СВЯТ

“Целта е една”. Защо САЩ вкарват в Европа новите си термоядрени бомби

/NovinarBG.com/ Пентагонът обновява ядрения си арсенал в Европа. Изданието „Политико“ пише, че модернизираните бомби Б62-12 ще пристигнат във въздушните бази през декември, въпреки че се очакваха едва през пролетта. За това с какво може да е свързано такова бързане – в материала.

Сплашване на конкурент

Американски журналисти обясняват, че програмата за превъоръжаване на европейските ядрени арсенали на САЩ е планирана отдавна. Бюджетът е десет милиарда долара. Термоядреният Б61 от дванадесетата модификация ще замени по-ранните версии, включително тези, съхранявани в Германия, Италия, Белгия, Холандия и Турция.

Според експертите превъоръжаването е ускорено заради военните действия в Украйна. Пентагонът отрича това.

„Въпреки че няма да обсъждаме подробности за нашия ядрен арсенал, модернизацията на Б61 продължава от много години и решението за безопасна и отговорна замяна на остарелите оръжия не беше взето сега“, каза говорителят на Министерството на отбраната Патрик Райдър. „Няма връзка с текущите събития“, уточни той.

Наскоро Вашингтон и Брюксел многократно обвиниха Русия в намерение да използва тактическо ядрено оръжие в Украйна и заплашиха с най-строги мерки. Москва отрича това и посочва, че Киев се готви за провокация с помощта на „мръсна бомба“.

От 17 октомври до края на месеца НАТО провежда учението за ядрено възпиране. Участват 14 държави и до 60 военни самолета.

Нивото на бойна готовност на силите на САЩ в Европа беше повишено до второ ниво. Преди това беше само по време на Кубинската ракетна криза и в навечерието на операция „Пустинна буря“. Този режим позволява ответен ядрен удар срещу врага.

„Прибързаното превъоръжаване на такъв фон изглежда недвусмислено. Това несъмнено е акт на сплашване, насочен срещу Русия“, каза Константин Соколов, вицепрезидент на Академията по геополитически проблеми. „Целта е да ги убедим, че са способни на крайни мерки, както и да насърчи украинските военни да действат по-активно на фронтовете. ВСУ не трябва да се съмняват, че американците ще направят всичко за тях. Всъщност Вашингтон не е глупав или самоубиец. Там добре знаят, че нямат нужна от ядрен конфликт“, допълва той.

Бомба-ветеран

Пентагонът получи авиобомбата Б61 през 1968 г. – вместо остарялата Б53 с несъвършен дизайн и капацитет от девет мегатона. Този боеприпас е много по-компактен: с тегло около 320 килограма, дължина 3,5 метра и диаметър 33 сантиметра, мощността на бойната глава варира от 0,3 до 340 килотона.

По този начин това може да бъде както тактическо, така и стратегическо оръжие със средна мощност.

Има общо 12 модификации. Пет (3, 4, 7, 11 и 12) са в експлоатация, три не са достигнали масово производство. Останалите са отписани и изхвърлени с времето. Точният брой Б61, готови за бойна употреба, не е известен. От 1968 г. са прибрали повече от 3000 такива.

По време на Студената война те се смятаха за важно средство за борба със СССР както на бойните полета в Европа, така и при атаки срещу стратегически цели в близост до границите. Решаващата роля на тези оръжия не беше отредена – както тогава, така и сега основният аргумент на силите за ядрено възпиране на Русия и САЩ са междуконтиненталните балистични ракети (МКБР).

В Европа има около 180 тактически бомби – основно 11-та модификация, приета на въоръжение през 1997 г. Те се съхраняват в американски военни съоръжения, по-специално в авиобазата „Рамщайн“ в Германия.

Под крилото на боец

Характеристика на 12-та модификация на Б61 е опашката и навигационната система. Боеприпасите могат да се пускат на разстояние от целта, а не над нея.

Програмата за модернизация предвижда основно настройка на по-ранни версии. Американците също разшириха бойните възможности на свободно падащите високоексплозивни бомби, което ги направи управляеми.

Подсилената конструкция на Б61-12 позволява да бъде носен на външна подвеска на свръхзвуков самолет. Предполага се, че най-новите стелт изтребители F-35 и F-22 ще бъдат въоръжени с такива боеприпаси. Въпреки това скоростта и невидимостта на самолетите в този случай значително ще намалеят.

Друг вариант е да се прикачи на тактическите Ф-15, Ф-16 и „Торнадо“, които принадлежат към предишното поколение.

Мощността на Б61-12 – около 50 килотона (две или три „Хирошими“), кръгово вероятно отклонение от целта не надвишава 30 метра. Тоест, възможно е да се ударят точково укрепени бункери, командни пунктове, летища. И не в пълномащабна война между големи държави, а в конфликт с ниска интензивност.

Има обаче и значителни недостатъци. За да стигне до зоната на бомбардировка, самолетът най-вероятно ще трябва да влезе в зоната на покритие на ПВО на противника. Без значение колко далеч е 12-ата модификация на Б61, нейният обхват все още е по-нисък от зенитните ракети. Това означава, че носителят на боеприпаси рискува да бъде свален.

Превод: В. Сергеев

ВАЖНО!!! Уважаеми читатели на NovinarBG.com, ограничават ни заради позициите ни! Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Когато видите знака „фалшиви новини“, това означава, че тази статия е препоръчително да се прочете!!!

Абонирайте се за нашия YouTube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Поглед

Още новини

Back to top button