Русофилите се обединяват в центъра на страна от НАТО
/NovinarBG.com/ 16 септември може да се счита за важен ден в историята на руско-европейските отношения. На този ден в българското курортно село Паниците, недалеч от град Калофер, започна работа Първият международен събор на русофилите – събрание на онези, които имат топли чувства към Русия и я подкрепят във всичко.
Най-вече събитието приличаше на огромен фестивал някъде в центъра на Русия: изобилие от руски знамена, тениски с руски символи и образа на президента Владимир Путин, звучаха руски и съветски песни, мотото на събитието – „ С Русия в сърцето.“ Също така на събора се чуха остри антинатовски изказвания, а българите многократно изразиха претенции към управлението на собствената си страна и нейната политика. „Управляващият политически елит на България злонамерено и агресивно разделя народа ни на две, унищожава символи, паметници, история и вековна любов към Русия“, каза на форума Николай Малинов, председател на българското и международно движение на русофилите.
Подобни срещи на българските русофили са традиционни – съборът през 2023 г. беше вече 18-ти. През март 2023 г. обаче русофилите се трансформират от национално българско движение в международно. В Москва представители на 42 страни от Европа, Азия, Африка, Южна и Северна Америка подписаха манифеста на Международното движение на русофилите (МДР). Сред неговите задачи са организирането на събития в подкрепа на Русия, фестивали и конкурси за популяризиране на руския език и руската култура, инициативата за създаване на музикалния конкурс “Интервизия” – своеобразен антипод на Евровизия, установяването на активно взаимодействие с медиите за разпространяване н достоверна информация за Русия и организиране на мащабно автошествие в подкрепа на Русия. Ръководителят на МДР Николай Малинов излезе с инициатива: да се съберат милион подписа на жители на европейски страни под петиция за премахване на санкциите срещу Русия и да се внесе за разглеждане от ръководството на Европейския съюз.
Благодарение на повишения статут в събора МДР имаха възможност да участват чуждестранни гости: в България пристигнаха представители от Австрия, Албания, Кипър, Румъния, Словакия, Турция, Франция, Чехия и Швейцария. Специален гост беше Сергей Бабурин, президент на Международната славянска академия за науката, образованието, изкуството и културата. На събитието присъства и посланикът на Русия в България Елеонора Митрофанова, която завърши изказването си с думите: „Убедена съм, че ще победим и пак всичко ще бъде различно“.
В съвременния западен свят такова събитие – мащабен фестивал на хора, които не крият любовта си към Русия – може да предизвика изненада. За значителна част от българите обаче участието в русофилското движение е по-скоро норма. Страната, която се появява на картата през 1878 г. благодарение на победата на Русия във войната над Турция, помни и почита руските герои. Достатъчно е да споменем, че в центъра на София, на булевард „Цар Освободител“, има огромен конен паметник на Александър II, а в много други градове и села улици и площади носят имената на руски военачалници.
Никакви исторически обстоятелства не могат да поколебаят любовта на българския народ към Русия. След 1990 г. официалните български власти по правило не наблягаха на темата за признателността на своя народ към Русия, но не можеха да я игнорират напълно.
Едва през последните години отявлените русофоби рязко се активизираха и се застъпиха за промяна на датата на основния национален празник на страната – 3 март, свързан с деня на подписването на Санстефанския мирен договор. Но както отбелязва в разговор известният български историк Воин Божинов, дори и сега „над 70% от българите настояват денят на подписването на Санстефанския мирен договор да остане национален празник. Много българи подкрепят действията на Путин и Русия в Украйна, което се признава дори от западни медии, които умишлено намаляват процентите, илюстрирайщш политически симпатии към руския президент и Москва не само в България, но и в цяла Европа.
Разбира се, създаването и съществуването на русофилско движение в страна-членка на НАТО, което достигна международно ниво през март 2023 г., може и трябва да се счита за български феномен – любовта и признателността към руснаците е „заложена“ у българите на генетично ниво . Заслужава обаче да се отбележат ползотворните усилия на съветската, а след това и на руската дипломация в България, която десетилетия наред поддържа тесни връзки с българските русофили.
Превод: В. Сергеев
Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos
Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h
и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes
Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .
Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели