ОБЩЕСТВО

Измамникът Ивайло Капитана завлича жертви на бързи кредити

Фантомни сдружения събират пари за безумни съвети как да водите дела срещу колекторски фирми или ЧСИ-та

„Здравейте, майка ми има задължения към банка, но замина за чужбина и спря да си плаща вноските. След няколко месеца на мен започнаха да ми звънят от колекторска фирма. Заплашват ме, че ще ми продадат моя личен апартамент, ако не платя кредита. Въпроса ми е имат ли право банката или колекторите да търсят парите от мен?”

Това пише разтревожена жена, в една от многобройните групи във Фейсбук за оплаквания срещу своеволията на банки, фирми за бързи кредити и колекторски дружества. Отговорът естествено е не, и той се знае както от банката, така и от фирмата, изкупила необслужваният кредит на нейната майка. Това обаче, оказва се, не спира алчните колектори или съдия изпълнители, готови на всичко за да приберат някой лев, дори и от хора, които нямат нищо общо със задължението.

Сред оплакващите са както реални длъжници, пропуснали заради липса на средства вноска по кредитите си, така и хора, от които мобилни или кабелни оператори искат неплатени такса от преди повече от 10 години. В случая с таксите, тяхната давност отдавна е изтекла, но това не спира колекторските фирми, които опитват да се възползват от незнанието на хората. При забавените кредити, също има възможност за справедливо предоговаряне, без заплахи от мутри или съдия изпълнител. В огромна част от случаите това не става. Вместо това, фирмите за бързи кредити ви начисляват куп незаконни такси или глоби за забавяне. Така буквално за седмица, взетият кредит от 1000 лева набъбва до 5-6 хил., а наетите от фирмата мутри не се спират пред нищо, за да си съберат парите.

„Кеш кредит”, при две забавени вноски ме посетиха вкъщи. Не ме намериха, отидоха на адреса на майка ми и ме изкараха пред нея най-големия престъпник. Целият блок разбра за моя заем от тях. Облепиха със стикери навсякъде, че държа пари”.

„Здравейте, моля за съвет. Оказва се, че преди 12 години не съм си платила такса за кабелна телевизия, но никой не ми е казал. Изведнъж в работата ми дойдоха колектори с вид на мутри. Вместо с мен, се срещнаха с моя шеф и го заплашиха, че ще му заведат дело, ако не си платя дълга, който вече бил над 1000 лева”.

Обичайно под подобни публикации бързо се събират десетки коментари от препатили хора. Част от тях дават съвети от личния си опит. Други насочват към адвокат, който им е помогнал. С коментар почти винаги се включва и бившият военен Ивайло Илиев -Капитана. Макар да не е завършил право, Капитана се представя за адвокат и шеф на куп фантомни сдружения – Съюз за защита на длъжниците – „Солидарност”, Национално освободително движение „Ивайло”, „Национален съюз анти Чси”. Дали тези сдружения имат съдебна регистрация не е ясно, но поне във Фейсбук си съществуват. Страниците им са с видеа или съобщения, на които Капитана обещава да разгроми алчните съдия изпълнители или „гадни лихварски фирми”. Подробности за конкретни постигнати победи няма.

В коментара си под публикацията на закъсалия длъжник, Илиев се хвали, че за него работят десетки опитни адвокати. Без да знае подробности за конкретния случай, Капитана е убеден, че договорът му за кредит е недействителен и ще падне в съда. Стига със случая да се заемат неговите хора.
Естествено, воденето на дело няма да е безплатно. Трогнат от случая, адвоката фантом обещава, че само този път ще намали таксата си наполовина. В случай, че оплакващият се човек прояви интерес към обещанията на „бореца срещу лихварите”, Илиев му дава телефонният си номер за да уточнят подробностите по бъдещото дело. С дребното условие, че преди самият разговор трябва да му бъдат платени 80 лева. Те уж са членски внос за някое от сдруженията на Капитана.
„Този, който клъвне да му се обади, започва да бъде старателно обработван. Офанзивата е дълга и настъпателна. Държи го по час-два на телефона, обяснява му, как той всичко разбира. Убедителен е в очите на хората, които хал хабер си нямат идея от право, още по-малко пък са стъпвали в съда!”, оплаква се препатил от измамните схеми на Ивайло Илиев-Капитана.

След първоначалният разговор, идва искане за ново плащане. Оказва се, че срещу 80-те лева членски внос получавате единствено имейли и телефони на европейски институции, където може да подадете жалба.

„Таксата за да продължиш контактите си с него е още 450 лв. И така, докато ти свършат паричките. След това той те нахоква, че нямаш повече пари и те блокира. Това НЕ е адвокат а една он-лайн финансова пирамида”, продължава разказа си жертвата на Капитана.

