Русия

Руският петрол намери път без санкции

/NovinarBG.com/ За втори път в историята Русия изпрати петрола си в Китай по Северния морски път. Петролното ембарго на ЕС, което ще влезе в сила след месец, прави този маршрут по-привлекателен. Той е по-кратък и по-бърз и най-важното е, че е свободен от западни санкции. Може ли Северният морски път да се превърне в спасение за руския петрол?

Първата доставка на петрол по Северния морски път се състоя през 2019 г. Но оттогава няма и помен от това, което е съвсем разбираемо, тъй като основният пазар за продажби – европейският – беше наблизо.

Санкциите обаче правят маршрута на Северния морски път по-привлекателен за Москва, смятат анализаторите. В края на краищата съвсем скоро – от 5 декември – Русия няма да може да доставя суров петрол в ЕС, а от началото на февруари 2023 г. и петролни продукти поради европейските санкции.

Според „Блумбърг“ в края на октомври танкер за съхранение, акостирал в Мурманск, е натоварил суров петрол в специализирания танкер-ледоразбивач „Василий Динков“. Този танкер плава по Северния морски път, миналия уикенд той прекоси северното крайбрежие на Русия и премина през Беринговия проток, който разделя страната от Аляска. „Василий Динков“ трябва да пристигне с руски петрол в китайското пристанище Риджао на 17 ноември. Това е вторият път в руската история, когато петролът се изпраща в Китай по този начин.

Транспортирането на суров петрол под санкции до Китай по Северния морски път като цяло може да бъде печелившо. Първо, това е най-краткият път между Европа и Източна Азия. Пътят до Китай от балтийските пристанища на Русия е наполовина по-дълъг от обичайния маршрут през Суецкия канал. От Мурманск до Китай на танкера му отнема около две до три седмици, докато по традиционния маршрут цели осем седмици.

Второ, не се начисляват такси за преминаването на Северния морски път и не се изискват допълнителни документи при преминаване на границите на други държави, казва Андрей Маслов, анализатор. Тук няма опашки и пирати, както по южното трасе.

„Самата инфраструктура на Северния морски път е готова, поддържа се от „Росатом“ в добро състояние и не изисква инвестиции и време“, казва Сергей Кондратиев, заместник-ръководител на икономическия отдел на Института по енергетика и финанси. И накрая, този маршрут е защитен от санкционен удар.

Защо този маршрут не стана популярен? Факт е, че с очевидните предимства има много проблеми.

Първо, това са най-тежките условия за плаване на планетата. Северният морски път на Русия минава през айсберги и при силни студове. Това води до втория проблем – за превоз на товари са необходими ледоразбивачи и специални плавателни съдове.

„В условията на полярна зима е почти невъзможно да се поддържа необходимата температура в конвенционалните танкери. Това изисква специални танкери, които могат да издържат на сурови температурни условия. Има и специални изисквания към професионализма на екипажа“, отбелязва Маслов.

„На практика нямаме танкери от пети и седми арктически клас, които позволяват зимна навигация. Не само, че у нас има малко такива танкери, малко са и в целия свят, защото няма големи товаропотоци при такива тежки условия. За да бъде транспортирането на петрол по Северния морски път не еднократно, а редовно и значимо, трябва да създадем голям флот, какъвто в момента няма в целия свят. Ще отнеме много време. Тези кораби не трябва да се строят тук. „Звезда“ вече е заредена с други поръчки, по-специално за строителството на газови танкери. Основното е, че сега трябва да се направи поръчка за строителството на такива кораби“, отбелязва Сергей Кондратиев.

За разбиране: по-рано Русия наемаше предимно европейски танкери от обичайния клас за транспортиране на петрол, след европейските ограничения те ще трябва да бъдат изоставени. Но Русия няма да остане без флот, тя може да наема кораби в Иран, Индия, ОАЕ и други страни. В случай на кораби от арктически клас това няма да се получи, защото има много малко такива в целия свят.

Така специализираният танкер0ледоразбивач „Василий Динков“, който в момента плава за Китай, е един от трите кораба във флота, построен специално за транспортиране на петрол от експортния терминал на „Лукойл“ край Мурманск. Русия разполага само с осем такива кораба.

