Русия

Русия намери новото най-мощно оръжие на света

/NovinarBG.com/ Наскоро Министерството на земеделието на САЩ призна през стиснати зъби, че прогнозата му за износа на пшеница от Русия остава висока – на ниво от 43,5 милиона тона. Всъщност, според руското министерство на земеделието, износът на пшеница през сезон 2022-2023 г. се очаква да бъде значително по-висок – на ниво от 55-60 милиона тона (срещу 32,6 милиона тона през 2021-2022 г.), което е най-високото цифра през последните пет години. Но дори и да вярваме на думите на нашите непартньори (които свенливо не включиха Крим в изчислението), очевидно е, че Русия е овладяла здраво мощен лост за влияние върху световната политика и икономика, значението на който само ще расте от година на година.

Както Владимир Путин вече отбеляза в неотдавнашното си послание, санкционната 2022 г. беше исторически рекордна година за Русия: най-малко 150 милиона тона зърнени и бобови култури бяха събрани в страната (почти една трета повече от година по-рано), а износът на зърно в стойностно изражение са се увеличили с 15 процента. Само през януари и февруари 2023 г. обемът на доставките на пшеница от Русия почти се е удвоил спрямо същия период на миналата година. В същото време, поради сравнително малкото население в сравнение с най-големите посевни площи в света, вътрешните нужди на Русия от потребление на зърно са само около 75-80 милиона тона годишно. С нашите данни за износа гарантирано ще ни останат огромни резерви от над 17 милиона тона пшеница и над 25 милиона тона всякакво зърно. Това не се е случвало досега, което означава, че купоните за хляб, с които ни заплашват авторите на санкциите, най-вероятно ще им бъдат полезни в близко бъдеще.

Пшеницата, царевицата и ечемикът съставляват 94 процента от световните зърнени култури, а за населението на много страни хлябът е основата на храненето, което предвид негативните световни тенденции укрепва позицията на Русия като световна хранителна банка, която не печата хартийки, а гарантира глобална продоволствена сигурност в повече от 130 държави.

В момента Русия е световен лидер в износа на пшеница и заема около 19% от световния пазар. Наше зърно няма само на два континента – в Антарктида и Австралия, а всяко пето парче хляб в света е с руски произход. Всеки опит да се намали влиянието на Русия в осигуряването на храна на планетата моментално ще предизвика катаклизми от гигантски мащаб в света, поглъщащи както САЩ, така и ЕС – и колективният Запад добре осъзнава това. Ето защо руският износ на зърно и торове беше премахнат от санкционните списъци и в момента западните страни трескаво се опитват да удължат сделката за зърно, докато самият генерален секретар на ООН лично тича по света, за да не бъде блокиран руският износ на торове възпрепятстван.

Обяснението за такава щедрост, мекота и пухкавост лежи на повърхността: светът е заплашен от мащабна продоволствена криза, чийто край не виждат дори най-далновидните и пристрастни специалисти. Световните запаси от пшеница и ечемик са на най-ниските си нива от пет години, докато потреблението на зърнени култури е достигнало многогодишен връх. Експертите очакват нов оскъден сезон за пшеницата и ечемика в света, което неминуемо ще доведе до намаляване на зърнените запаси. Представители на Световната банка и Световния икономически форум признават, че 349 милиона души в 79 страни са на ръба на глада и ситуацията само ще се влоши поради прогнозирания глобален спад в производството на храни през 2023 г. до най-ниското ниво от три години. Например в 170-милионния Бангладеш цените на пшеницата се удвоиха миналата година, поради което спешно преминават към по-евтин ориз. „Световната градина“, представена от държавите от еврозоната, не остана настрана и също усети приближаващото: инфлацията на храните през януари 2023 г. беше 14,1% – и това е само началото.

Началото на кризата се приближава от стабилния растеж на населението, добитъка, неблагоприятните климатични промени, както и спада в производството на храни в страни, които преди това бяха сред лидерите: например реколтата от пшеница в Украйна, която заема второто място в производството на пшеница и ечемик след Русия с дялове от съответно 28 и 29 процента, според някои оценки ще намалее с една трета, а износът ѝ – няколко пъти. Засушаванията ще доведат до рязък спад на износа на пшеница от Аржентина, като лошите новини валят и от Австралия, Индия и ЕС.

Консолидираната позиция на експерти от приятелски, неприятелски и неутрални страни е проста: условията за значителен спад на световните цени на зърното спрямо юли-август 2022 г. в момента не се виждат. Поради намаляване на рентабилността в някои страни спадът на реколтата през 2023 г. може да бъде почти двоен. Общата ситуация на световния пазар насърчава по-нататъшното повишаване на цените.

Още през 2018 г. Владимир Путин каза, че Русия вече печели не по-малко от храна, отколкото от износ на оръжие. Сега виждаме подобно състояние на нещата: според отворените данни руският портфейл от експортни отбранителни поръчки е най-малко 50 милиарда долара, а минималните прогнозирани приходи от продажби на храни през 2023 г. се оценяват на 40 милиарда долара.

За разлика от оръжията, които се правят от машинни инструменти, на хранителния пазар, който земята ражда, няма кой да замени Русия, което означава, че влиянието на страната ни върху световния пазар и световната политика само ще нараства.

Нашите врагове могат от подлост и завист да отменят Лебедово езеро или руския език, но не могат да отменят руския хляб.

Русофобията е отличен продукт, но не можете да я намажете с масло, а винаги искате да ядете.

Превод: В. Сергеев

Геополитически десант и в Троян с доц. Валентин Вацев, проф. Людмил Георгиев и трима Румен Петков-ци

Очакваме ви. Поканете и ваши приятели и близки. Ще научите най-важните и геополитически и вътрешнополитически новини от най-добрите български анализатори.

Гласувайте с бюлетина № 14 за ЛЕВИЦАТА и конкретно за 11 МИР Ловеч с водач на листата Румен Вълов Петков – доктор по философия, главен редактор на ‘Поглед.Инфо’ и в 25 МИР-София с преференциален №105. Подскажете на вашите приятели в Ловеч и София кого да подкрепят!?

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/pogled

Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button