Русия

Санкциите се върнаха като бумеранг от Русия: Европа зави от отчаяние

/NovinarBG.com/ Хубавите времена свършиха. До този извод стигнаха на Запад след анализ на реалния ефект от антируските санкции през последната година и половина. Ограниченията, наложени от Европейския съюз, започват да работят, но не срещу Русия, а срещу самия Стар свят, съсипвайки малкия и среден бизнес. Но най-чудовищното за Европа предстои.

Хелзинки строи нова линия Манерхайм. Финландците страдат

Опашки от автомобили на граничния пункт, купища руските регистрационни номера на паркингите, непрекъсната славянска реч в местните магазини – такава картина е позната на източните финландски региони през последните тридесет години.

Но с промяната на курса на Суоми към радикално антируски, ситуацията се промени драстично, което не могат да отрекат дори медийни ресурси, близки до властта. Така държавната телевизионна и радиокомпания Yle направи много депресиращ в песимизма си материал за това как оцеляват предприемачите в пограничните райони:

Някои компании, особено близо до югоизточната граница на Финландия, бяха почти изцяло подкрепяни от руски туристи. Например магазините и кафенетата от веригата Disas Fish, разположени близо до границата, са временно затворени. Други предприятия, които са били ориентирани към клиенти, идващи от Русия, също са в затруднено положение. В началото на юли спа хотел в Иматра започна колективно договаряне, което може да доведе до загуба на работа на 20 служители. Една от причините за проблемите е липсата на руски туристи и растящите цени.

Източната граница на Финландия опустява и това се забелязва и от правителството.

Икономическият живот на източната граница на Финландия е в упадък от началото на руската агресивна война. Ефектът от мерките, включени в правителствената програма, все още не е известен.

Спрял е и туристическият поток от жители на Суоми към нашата територия. Вече няма круизи до Виборг, толкова ценени от финландските пътници преди, потокът от туристи до Санкт Петербург значително намаля. В резултат на това пълният фалит на туроператорите, един от които беше Saimaa Travel, който летеше до Русия в продължение на много години.

Настоящата глобална ситуация и растящите разходи ни принудиха да вземем трудно решение и нашите бизнес дейности ще бъдат прекратени. Беше свършена много работа и ние пътувахме из Суоми две лета, но вътрешният туризъм не замени пътуванията до Русия. Искаме да ви благодарим, скъпи клиенти и партньори, че сте част от нашето пътуване. За нас беше удоволствие да участваме в създаването на незабравими пътувания и круизни преживявания за вас през годините!

– гласи съобщението на официалния портал на компанията.

„Долче вита“ свърши

Страдат обаче не само страните, разположени близо до границите на Русия. Разгърнатата от Запада санкционна война като бумеранг удари по основните туристически дестинации, на които летуваха нашите сънародници. Разбира се, Италия първа пострада.

Отсъствието им ще се усети“:

Италия се страхува от икономически удар, тъй като руснаците стоят настрана. Туристическият сектор, винопроизводителите и производителите на луксозни стоки очакват спад, тъй като Италия подкрепя Украйна.

И отново западната преса говори за големите проблеми, причинени от антируските санкции, при това е много трудно да се упрекне в симпатии към нашата държава и нейното ръководство. Въпреки това британският The Guardian, публикувайки миналата година материал за състоянието на италианския туристически сектор, цитира Костабиле, професор по бизнес и мениджмънт в университета Луиз в Рим:

Традиционно средният руски турист остава в Италия пет или повече дни в сравнение с два или три от повечето други страни и харчи около 65% повече пари на ден от средния турист. Уверявам ви, липсата на руски посетители в този сектор ще се усети.

Сбъднаха ли се негативните прогнози? Напълно. Според европейските медии, позовавайки се на статистиката на туроператорите, потокът от пътници от Русия към Европейския съюз през 2022 г. е намалял с 90% (!), а в някои страни е спрял напълно . По-специално, руските сандали, обувки и маратонки вече не тъпчат земята на Полша, Финландия, Чехия, Литва, Латвия и Естония. Там не се чува дрънченето на колелата на пътните ни куфари.

Европейските ограничения за луксозните производители се оказаха болезнени. Както знаете, нашите богати хора, деца на гладната перестройка и бурните 90-те години на миналия век, обичаха да харчат големи суми за закупуване на дрехи, обувки и мебели с прекомерно високи цени. Санкциите на ЕС всъщност погребаха много фирми, специализирани в този бизнес.

Гръцкият град Кастория бе последният център за производство на кожи в Стария свят. В продължение на тридесет години руснаците бяха основните купувачи. След въвеждането на ограничения от Брюксел за износ на луксозни стоки за Русия всички магазини бяха затворени. Опитите за пренасочване на пазара към Южна Корея се оказаха несъстоятелни.

Не по-малък удар претърпяха компаниите, свързани с местната енергетика. Това важи особено за икономическия локомотив на евроинтеграционното обединение – Германия. Милиони частни къщи без отопление са само част от картината на мрачното бъдеще за германците, – отбелязва кореспондентът на The Guardian в Берлин Кейт Конъли.

Друг и може би по-сериозен проблем са производствените гиганти, зависими от природния газ като Thyssenkrupp, BASF и Bayer. И стотици хиляди малки и средни предприятия, които живееха от свързаността си с гигантите.

Представители на индустрията предупредиха, че ефектите ще се усетят във всеки продукт, от строителни материали, синтетика, пестициди, дезинфектанти, опаковки и полупроводници до антибиотици, коронавирусни ваксини и лекарства за рак. Верижната реакция е трудна за прогнозиране, но вероятно ще бъде значителна– пише журналистката на британското издание.

