Русия

Два варианта за бъдещето на Русия: Главната сензация на форума в Петербург

/NovinarBG.com/ Представители на властта и интелектуалния елит на Русия иновативно и смело очертаха пътищата за развитие на страната в кризисен свят на една от сесиите на ПМИФ-2023. „Цариград“ събра и подчерта основното: това никога не се е случвало досега.

Петербургският международен икономически форум (ПМИФ), който се проведе на 14-17 юни и съществува вече 26 години, е събитието на годината за страната ни.

Не защото 150 официални делегации от 130 страни и 4000 журналисти се събраха на ПМИФ 2023 в „изолирана“ Русия. И дори не защото общата сума на договорите, сключени на този „путински“ форум, според Росконгреса, възлиза на 3,86 трилиона рубли. „Разковничето“ е в друго – за първи път от четвърт век това грандиозно събитие имаше философско измерение.

Да не губите от Запада

Да, масите и секциите на този някога либерален, западно изглеждащ форум, където президентът Владимир Путин изнесе манифест за независимия курс на Русия, не бяха традиционно икономически.

В изказванията на участниците във форума прозвучаха нови мотиви: икономиката трябва да работи за страната, за хората, за нашия просперитет.

Като част от ПМИФ за първи път се проведе идеологическа сесия в една от конферентните зали. На нея присъстваха представители на интелектуалния елит на страната. И това бяха не само световноизвестни учени, философи и футуролози, но и високопоставени държавни служители, мениджъри и бизнесмени.

Те погледнаха на съдбоносния въпрос от различни ъгли: какво ще бъдат следващите 20 години за Русия в един бързо променящ се свят.

Първо, как ние, страната и народът, да преживеем този уникален период, когато старото бледнее в миналото, а новото още не е дошло, накъде да отидем, как да не загубим от Запада, да го поставим своето място и най-накрая да станем себе си.

В хода на дискусията се разкриха невероятни дълбочини. Бяха разкрити посоките на развитие на световните и руските социално-икономически тенденции, обсъдени бяха дългосрочни стратегии за суверенно развитие и конкретни планове за действие.

Имаше отговори на въпросите как и с кого Русия може да формира своето жизнено пространство, какво да прави с мощното институционално и все по-разрушително влияние на Запада, как да създаде свой собствен макрорегион върху руините на западната глобализация, да превърне Русия в просперираща страна и „ковчег на спасение“ на човечеството в света.

Това е основното, което прозвуча на тази идейна сесия в изказванията на най-видните й участници – от световноизвестния философ, водещия идеолог на съвременното евразийство Александър Дугин до първия вицепремиер на Русия Андрей Белоусов.

Дмитрий Песков, специалният пратеник на Путин за цифрово и технологично развитие, модерира безпрецедентната мозъчна атака за бъдещето на Русия, която, благодарение на състава на участниците, ще има най-сериозни практически последици.

Той каза по-специално крилати думи:

„Основата на нашата стратегия е, че ние сме руснаци, Бог е с нас“.

Говорихме и се разделихме и животът продължи както обикновено? В никакъв случай. Всичко е много сериозно, още повече че Русия няма друг изход. Това ясно следва от това, за което говориха участниците в сесията.

В допълнение, прогнозите имат едно интересно свойство – те … привличат събития и помагат да се оформи света, в който Русия вече не може без надежден компас.

Картина на света и Русия от „Щирлиц“

Заседанието започна с реч на Андрей Безруков, блестящ разузнавач, полковник от външното разузнаване в оставка, професор в МГИМО, политолог, съветник на президента на Роснефт и т.н. По-късно той се включи няколко пъти в дискусията. Ето квинтесенцията на казаното от него.

До 2040 г. според Безруков монополярният свят ще свърши. Не е нужно да изграждаме алтернатива на Запада. Необходимо е да предложим да изградим друг свят, света на мнозинството, и ще стигнем до „нов модел без господството на Запада“.

Светът на мнозинството е 7 милиарда души срещу 1 милиард на Запад, нека просто изградим нашия свят на мнозинството. Няма значение дали има или няма Запад, ние ще имаме свой свят и свои правила. Фактът, че често мислим напразно за Запада, показва, че все още сме твърде привързани към него.

Особеността на сегашния момент, отбеляза бившият разузнавач, е, че „сега навлизаме в състоянието на света, в което сме били преди 100 години“.