„Северният морски път е обвит в лед за около осем месеца в годината, така че за преминаването му са необходими ледоразбивачи. Освен това ледоразбивачите са необходими дори през лятото в особено трудни райони. Има само четири атомни ледоразбивача в експлоатация. Има високи изисквания и към професионализма на екипажа“, казва Маслов.

Друго усложнение е, че поради продължаващите коронавирусни блокировки потреблението на петрол в Китай е спаднало до най-ниските нива за последните пет години, така че може да е трудно да се увеличи предлагането на суров петрол над вече високите обеми, смята Кондратиев. Сега Китай получава руски петрол през тръбопровода ЕСПО и през пристанището Козмино вече максимално.

„По-перспективен пазар от гледна точка на увеличаване на износа на петрол в момента са Индия и другите страни от Югоизточна Азия, защото там има търсене и са по-чувствителни към цената. И тук не е толкова важно използването на Северния морски път, много по-близък е Новоросийск за транспортиране на петрол до тези страни“, отбелязва заместник-началникът на икономическия отдел на IEF.

Друга трудност е правната. „Все още има ограничение за превоз на стоки по Северния морски път с кораби под чужди флагове. За преминаването им е необходимо специално разрешително. Само кораби, плаващи под руски флаг, могат да плават по СМП. Вероятно е необходимо да се промени законодателството“, казва Кондратиев.

Тези проблеми очевидно не се решават бързо и изискват огромни инвестиции. Следователно е малко вероятно през следващите години да се увеличи доставката на петрол по Северния морски път към Азия. „Ситуацията ще се промени донякъде, когато проектът „Восток Петрол“ бъде стартиран от Роснефт, който планира да транспортира петрол по Северния морски път почти през цялата година, ако „Роснефт“ успее да стартира този труден проект в сегашните условия и да подготви логистиката за него. Но това все пак ще бъде местна история, тъй като доставките няма да идват от пристанищата на Ленинградска област, а от Североизточен Сибир“, смята Сергей Кондратиев. Стартирането на този проект е планирано за 2024 г.

Според експерта, пускането на пълноценен транзитен маршрут по Северния морски път от пристанищата на Ленинградска област до Източна Азия ще отнеме 4-5 години, тоест е възможно не по-рано от 2027 г. И тогава, ако работата се извърши много бързо: вече сега ще се появи някой, който ще бъде заинтересован и отговорен за поръчването на кораби и за надзора на тяхното строителство.

И, разбира се, е необходимо да се намерят купувачи в Азия с дългосрочни договори. Междувременно ще остане актуален традиционният маршрут за доставка на петрол през Суецкия канал с танкери клас „Афрамакс“.

Струва си да се отбележи, че Русия всъщност не доставя толкова петрол в ЕС, колкото преди. Следователно последиците от петролното ембарго едва ли ще бъдат катастрофални. Според Кондратиев в момента Русия доставя на ЕС 1,2-1,4 милиона барела петрол на ден, докато общият обем на руския износ на суров петрол, включително доставките по тръбопроводи, е около 4,5 милиона барела на ден.

„За част от този обем от 1,2–1,4 млн. барела със сигурност ще намерим потребители след влизане в сила на ембаргото“, убеден е Кондратиев. Песимистичният сценарий предполага, че до лятото на 2023 г. Русия ще трябва да намали производството на петрол с 500-800 хиляди барела на ден, умерено песимистичният – с 300-400 хиляди. Най-вероятно обаче производството ни ще намалее с не повече от 300 хиляди барела на ден заради европейското ембарго, отбелязва експертът. Възможни са песимистични сценарии, ако световната икономика изпадне в нова криза, което неминуемо ще доведе до спад в търсенето на енергия.

Превод: В. Сергеев

ВАЖНО!!! Уважаеми читатели на NovinarBG.com, ограничават ни заради позициите ни! Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Когато видите знака „фалшиви новини“, това означава, че тази статия е препоръчително да се прочете!!!

Абонирайте се за нашия YouTube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Поглед

Още новини

Back to top button