Русия

Руска система за ПВО за първи път порази самолет на ВСУ без участието на оператор

/NovinarBG.com/ Зенитният комплекс от ново поколение С-350 „Витяз“ за първи път в света демонстрира автоматичен режим на работа в бойни условия. Средствата за противовъздушна отбрана без участието на човек-оператор са открили, проследили и поразили въздушни цели на ВСУ, съобщи запознат източник. Става въпрос за няколко вражески самолета, но източникът не уточнява броя им.

„Операторът просто не се намеси“, самият елемент с изкуствен интелект оцени ситуацията във въздуха, което може да се счита за „безпрецедентно преживяване“, каза източникът. „Просто невероятно. Това е в автоматичен режим, без човешка намеса, това е най-важното ”, разказа за работата на “Витяз” представителят на производителя “Алмаз Антей”, заместник-ръководителя на производствения отдел на завода в Санкт Петербург “Обухов” Алексей Светлов .

Комплексите със среден обсег „Витяз“ бяха пуснати в експлоатация съвсем наскоро – през 2020 г., като замяна на установките С-300ПС „Фаворит“ и „Бук-М1-2“. Такава система може да унищожава въздушни цели на разстояние над 120 км и на височина над 30 км. Предполага се, че в нормален режим всички решения се вземат от изкуствен интелект, военните контролират само действията на „робота“.

Технологията на бъдещето, която беше тествана за първи път в света в бойна обстановка, е резултат от разработки, започнати от съветските инженери още в края на 60-те години на миналия век, обясни за Юрий Кнутов, директор на Музея на войските за противовъздушна отбрана. Още тогава стана очевидно, че при създаването на системата за противоракетна отбрана стана очевидно, че скоростта на противоракетите е твърде висока, за да могат всички изчисления да бъдат възложени на оператора.

„Още тогава започна разработването на компютърни системи, които първо бяха използвани в ПРО, а след това в ПВО. Това ви позволява да решавате редица проблеми в автоматизиран режим”, каза Кнутов. “Тоест комплексът открива цели, сам определя самоличността на целта, избира най-опасната цел, избира типа ракети, с които да я порази, и поразява целта, когато тя е в зоната на поражение. Това става от компютър с елементи на изкуствен интелект”, допълва той.

Разработката на самите системи С-350 започна през 2007 г. Характеристика на “Витяз” е повишената мобилност, която позволява комплексът да бъде разгърнат в бойна позиция в рамките на пет минути. Комплексът включва радиолокационна станция, която открива цели и ги предава в командно-контролния център, където получената информация се анализира. В случай, че се вземе решение за поразяване на целта, пусковата установка поразява целта. В арсенала на една пускова установка има 12 противовъздушни ракети.

При разработването на комплекса бяха взети предвид недостатъците на неговите предшественици, така че С-350 получи нови зенитни ракети 9M96E2, които са оборудвани с активни глави за самонасочване. Изстреляни от пускова установка, ракетите могат самостоятелно да открият цел и да я поразят без помощта на радари.

Но все още не е възможно напълно да се изключи човек от процеса.

„Комплексът трябва да бъде разгърнат, във всеки случай военните ще го направят“, каза Александър Михайлов, ръководител на Бюрото за военно-политически анализи, „След като комплексът бъде разгърнат и заеме бойни позиции, той може да работи автоматично. Всъщност системата в този режим сама определя избора на цели, които трябва да бъдат поразени от ракетата. И към това се стреми съвременната военна техника по отношение на създаването на радари, радиолокационни станции, умни ракети, които могат самостоятелно да се насочват към цели – автоматика.

Тук от голямо значение е разработването на софтуер, който е в състояние, на първо място, да разграничава целите на „приятели и врагове“, и второ, да разграничава граждански или военни цели“, отбелязва експертът.

Но в редица случаи, отново подчертава Михайлов, операторът все пак е необходим. По-специално, когато се използват комплекси не в зоната на военни действия, а на бойно дежурство за прикриване на граждански цели. В този случай все още е необходим оператор, който да предотврати случайно изстрелване на гражданска цел.