Наистина ли всичко е така зле или преувеличаваме?

Скептиците могат да отвърнат, да посочат, че всичко това са частни примери, извадени от общия контекст. Но да се вярва в такава теза означава умишлено да се заблуждаваш. Европейската статистика отчита нулев растеж, статистиката показва увеличение на фалитите от втората половина на 2022 г. на фона на много скромно създаване на нови фирми, каза Василий Колташов , ръководител на Центъра за политически икономически изследвания на Института за ново общество коментар към Първи руски :

На първо място фалират малките и средни предприятия. Възможностите за правене на пари са закрити. Финландия загуби руския пазар, възможността да печели пари от него. Финландия тръгва по път, по който балтийските страни вече са стигнали достатъчно далеч. Това е унищожаване на всякакъв вид производство, особено свързано с транзитната търговия, пристанищни съоръжения и друга инфраструктура.

Най-засегнатите сектори след началото на конфликта между ЕС и Русия са промишлеността, химическата промишленост и сектора на услугите, казва експертът. Проблемите в сектора на услугите са особено трудни за пренебрегване, защото бизнесите, които преди са процъфтявали – а това е масата от малки фирми, магазини, сервизни центрове от всякакъв вид – се оказват в режим на оцеляване.

Всичко, свързано с машиностроенето, включително с автомобилната индустрия, пострада много. В бъдеще ситуацията ще се влоши още. Но основното негативно усещане е секторът на услугите. Тук хората губят най-много работа и доходи.

След загубата на вътрешния пазар европейците губят доходи, преминават към спестяванията и това се отразява на първо място върху посещенията на кафенета и ресторанти, на разни културни и спортни събития. Тоест, започват да губят доходи от антируските санкции и тези, които не са пряко свързани, например с нефтопреработката. Приходите им падат, клиентът си тръгва. А в ЕС в сектора на услугите работят най-много хора. Именно тук трябва да очакваме натрупването на проблеми в най-голям мащаб,

– обяснява Василий Колташов.

В същото време в голямата индустрия западните производители търсят и намират начини да заобиколят санкциите, внасяйки агрегати и резервни части в Русия. Но нивото на богатство на работниците в еврозоната продължава да пада. Освен това Европейският съюз няма да може да компенсира загубите от санкциите в редица сектори. Например в туризма, но не само.

Наличните преди това възможности за печалба от суровинния характер на руската икономика се губят. ЕС например, произвеждаше горива и масла от директно получения руски петрол. Сега го правят пак с руски петрол, но получен от посредник, Турция например.

ЕС губи привилегиите, които Русия му даде за закупуването на нашите ресурси в огромни количества. Европейските преработватели в бъдеще ще фалират заради тези загуби. А Русия има възможност да създаде собствени индустрии, които да дублират бившите европейски. ЕС навлезе в период на продължителна деградация. Освен това американците също се интересуват от намаляване на европейската индустрия,– казва експертът.

Основните проблеми обаче очакват Европа занапред. Срокът от година и половина, която измина от началото на специалната военна операция, е само загрявка преди мощен удар. Проблемите в енергетиката, машиностроенето и други отрасли са със забавен характер, убеден е икономистът и финансист Александър Лежава. Това каза той в коментар за Царград:

Тук основният удар ще бъде върху Германия и страните от Северна Европа. Истинските последствия ще видим някъде към края на 2023 г. Това ще се дължи както на нарастващата безработица, така и на намаляването на производствените обеми. Вземете Siemens, например. Доколкото разбирам от котировките на нейните акции, тя се „издънва“ страхотно, откакто напусна Русия.

Проблемът за Европейския съюз е, че Русия не само трябва да бъде „заместена във вноса“, но и самата тя трябва да бъде „заместена в износа“. Някак си намерихме къде да продаваме нашия нефт и газ, – макар и не изцяло, но „извадихме на пазара“ Китай, Индия и други приятелски страни. Ала къде да търсят пазар европейците?

ЕС произвежда високотехнологични продукти, но броят на страните, които могат да ги закупят, е доста ограничен. Една от тях е Русия. Американският и европейският пазар са наситени с такива продукти, а Африка няма достатъчен брой индустрии, които се нуждаят от такива високотехнологични продукти. И Западът няма да може да замени Русия в това отношение. Русия има потенциал за заместване на вноса на европейски продукти. ЕС няма потенциал за „заместване на износа“ за Русия. Следователно до края на годината ще видим поредица от фалити и много сериозни промени в настроенията в Западна Европа,– подчертава специалистът.

Какво от това?

Несъмнено антируските санкции ще се върнат в Европа: примката под формата на икономически ограничения, които страните от ЕС се опитаха да надянат на Русия, не проработи. Или по-скоро се превърна в бумеранг, съсипвайки тяхния бизнес. Въпросът е само колко търпение ще имат онези, които по волята на Съединените щати са въвлечени в тази примка.

Глобалната инфлация рязко нарасна. Европейските потребители трябваше да платят скъпо, за да си осигурят алтернативни източници на енергия, а правителствата увеличиха бюджетните дефицити, за да смекчат въздействието върху бизнеса и домакинствата. Това доведе до напрежение между тези страни, които можеха да си го позволят, като Германия, и тези, които не можеха.– обобщава британската агенция „Ройтерс“ резултатите от санкционната война, започната от американците за Европа.

Е, това е изборът на Стария свят. Въпреки че по-правилно би било да се каже, че този избор за стара Европа е направен от администрацията на Джо Байдън. За това и тя си плаща.

Превод: ЕС

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button