Срещу събраната такса, афериста обещава да ви запознае с открития от „Национален съюз анти Чси” законен начин да премахнете „всички запори и вземания направени противозаконно срещу вас”. За да бъдем честни, срещу парите си, клиента на Капитана получава бланка с логото на някое от сдруженията му. На нея има писмени възражения срещу натрупаните лихви или такси към съдия изпълнител по необслужвания кредит. Бланката трябва да бъде изпратена до съда в отговор на вече започнатото дело. Друг е въпроса дали има смисъл от това. Юристи, които са запознати със струващото 450 лева възражение на Капитана, коментираха пред „Уикенд”, че текста е меко казано безумен. По думите им, няма съдия в България, който може да обяви кредит за недействителен, на база на подобни юридически алабализми.

Това не пречи на Капитана да продължава да предлага услугите си. Нещо повече, сдруженията му дори са пуснали обява, че набират координатори за цялата страна, с обещание, че ще им намали таксите за водене на дела.

Реално погледната подобни дела могат да бъдат спечелени, обясняват юристи. Стига да ангажирате, човек наистина завършил право, а не някой измамник. В огромна част от случаите, договорите за бързи кредити са пълни с незаконни клаузи или измислени такси и комисионни, извън дължимата лихва. Условията са така направени, че никога няма как да бъдат изпълнени, с което дължимата сума автоматично скача няколко пъти. В случая, фирмите разчитат, че повечето закъсали хора нямат юридически познания и искат или не ще се съгласят да платят парите, колкото и да са те. При завеждане на дело, но от истински адвокат, договорът обичайно бива отменян от съда. Така клиента дължи само взетата на заем сума. Решенията по подобни казуси са стотици. За тях обичайно няма да разберем от големите телевизии, в които фирмите за бързи кредити са големи рекламодатели. Властите също не си дават много зор по темата. Формално, институциите се оправдават, че при извършваните проверки откриват нарушения и налагат глоби. Санкциите обаче са доста скромни и с удоволствие се плащат от фирмите. Особено на фона на десетките милиони годишни печалби, които си докарват от измамните практики.

И докато при бързите кредити човек все пак трябва да върне взетите пари, то при неочаквано появилите се сметки за телефон или кабелна телевизия от преди десетилетие, това не е нужно. Без значение какво ви заплашват колекторските фирми. Съвет какво да прави човек нападнат от финансовите лешояди дава адвокат с богата практика по темата.

„Давността за битови сметки – ток, вода, топлофикация, телевизия и телефон и други подобни е винаги 3-годишна, от датата на падежа на сметката, такава е установената практика от Върховния касационен съд. Давността обаче не се прилага служебно от кредитора, той няма да заличи вашите задължения, на нея трябва да се позове длъжника. Няма специална техника обаче, по която това да се случва автоматично – заявленията устно в офис на кредитора или по телефон, както и писмените възражения обикновено не водят до погасителен ефект(защото кредиторът отказва да си отпише задължението), но ако все пак сте заявили писмено възражение и имате доказателства за това искът на кредитора би бил недопустим и отхвърлен от съда. Тъй като тези задължения са малки, варират от 50 до 200-300 лева, операторите продават вземанията си на колекторски фирми. Тези фирми знаят много добре, че вземанията са погасени по давност и затова използват агресивни и комбинативни хора, които да ви звънят по много пъти, да ви притесняват и заплашват. Чувал съм, че ако не си платиш сметката, ще влезеш в затвора, ще ти вземат детето, ще те изключат от университета, няма да можеш да заминеш за чужбина.

Понякога тези лица се представят за съдебни изпълнители и заявяват, че утре ще правят опис на вашето имущество, заблуждават ви, че вече сте осъдени, а пък ако вие сте ги осъдили и им покажете съдебното решение ви лъжат, че то нямало сила. Те са на принципа, който плати, все е печалба, и нищо не ги спира да ви притесняват. Моят съвет е, че законът ви дава възможност да платите дори и сметката да е погасена по давност, много хора предпочитат да си спестят тормоза и унижението и да си платят старото задължение. Но ако не сте сигурни, че имате такова винаги проверявайте при съответния кредитор – на място в неговите офиси. Лично аз съветвам клиентите си да плащат само ако не е настъпил давностния срок на задължението. Не се поддавайте на подобни лъжи и манипулации като тази, която споделям, винаги проверявайте своите задължения и използвайте услугите не на телефонните, а на истинските адвокати, те знаят как да заличат задълженията ви със съдебно решение. Ако считате, че нямате нужда от адвокат, теглете им една майна. Нищо не могат да ви направят”, написа юристът.

Статията Измамникът Ивайло Капитана завлича жертви на бързи кредити е публикуван за пръв път на NovinarBG.COM.

Още новини

Back to top button