От друга страна, автоматизацията на работата на зенитно-ракетните системи позволява да се дублира операторът, намалявайки влиянието на такива човешки фактори като умора,, намалена концентрация и др.

Ярък пример за ситуация, в която „човешкият фактор“ доведе до човешки жертви, може да се счита катастрофата на “Бойнг-737 “близо до Техеран на 8 януари 2020 г. Според изявлението на иранските власти гражданският самолет е бил свален по погрешка от комплекс “Тор-М1” именно в резултат на човешка грешка, допусната при изчислението в условия на висока бойна готовност.

Въвеждането на технологии за автоматично разпознаване на граждански цели може допълнително да застрахова оператора и да предотврати подобна катастрофа. Във всеки случай обаче говорим за сътрудничеството на човек и операционната система с елементи на изкуствен интелект, а не за пълната замяна на оператора с машина.

В същото време работата на системата за ПВО в автономен режим позволява решаването на редица задачи, които са недостъпни за оператора.

„Нека си представим, че системата за противовъздушна отбрана С-350 включва, да речем, шест цели“, отбелязва Кнутов, “Може ли човек да изчисли едновременно унищожаването на шест цели? Ако целта е една -да, а ако са шест – се съмнявам, че задачата ще бъде решена успешно. Тук се намесва компютърът с елементи на изкуствен интелект”, допълва той.

Експертът припомни, че подобни технологии вече се използват в комплекса “Панцир С-1”, който позволява да се унищожават американските ракети ХИМАРС, изстреляни наведнъж. Модерният софтуер позволява да се осигури 100% попадение на целите.

В същото време всички производители на ПВО разработват подобни компютри с елементи на ИИ. Сред оръжията, с които разполагат въоръжените сили на Украйна, можем да откроим норвежките системи НАСАМС и френско-италианските САМП-Т, където са автоматизирани много бойни процеси.

„Проблемът е в качеството на софтуера, разработен от западните страни. Как работят бойните алгоритми. Нашите алгоритми, които, както казах, са разработени от 60-те години на миналия век, успешно се показват на практика. Всички производители ще се стремят да автоматизират работата на противовъздушните системи, но тук по-скоро сме по-напред, както се вижда от резултатите от работата на нашите комплекси. Не може да се каже, че западните образци, включително тези, използвани в Украйна, работят също толкова успешно”, добави експертът.

Друг плюс от въвеждането на автоматизирани системи за управление с елементи на изкуствен интелект е увеличаването на оцеляването на екипажа в случай на удар на противника в комплекса.

Ако С-300 и С-400 са проектирани като системи с голям обсег и са проектирани да изпълняват по-„глобални“ цели (хиперзвукови самолети, бойни глави, междуконтинентални балистични ракети и т.н.), тогава К-350 е проектиран да работи „в полето“.

Плячката на “Витяз” са хеликоптери, бойни самолети, различни видове дронове, снаряди от РСЗО или, например, бомби “Сторм Шадоу”, наскоро доставени на ВСУ.. Въпреки това, сравнително малък обсег (120 км) изисква присъствието на комплекса С-350 на малко разстояние от линията на съприкосновение, което на теория може да доведе до поражение на пусковите установки или командния център.

В този случай, отбелязва Александър Михайлов, поражението на комплекса може да доведе до загубата му..

„Чрез автоматизирането на управлението на комплекса се решава задачата за спасяване на живота на зенитчиците“, подчертава военният експерт. “В съвременната война основната задача на всяка армия, която се готви за настъпление, е потискането на огневи точки и системи за ПВО на противника. Мисля, че с течение на времето минимизирането на човешкото участие ще бъде основната тенденция в развитието на противовъздушните системи. Всъщност целият военно-технически свят се стреми всяка техника в бъдеще да стане безпилотна”, допълва той.

Комплексът С-350 има добри експортни перспективи, смята Михайлов. В този смисъл демонстрацията на възможностите на комплекса да поразява цели в автоматичен режим може да се счита за вид реклама, отбелязва експертът. И въпреки че засега е невъзможно да се изключи човек от управлението на системата на 100%, бъдещето на противовъздушните технологии е в автоматизацията.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button