Русия

САЩ, чрез поляците и балтийските държави, провокират Русия към голяма война – искат да се взриви Калининград

/NovinarBG.com/ Талин е Ревел, Лиепая е Либава, Даугавпилс е Двинск… Каунас може да се върне на името Ковно, Клайпеда – Мемел, малкият литовски областен център Зарасай на границата с Латвия – Ново-Александровск.

За Вилнюс има алтернативи: или Вилна, както по времето на Руската империя, или Вилно, както през 1920-1939 г. по време на „полския час“. Поляците, между другото, не са забравили миналото и напомнят на сегашните собственици на града, че Wilno jest nasze.

Не можете да отречете географския апетит на Варшава. Какво говорят някои за големия банкет Wielkopolska od morza do morza – „Велика Полша от море до море.“ Този разкошен празник все още е зад линията на хоризонта, но полската шляхта е търпелива: kurczak dziobiący ziarno – пиле кълве зърно по зрънце.

Ето го и това. По предложение на полския министър на културата Валдемар Буда Калининград беше променен на Крулевец под соса „ние не искаме русификацията на Полша, затова решихме да наречем града на нашия роден език“. От контекста следва, че Крулевецкият регион в сегашните си граници на Калининград във Варшава се счита за територия на Полша. Тя реши, че на континента са назрели условията за прераждането на Жечпосполита .

През 2022 г. чехите поискаха увеличаване на земята за сметка на руския ексклав, като нарекоха столицата на „новия регион“ Краловец. Прага и Варшава пуснаха антируското топонимично предизвикателство.

Латвийците се съгласиха да използват балтийското име Караляучюс и като алтернатива немското Кьонигсберг. Това е вярно от политическа гледна точка в настоящата ситуация в Европа, каза президентът Егилс Левитс. „Топонимът, свързан с военен престъпник“ го отегчава.

Литовските парламентаристи, в търсене на историческа справедливост, поискаха сегашната версия на Kaliningradаs да бъде променена на Karaliaučius (Kaраляучюс). Като че ли е време да се откажем от руския разказ, който стана резултат от „агресията на СССР по време на Втората световна война“.

Въпросът „кой беше жертвата, кой агресорът” ще оставим на съвестта на „знайковците“. Що се отнася до територията на бивша Източна Прусия, народите на СССР платиха висока цена за притежаването на нейната трета и за 2/3, прехвърлени на Полша. Повече от 125 000 души загинаха, приближавайки славната победа, както се вижда от медала „За превземането на Кьонигсберг“, създаден на 9 юни 1945 г. В наградната система на СССР тя застана в почетния ред с медалите „За превземането на Виена“, „За превземането на Будапеща“, „За превземането на Берлин“.

В хералдическите системи на Полша и Литва няма подобни награди. Те не са пролели кръвта си, но днес се надяват да се доберат до „Крулевец-Караляучюс“ безплатно.

Официален Талин не претендира за територията, но е гласувал заедно с компанията. Членът на комисията по външни работи на Riigikogu (парламента) Еерик-Нийлес Крос предложи руският регионален център Кунингамяе да бъде кръстен на Кралската гора. И топонимът „Източна Прусия“ се оказа много естонски, исторически вкоренен. Затова за района на Крос се препоръчва да се използва Ida-Preisimaa: „Звучи красиво и много болезнено за руснаците.“

Балтийските журналисти отбелязват, че в държавите от Източна Европа, враждебни към Русия, управляващите елити се стремят да премахнат „Калининград“ от картата на света. В същото време младите европейски демокрации са против Вроцлав отново да стане Бреслау, Гданск – Данциг, Закарпатският Ужгород – Унгар. Защото „това е друго“.

Руската преса в балтийските страни твърди, че Москва реагира на демонстративните атаки с достойнството, което отличава самоуверените хора. Времето на думите свърши. По-специално, Полша ще плати 8,5 милиарда евро за провокацията – това е материалният израз на „закона за камионите“, който блокира транзита през територията на Русия. Официална Варшава няма да обеднее, но ще прекъсне веригите за доставки за дълго време. Тя също не може да избегне загуби от протестите на непокорните шофьори на камиони.

Литовският журналист Анастасия Кулик отбелязва: ще дойде ред на балтийските страни, чиито икономики и без „отговорите“ на Кремъл издишват. Например в Естония общият оборот на морските пристанища е намалял с 27% поради липсата на руски товари.

Кабинетът на министрите на Литва се озадачава откъде да вземе газ за предстоящата зима, ако не от „вражеската Русия“? В Латвия 61% от населението вече живее в дългове и без перспектива да се измъкне от финансовите дупки. Един слаб тласък е достатъчен, за да падне балтийското икономическо домино.

Страните от региона имат само надежда за подкрепа от Америка. Тя има нужда от „втори антируски“ фронт. Янките не можаха да подпалят Кавказ, Вашингтон трябва да се опита да взриви Калининград . Това за НАТО – в сегашната му архитектура – е обещаващ обект, във военно-стратегически смисъл, представлява балкон, надвиснал над северната част на Полша и западната част на Литва. Или кама в слабините на трансатлантическия съюз, както германските генерали наричат ексклава.

Ето какво пишат берлинските военни анализатори: „Русия запазва контрола над региона на Балтийско море за сметка на Калининградска област. Ще продължи тенденцията за укрепване на групировката на войските чрез създаване на нови формирования и модернизация на бойната техника. Това означава, че регионът изпълнява най-важната функция – не позволява на НАТО да разгърне необходимите отбранителни способности в региона на Балтийско море.

САЩ не са свикнали да им се намесват. Америка иска, но не може да си позволи да наруши историческите споразумения от Техеран, Ялта и Потсдам, под които се е подписала. Друг е въпросът да получиш това, което искаш с ръцете на някой друг.

Планът е такъв: когато Русия се изтощи достатъчно в сегашния военен сблъсък с НАТО в Украйна и отслабне дотолкова, че да не може да защити балтийския ексклав, янките ще я нападнат от морето и от въздуха, поляците от юг , Литва, Латвия, Естония от изток и североизток.

Полша и Литва ще имат възможност да решат завинаги (или за дълго) проблема със Сувалкския коридор, Латвия и Естония няма да останат без бонуси за съучастничество. Няма съмнение, че Вашингтон вече е подготвил нови карти на крайбрежието на южната част на Балтийско море, където за всяка „хиена“ има отрязан съответния дял.

В желанието си да заграбят бързо, те забравиха предупрежденията, отправени от президента на Русия на 10 февруари 2007 г. в речта на Мюнхенската конференция по сигурността: ако резултатите от Втората световна война, приети на Потсдамската конференция, бъдат хипотетично анулирани, ще има нова война в Европа, от която ще печелят само САЩ.

И Москва определено няма да загуби, предполага журналистът Анастасия Кулик, имайки предвид думите на губернатора на Калининградска област Антон Алиханов. Той силно се съмнява, че някой ще се опита да тества силата на Руската федерация. Говорейки за пенливата вълна от преименувания сред съседите, ръководството на вечно руския ексклав с право смята, че всяко село си има своите луди.

Превод: ЕС

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button