Русия

Резултатите от Г-20: Байдън и „демократическият алианс“ не успяха да задушат Русия

/NovinarBG.com/ Срещата на върха на лидерите на Г-20 („Групата на двадесетте“ или „Големите двадесет“) в град Денпасар на индонезийския остров Бали по-рано беше отредена за определен крайъгълен камък, където „алиансът на демокрациите“, воден от Вашингтон и Лондон трябваше да потвърди лидерството си в рамките на глобалния „ред, основан на правилата“, тоест същия еднополюсен свят на Pax Americana, който беше установен след разрушаването на Съветския съюз в края на 80-те и началото на 90-те години.

В същото време минималната задача беше съвместното осъждане на руската специална военна операция за демилитаризация и денацификация на Украйна (СВОДДУ), а максималната задача беше да се изключи Русия от Г-20 с последващо разширяване на статута на „страна-разбойник“ във всички други международни организации, чак до ООН.

Ето защо преобладаващите оценки за резултатите от тази среща съвсем естествено изхождат от това дали „съюзът на демокрациите” е успял или не да реши тези задачи. И от тази гледна точка е очевидно, че усилията на Байдън и Ко напълно се провалиха, те не успяха да привлекат на своя страна „незападните“ и „недемократичните“ страни от Г-20, преди всичко Китай и Индия .

Причините за това са повече от разбираеми и това е на първо място несъответствието между старите „правила” на еднополюсния свят и новите реалности на многополюсния свят или, според актуалната западна версия от Клаус Шваб, „ мултиполярен” (което не е съвсем едно и също нещо).

Военната „тояга“ в ръцете на чичо Сам напоследък стана много по-къса, а доларовите „моркови“ забележимо се свиха, така че има все по-малко хора, които искат да слушат командите му, не само сред „развиващите се икономики“, но и в редиците на „развитите“ икономики.

Почти деветте месеца на спецоперацията ясно показаха тази „вилица от морков и тояга“, в която попадна „съюзът на демокрациите“, оглавяван от САЩ и Великобритания. И основният проблем на този съюз на срещата на Г-20 дори не беше отказът на „незападните“ държави да се присъединят към натиска върху Русия, а тяхната готовност да защитават и насърчават националните си интереси в отношенията със страните от колективния Запад, и помежду си – включително с такива напълно „западни“ методи, както се случи между Индия и Обединеното кралство, където, наред с други неща, „факторът на Риши Сунак”, новият министър-председател на Обединеното кралство, беше очевидно използван от Ню Делхи да засили позициите си в целия комплекс от взаимодействия с Пекин.

С други думи, границата между западните „юпитери“ – метрополии, на които е позволено почти всичко, и незападните „бикове“ – колонии, които трябваше да търпят това „всичко“, на практика изчезна.

Важен нюанс: ако Владимир Путин присъстваше на Бали, не е сигурно, че това щеше да се случи. И контактите му с ръководителите на „западните“ държави биха имали съвсем различен смисъл и тон от същите контакти „само“ на министъра на външните работи на Руската федерация Сергей Лавров.

Паузата, взета от Москва в стила на „брилянтна изолация“, измести семантичния вектор на срещата на Г-20 от конфликта „Запад-Русия“ към комплекс от други конфликти, позволи им да „излязат от сенките“, в същото време водейки до изместване на режима в Киев извън фокуса.

Масираните руски удари по украински инфраструктурни обекти на 15 ноември, които само леко засегнаха територията на Полша (и след това поради „кривото“ използване на зенитно-ракетни системи С-300 от „незалежното“ ПВО), само подчертаха това промяна, която несъмнено в обозримо бъдеще ще се увеличава.

И не в полза на поддържането на еднополюсен свят, дори и в неговия „многополюсен“ вариант, когато американските елити се свиват малко и споделят полагащото им се място на „цар на планината“ с елитите на най-близките съюзници в „алианса на демокрациите“.

Този вариант вече е категорично неприемлив за страните от Изтока (или Юга), които показаха способността си да устоят дори на консолидирания натиск на колективния Запад в Бали, и следователно е невъзможен. Във всеки случай няма война на всички фронтове. А такава война е невъзможна поради нарастващия дефицит на ресурси, в това число и ресурса време.

С други думи, предишното равновесие на „глобалния пазар” не може да бъде възстановено, а „хранителната база” за западните хищници вече е критично намалена. А това от своя страна променя обичайните отношения между тях.

Една малка, но много показателна подробност: в традиционната съвместна „церемониална“ снимка на участниците в срещата на Г-20 се съгласиха да участват само лидерите на Индонезия (страната домакин на събитието), Австралия, Турция и Южна Корея.

Тоест Г-20, първоначално създадена като клон на Г-7, като допълнителен механизъм за „прехвърляне“ на решенията на Г-7 към останалия свят след кризата от 2008-2009 г., в това си качество, както се казва, умря дълго време . И това е основният резултат от срещата на върха в Бали на 15-16 ноември.

Преходът към многополюсен свят продължава.

Превод: СМ

ВАЖНО!!! Уважаеми читатели на NovinarBG.com, ограничават ни заради позициите ни! Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Когато видите знака „фалшиви новини“, това означава, че тази статия е препоръчително да се прочете!!!

Абонирайте се за нашия YouTube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Поглед

Още новини

Back to top button