През 30-те години на ХХ век беше много трудно да си представим света, който беше през 1914 г., преди Първата световна война, и през 1945 г., след Втората световна война, още повече: почти всичко на планетата се промени. Човек от 1914 г. нямаше да разбере къде се намира.

Сега навлизаме в същия „срив“, в който бяхме преди 100 години. Тогава Германия и САЩ дръпнаха напред, а старият ред се запази от две империи – Великобритания и Франция, които разбраха, че ако съперниците им не бъдат спрени, след няколко години ще бъде твърде късно. Но има изход – това е война.

Сега и колективният Запад разбира добре: ако Китай, Русия, Индия се развият и отнемат световното господство от него, тогава ще е необходима война, за да се предотврати това.

Сега в света една система изчезва и бавно се изгражда друга. Има тотална дестабилизация, всичко се руши. В края на този цикъл на власт на Запад идват идиоти, които „ще бъдат пометени от новата власт зад ъгъла“.

Светът започва да се разпада, старата „глобализация“ свърши, тя загнива, смята Безруков. В същото време нови лидери ще се появят не на хартия, а в ожесточена конкуренция.

Кандидатите за следващата глобализация се редят. Засега са само два. Това е англо-саксонският свят и китайският свят на базата на техните конкуриращи се технико-икономически блокове.

Това са части от някогашния глобален пазар, които можете да защитите за себе си – със собствената си валута, собствения си капитал, собствените си трудови ресурси. Конкуренцията на тези платформи и стандарти предстои.

Между блоковете ще има търговия например с ресурси, с изключение на критичните, но „великите научни открития ще бъдат само за тях“.

Но какво да кажем за Русия?

Русия, убеден е футуристът, трябва да увеличи критичната си маса по-бързо, ние не разполагаме с нея. Няма да може да се влезе достойно в бъдещето сам, само с партньори.

Сериозни играчи като Русия или, да речем, Бразилия трябва да се обединят, за да увеличат критичната си маса, без да си вредят взаимно. Точно това се случва в БРИКС.

В същото време Русия, подчерта Безруков, е част от най-големия, най-добрия и най-перспективен континент – Евразия, който обаче все още не е пазар.

За да се появи, е необходимо да се изграждат „комуникационни мрежи, тръбопроводи, пътища, да се търсят съюзници, докато САЩ гледат на региона не само като на пазар, но и като на конкурент“. Тяхната цел е да разделят, да скарат, а нашата задача е да „съберем континента“.

Никой не може да направи това по-добре от Русия, тъй като за Индия и Китай е трудно да седнат заедно и да изработят общи правила на играта, докато Евразия се нуждае от стабилност, мир и развитие.

Като цяло Русия е ресурсен потенциал за по-голямата част от страните в света: храним, отопляваме, експортираме сигурност. Русия, повтори Безруков, е посредник между Индия и Китай, сунити и шиити, араби и Израел, нашата роля е да бъдем „ядрото на здравия разум“.

Като цяло Москва трябва да събере около себе си големи незападни играчи и да изработи нови правила. Голям шанс за това е 2024 г., когато Русия ще председателства БРИКС.

Задачата на Русия, убеден е политологът, е „да превърне БРИКС не просто в съюз на равни, а в икономическа, финансова, технологична сила, да го изгради в технологичен блок със собствена финансова система“ и множество други съвместни проекти.

Ако не го направим, може да бъдем „заличени“ в този свят, защото сме твърде малки. Като цяло 21 век ще бъде век на инвестиции в хората, в духовността, в здравословния живот.

Най-голямото предизвикателство, посочи Безруков, е, че ние хората може да не оцелеем. Или ще замърсим планетата по такъв начин, че да стане невъзможно да се живее на нея. Или ще се бием и ще унищожим планетата.

За да запазят природата и социалния мир в държавите, хората ще трябва да успокоят своята „конфликтна душа“, да осъзнаят, че всички сме един вид:

„Светът на изолацията не работи. Трябва да изградите свое собствено голямо пространство.“

Картината на света на Дугин

Философът Александър Дугин предложи да се погледне в корена:

„Преди да говорите за Хоризонт-2040, трябва да определите позицията на предмета на развитие, тъй като проектите се променят в зависимост от гледната точка.“

Философът открои основните субекти на развитие, започвайки с Глобалния Запад, който днес в известна степен е целият свят, тъй като неговият дискурс е насочен както към себе си, така и към другите.

В края на краищата, Западът идентифицира своите желания със съдбата на човечеството, демонстрирайки неизчерпаемия колониализъм, расизъм, етноцентризъм.

