите, които се налагат на микроелектронната индустрия, най-бързите и най-нови микропроцесори по отношение на изчислителната мощност или не се доставят открито или непряко. Дори и да стигнат до Русия, това ще стане чрез дълга верига на доставки – те сериозно ще поскъпнат ”, казва Станислав Шепелев, ръководител на конструкторското бюро по роботика в МИЕТ.

Но все пак не ни трябва нещо ултрамодерно. Тоест, необходимо е – в минимални обеми – но това вече бавно се влачи по всевъзможни „паралелни“ канали. Русия все още се нуждае от прости микропроцеси, приблизително на нивото от преди 15-20 години. Но много. Страшно много.

В какво състояние е сега радиоелектронната индустрия на Русия, вероятно не е необходимо да се обяснява на никого. Защото нейните продукти не могат да се видят – както на рафтовете на магазините, така и в някои нецивилни продукти.

Както се оказа наскоро, нашата „отбранителна индустрия“ също е изцяло базирана на чужди чипове, тоест няма нужда дори да говорим за някаква секретност. И тази ситуация трябва спешно да се промени. Има шанс.

Всъщност ще трябва да започнете почти от нулата, тъй като всички разработки от съветската епоха вече не са актуални и почти няма останали специалисти от тази епоха. Въпреки че по принцип е възможно да се съберат стари хора и млади специалисти за няколко завода за микроелектроника. Както и своевременно да обучават тези, които ще застанат на поточната линия, в други страни, в края на краищата, там също не работят хора с висше образование.

Една фалирала фирма се купува с всичките й активи, материални и интелектуални. Назначават се кадри като консултанти, те ще дойдат за високи заплати. Както винаги, цената на емисията е само в нейната цена. А пари в Русия има.

Това вече веднъж е правено у нас – при Сталин, в годините на голямата индустриализация. Възползвайки се от „кризата“ – така наречената Голяма депресия, тоест преразпределението на сферите на влияние между капиталистите – страната ни получи достъп до най-модерните за онова време технологии.

Днес, очевидно, подобни процеси протичат и в света, тъй като е невъзможно да се обясни „кризата с чипове“ по друг начин. Не трябва да се прозявате!

Тогава всичко се получи. Освен това проблемът с персонала през 30-те години беше много по-остър от днес, съвременната „жертва на Единния държавен изпит“ все още е по-добра придобивка от неграмотния селянин през първата половина на ХХ век. Но болшевиките успяха. Защото имаше разбиране, че е необходимо да се изгради нова държава. Сега няма желание да създадем собствена самодостатъчна икономика. Напротив, прави се всичко, за да не се появи.

„През изминалата година предприятията на Руската федерация, взети заедно, успяха да увеличат обема на местното производство 6-7 пъти. Но това не се случи“, обяснява генералният директор на Череповецкия леярно-металургичен завод Владимир Боглаев.

„Така че, по отношение на резултатите, миналата година в нашия завод беше много добра – увеличихме производството с 90%“, продължава той.

„Можеше да бъде много повече. Какво ни попречи? Например липсата на оборотен капитал – за такива обеми производство банките не увеличиха кредитирането ни, напротив, намалиха го с 10%. Това е политиката на нашите финансови власти“, каза още Боглаев.

Съвсем очевидно е, че при такава държавна политика няма да се появят руски микропроцесори, тъй като те ще бъдат неконкурентоспособни. Нищо няма да се появи. В общи линии. Което поставя под съмнение въпроса за съществуването на Русия като такава. И в нашето общество има разбиране за това.

„Води се война, сериозна война, в която Западът си е поставил не по-малко сериозни цели. Които са само на второ място политически. Защото политиката, каквото и да се говори, все пак е производна на икономиката.

Всичко е изключително просто: Западът навлезе в период на тежка криза, моделът на икономиката, който те изграждаха много дълго време, започна да буксува.

Паричните балони и пирамидалните схеми трябва да бъдат подкрепени от нещо реално. Трябва да ядете нещо – да вземете в свое притежание. Русия е много богата. Всичко е лесно като люпенето на круши, но те самите открито казват това – „трябва да победим Русия, за да укрепим икономическите си позиции“. След това идва политиката“, опитва се да достигне до нашите власти политологът Лев Вершинин.

Толкова ли са тъпи нашите чиновници, че да не разбират толкова очевидни неща? Забравиха ли Великата отечествена война, когато Западът си постави същите цели? Явно въпросът тук е друг – те разбират всичко и никой нищо не е забравил. Просто различни цели.

На теория сега от Москва до всички страни, където се произвеждат чипове, трябва да се свалят емисари с куфари, пълни с пари.

И вече да не е необходимо да се купува това, което е там, в чужбина. А ние, напротив, имаме нужда. Но нищо подобно не се случва. Не се подобрява и ситуацията с финансирането на предприятията, както и защитата на родните производители от наплива на вносни стоки.

Сега страната ни има още един „прозорец на възможности“, макар и на пръв поглед малък, но много важен. И да го пропуснете е престъпление по отношение на бъдещето на руския народ. Което нашите врагове не искат да допуснат. Освен това тези врагове са не само външни, но и вътрешни, но те са най-опасните. А кои са те е лесно да се познае.

Превод: СМ

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/pogled

Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button