ПОСЛЕДНИ

Съдът в Страсбург отново осъди България за безконтролното подслушване

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

Европейският съд по правата на човека отново осъди България за прекомерното и безконтролно подслушване с използване на специални разузнавателни средства и трафични данни от мобилните оператори. Решението на съда бе публикувано във вторник и с него се приема, че България системно нарушава правото на зачитане на личния и семейния живот, което е гарантирано от Европейската конвенция за правата на човека.

Правата на гражданите се нарушават веднъж със самата система за тайно наблюдение в България и втори път – със съхранението и употребата на данните, събрани със специални разузнавателни средства

Решението на ЕСПЧ е по жалбата на известните български правозащитници адв. Михаил Екимджиев и адв. Александър Кашъмов, както и на двете неправителствени организации, от които са част двамата юристи – Асоциация за европейски интеграция и права на човека и Фондация „Програма достъп до информация“.

Делото е заведено по жалба, че в България комуникацията на всеки може да бъда прихваната, а със събраната информация може да се злоупотребява. Двамата юристи твърдят, че законите, уреждащи тези въпроси, не предоставят достатъчни гаранции срещу произволно подслушване и злоупотреби.

Те твърдят, че съдебният контрол при разрешаване употребата на СРС е формален и неефективен. Адвокатите твърдят, че в България няма действащ ефективен механизъм за информиране на гражданите за обстоятелството, че са били обект на подслушване и проследяване.

Екимджиев и Кашъмов напомнят, че България вече веднъж е била осъдена заради подслушването, но не е предприела адекватни генерални мерки, водещи до преодоляване на констатираните от ЕСПЧ системни правозащитни проблеми. През 2013 година България създаде Националното бюро за контрол на СРС, но след отстраняването от него на Бойко Рашков и адв. Георги Гатев институцията потъна в пълно мълчание.

Резултатът е, че почти 100% от исканията на прокуратурата и специалните служби за прилагане на СРС са уважени, а съдебният контрол върху тяхната законосъобразност и обоснованост е формален и фрагментарен, се казва още в жалбата.

В нея се припомнят и редицата скандали със СРС, избухнали в последните години. „Жертви на тези скандали са включително премиерът, директорът на Агенция „Митници“, народни представители, журналисти, лекари, спортисти…“.

Последният грандиозен скандал бе подслушването на стотици протестиращи срещу правителството на Бойко Борисов и главния прокурор, които са били закачени на слушалка по искане на спецпрокуратурата. Официалният повод за това бе заведено дело за държавен преврат, което напомни за прийомите от времената на тоталитарния режим.

„Изключително важно решение“

„Решението е от първа най-висока степен за важност, което означава, че се налагат дълбоки структурни промени в законодателството и практиките, свързани със СРС и достъпа до трафични данни“, коментира адв. Михаил Екимджиев пред Mediapool.

Той коментира, че последното си решение съдът установява, че ситуацията с подслушването в България „драматично се е влошила в няколко насоки“. България вече има проблем и при разрешаването на употребата на СРС, защото с формалната си преценка съдът в много случая практически обезсмисля законовите гаранции срещу злоупотреби.

„На много места в решението е посочена тази юридическа шизофренност. Имаме правни норми като слънце, които привидно създават надеждни гаранции, но зад това стоят административни практики на бившия главен прокурор, на председателите на спецсъдилищата, на бившия шеф на Софийския градски съд, които в драстично нарушение на закона практически отказват контрол върху начина, по който МВР, прокуратурата и службите в МВР и ДАНС контролират личния ни живот и кореспонденцията ни“, казва Екимджиев.

Решението на ЕСПЧ е обърнато и специално внимание на съзнателното разрушаване на Бюрото за контрол на СРС, което беше подчинено от ДАНС чрез отнемането на достъпа до класифицирана информация на негови членове (адв. Гатев) и от прокуратурата с едно специално указание на бившия главен прокурор Сотир Цацаров.

Според това указание на главния прокурор членовете на националното бюро не трябва да имат достъп до всички документи от досъдебните производства, свързани с употребата на СРС. По този начин бюрото е обезсмислено, съдебният контрол е сведен до формална проверка, без да се преценява необходимостта и дали искането отговаря на законовите изисквания

„В резултат на всичко това българските граждани най-често нямат легален нямат легален способ да разберат дали са били подслушвани, следени, и дали кореспонденцията им е контролирана чрез трафичните данни. Поради това те нямат и процедурен способ да потърсят съдебна защита и обезщетение за нарушеното им право“, казва Екимджиев.

Коментари

Коментара

loading…



There is no ads to display, Please add some

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

.’.’ .’text/javascript’>

Още новини

Back to top button