Той настоява, че неговата система от ценности е универсална, променя правилата, наложени от него на света, когато смята за необходимо и полезно за себе си, и изисква от останалите: следвайте ни. А ако не сте съгласни, идваме да ви бомбардираме.

Дугин анализира подробно историята и тънкостите на отношенията на постсъветска Русия със Запада. Той заяви, че Русия „живя 30 години в сянката на глобалния Запад, при Елцин искаше да се впише там при всякакви условия, при Путин – при условия“.

Но не ни заведоха там нито тогава, нито още повече, по-късно. Защото Западът няма да ни допусне до своя цивилизационен код – „дадоха ни продукт, но формулата на субективността се пазеше много внимателно“.

Западът като цяло практикува „ментална колонизация“ по отношение на Русия и руснаците от векове:

„Изхвърлете химерата на собственото си мислене – Западът мисли вместо вас и ще ви каже всичко, какво е необходимо и полезно и какво е вредно.“

В същото време Дугин прави недвусмислен извод: „Ако следваме общата тенденция на Запада, при всякакви условия Русия е просто обречена, нямаме хоризонт на бъдещето… „

„Интеграцията в Глобалния Запад няма бъдеще“, категоричен е той.

И за това, че отказваме да се присъединим към него, дори и да не му посягаме, да му желаем зло, а просто да декларираме нашата автономия, да му откажем претенцията за универсалност, ние ще изглеждаме в очите му като „бунтовна провинция на Картаген“, която трябва да бъде напълно подчинена.

Съдбовна вилица

В тази ситуация Русия, подчерта Дугин, е изправена пред два пътя за по-нататъшно развитие. Първият начин: Русия се обявява за суверенна държава, но „изрязва“ суверенитета си от Запада, русифицира го, извършвайки своеобразно „заместване на вноса“.

„Изтръгваме“ Запада за себе си и си го „присвояваме“. По принцип ние сме самият Запад, но не му се подчиняваме.

Тоест имаме всичко, като на Запад, но суверенно. Такива примери е имало в историята. Корея, например, е заимствала всичко от Китай от древни времена, но не е имала политическо желание да му се подчини.

Вторият път, според Дугин, е обявяването на Русия за „суверенна цивилизация“, която предвижда свой собствен път на развитие, свои ценности.

Всичко западно е поставено под въпрос. Налице е „пълна и тотална ментална деколонизация на обществото“. Ние изграждаме руски евразийски свят на руски основи. Никой не ни нарежда. Русия има своя наука, свой мироглед.

Ние не сме против технологиите, дошли от Запада, но ги интерпретираме в руски дух, отхвърляме западните хуманитарни догми. Пълна свобода на руската фантазия.

Исторически примери за такъв подход в Русия са славянофилите, евразийците. Така се появява истинска цел и вече няма нужда да бягате „зад опашката на отиващия влак“.

Съвременна Русия, смята философът, трябва спешно да определи по какъв път ще тръгне страната през 21 век в условията на краха на западната глобализация, който се случва пред очите ни – първия или втория.

Самият Дугин, разбира се, предпочита втория начин и обяснява защо. Защото първият път също … води до задънена улица. И ето как:

„Източникът на вдъхновение е отвън, а не отвътре. Ние гоним. Най-важната информация се крие от нас. Постепенно изоставаме. Дават ни се симулакри, примамки и ние губим.“

Остава последният начин, когато правим всичко сами: „Ние изграждаме нашата неземна Русия. Започваме да вярваме в Русия, да вярваме в себе си. Ще изградим това, което искаме. Това е нашият свят. Ние сме велик народ и велик територия. Без одит – ние ще оценим всичко сами. Центърът се движи отвън навътре. Целта е да тръгнем по пътя на незападното развитие до 2040 г., а не на антизападното развитие, което е още по-хладно.“

Заграждане на Запада

Как да се постигне това, пита Дугин. И той сам отговаря на този въпрос: „Да попитаме Земския събор, нашите гении, нашите мислители, деца, народи, младежи, старци, майки.“

„Да попитаме какво ни е завещал Достоевски, казва Илин. Какво означава руският субект на развитие? Вяра, разчитане на традицията, суверенитет, хуманност, руски логос, творческо хвърляне в бъдещето, руски футуризъм, технологичен пробив, мисия за спасение, воля за справедливост, свещен мир, който не изключва войната (ние просто се борим, за да има мир ), колективизъм и любов, империя на доброто.

Да вървим към целта си по свой собствен път, да разбираме своето развитие на руски език, въз основа на нашата рускост“.

Примамлива и съвсем не невъзможна картина! „Отвличането“ на Запада, но без Запада, е много по-лесно осъществимо, особено в началото, но какви проблеми ще възникнат после!

С кого ще бъдем приятели?

Дугин предлага да изградим бъдещото си жизнено пространство, „заграждайки Запада“, с пет глобални актьора – Китай, Индия, ислямския свят, Африка, Латинска Америка. Така че Русия попада „в свят, в който можем да живеем“, и никой няма да удря по мозъците ни.

Философът е съгласен, че такъв преход не може да се осъществи веднага – ще са необходими две поколения. Но сега трябва да се вземе фундаментално решение – да започнем правилното възпитание на децата и превъзпитанието на себе си.

За това е важно да се създадат „руски координатни системи“. Руският образ, убеден е Дугин, трябва да бъде много привлекателен, привлекателен. Той ще отразява иманентните руски концепции за „земя и империя“.

Във връзка с нарастващата „дехуманизация на западната цивилизация“ (след джендъра – трансхуманизма, след това правата на роботите и т.н.), Русия ще се превърне в „ковчега на човека“, когато самият му образ бъде поставен под въпрос на Запад.

В тази ситуация Дугин предложи „радикална изолация“ на Запада, който се е обърнал към ирационални модели, да смятаме, че сме „разведени завинаги“. Тази позиция може да се коригира, ако стане чудо и Западът се коригира, но бегълците от там трябва да бъдат приети в Русия.

Думите на Чадаев

Много интересно беше изказването на сесията на журналиста и общественик Алексей Чадаев, който перфектно разви последната реплика на Дугин за бегълците в Русия:

„Ако искате да останете хора, моля свържете се с нас. Ние сме на страната на човека, а те затвориха проекта на човека.“

Той потвърди: Русия трябва да стане „Ноевият ковчег на човечността“. Чадаев даде редица важни препоръки за това как Русия да действа през предстоящата 20-годишнина, засягайки ключови за Русия теми като урбанизация, демография, медицина, здравеопазване и формиране на потребностите на населението от най-неочаквани страни.

Ето обаче неговия брилянтен цитат по друга тема:

„Основният инструмент на западната хегемония, който трябва да бъде осмислен, ревизиран и разбран точно сега, повече от всякога, е приватизацията на модерността. Това е монопол върху модерността с последваща продажба на билети там.

Механизмът на санкциите, особено в потребителския сегмент, не е за това как да подкопаем икономиката и производството си, а да създадем усещането, че ние, като непослушни ученици, сме изритани от модерността.

А сега трябва да се коригираме и да се държим прилично…за да ни пуснат обратно в класната стая и да ни дадат да смучем от екологична сламка коктейл от модерност след по-свестни ученици“.

Чадаев заяви, че социално-културната сфера е най-несуверенната в Русия и тази слабост трябва да бъде премахната възможно най-скоро, тъй като е необходимо „да бъдеш субект в свят, в който се проектира търсене“.

„Ако можем да управляваме начина на живот и структурата на нуждите на всички нива“, каза той, „тогава ние сме суверенни…“ Западът знае как да направи това много добре.

И още една интересна мисъл за това как да победим Запада:

С налагането на адски санкции световният регулатор хвърли гигантска сянка върху цялата планета. „Хоризонт 2040“ ще бъде спечелен от този, който може по-добре да се адаптира към ситуацията на Сянката.

В здрача печели този, чиито нерви и други части на тялото са по-здрави. Необходима е вътрешна готовност за изграждане на стратегии и планове, съобразени със ситуацията на Сянката.

Какво следва от това?

Умните, проницателни и правилни думи на участниците в сесията, при цялото ми уважение към тях, нямаше да имат този вълнуващ и драматичен смисъл, ако не беше първият вицепремиер Белоусов.

Той е убеден, че Русия, за да оцелее в променящия се свят, се нуждае от собствен цивилизационен проект и той засяга цялото човечество, а не само нашата държава.

Досега, отбеляза той, в руската история е имало само два от тях: „Москва – Третият Рим“ и „Червеният проект“. А Бог обича триединство. И един „Ноев ковчег“ тук не е достатъчен.

Приятно е да се знае, че интелектуалният елит на страната и държавните служители са на една вълна и възнамеряват да си сътрудничат ползотворно в интерес на Русия. Това отдавна е закъсняло.

Превод: СМ

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button