Русия

В Украйна започна световна война на дроновете

/NovinarBG.com/ След месец се навършват две години от началото на специалната военна операция в Украйна. През този кратък по исторически стандарти период се извършва мащабна трансформация на принципите на водене на война. Нека обърнем внимание на две взаимосвързани явления: окопната война и използването на безпилотни летателни апарати.

Скоро след началото на СВО маневрената война отстъпи място на позиционната: руската армия освободи най-много територия от властта на Киевския режим именно в началото на специалната операция. След като се оттеглиха от някои от заетите преди това позиции, руските въоръжени сили си осигуриха плацдарм на фронтовата линия, който стратегически не се е променял от края на 2022 г. През 2023 г. нашите войски, въпреки украинската контраофанзива, заеха три града: Соледар, Артьомовск и Маринка. След като отстъпиха на врага някои неудобни за защита позиции (включително Работино, Клещеевка и Кринки), постигнаха тактически успехи в други направления.

В резултат на това до началото на 2024 г. успяхме да спрем „контраатаката“ на противника и да овладеем инициативата. Въпреки това, в условията на позиционна война е трудно да се реши проблемът с освобождаването на частите от ДНР и ЛНР, както и от Херсонска и Запорожка области, които са под украинска окупация. Междувременно в Украйна, поради чудовищни загуби, се подготвя нова вълна на мобилизация (планира се около 500 хиляди души да бъдат хвърлени в тигела на войната), преходът към решителни действия изглежда логичен: пробив на фронта, обкръжаване и бързо унищожаване на врага.

Независимо от това, временният отказ от тактиката на маневрената война беше оправдан.

Най-голямо влияние върху хода на военните действия оказа масовото използване на дронове.

Украинските войски, с подкрепата на западните страни, се подготвят за „насилствено връщане“ на Донбас от осем години насам. След като научиха поуките от пораженията на опълчението край Дебалцево и Иловайск през 2014-2015 г., те, наред с други неща, започнаха последователно да въвеждат безпилотни летателни апарати. През 2022 г. това им позволи да имат предимство в разузнавателните и ФПВ дронове (“С изглед от първо лице”) в някои сектори на фронта, което усложни действията на руските въоръжени сили. ФПВ-безпилотните самолети се оказаха особено опасни: мобилни и лесни за управление, те, в комбинация с въздушно разузнаване, затрудниха напредването на нашите наземни превозни средства.

Тази игра обаче може да се играе от двама души. Още в средата на 2023 г. – в разгара на „контранастъплението“ – руските въоръжени сили достигнаха паритет с ВСУ в използването на дронове камикадзе, а до края на годината ги надминаха (в момента ние може да се говори за повече от 3500 регистрирани случая на използване на ФПВ-дронове от нашите войски).

Без да поставяме под въпрос значението на другите видове оръжия, справедливо е да се каже, че използването на БПЛА е една от основните причини за провала на „контраофанзивата“. Доказателство за това са тоновете изгоряло желязо, ръждясващо в нивите, които някога са били западна военна техника.

Използването на безпилотни летателни апарати променя цялата структура на войната: логика, икономика, логистика. Може да се каже, че това е преди всичко причината за прехода от маневриране към позиционни действия. Примерите са много. Извършва се дистанционно и незабелязано миниране на позиции зад вражеските линии. Благодарение на точната настройка от въздуха, ефективността на артилерията се увеличава. Танкът, който е създаден като средство за пробив, се превръща в оръжие за огнева поддръжка.

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://www.facebook.com/PogledInfo

Разбира се, средствата за електронни разузнаване и борба помагат за намаляване на щетите. Задачата на първото е да забележи навреме приближаващия дрон, а на втората да го извади от строя.

Електронните разузнаване и борба обаче не решават проблема с мобилността. Без това е невъзможно пълното използване на инициативата, която руските въоръжени сили са завладели. Решителният пробив (без разбиране на новите характеристики на войната) може да доведе до прекомерни загуби – точно това, което съвременните армии искат да избегнат чрез въвеждане на дронове.

Като вземем предвид горното, ще се опитаме да направим прогноза за развитието на военните действия през 2024 г.

Първо, войната ще бъде в позиционен стадий – докато мобилните средства за борба с безпилотните самолети не бъдат широко въведени. Например, всяка единица техника трябва да бъде оборудвана с компактни средства за радиоелектронни разузнаване и борба (това важи и за пехотни групи), зенитно оръдие или картечница. Също така на оборудването трябва да се монтират защитни елементи – например „скара“ (козирка) на танка. Това също трябва да включва критично превъзходство в безпилотните самолети над врага, използването на дронове-камикадзе за потискане на вражеските дронове.

Второ, въздухът ще остане основното бойно поле.

Трето, необходимостта от превъзходство във въздуха ще доведе до увеличаване на броя на операторите на БПЛА (ще е необходимо разширяване и подобряване на програмите за обучение). По същата причина ще бъде въведена автоматизация – например използването на невронни мрежи за управление на рояк дронове от един оператор (контрольор).

Четвърто, използването на невронни мрежи ще направи БПЛА по-устойчиви на електронна война, тъй като ще им позволи да разчитат не само на сателитни комуникации (но и, да речем, на видеосигнал). Поради тази причина ще има увеличение на броя на средствата за електронни борба и разузнаване. Дистанционното управление на БПЛА ще се извършва в тила на врага с помощта на предварително подготвени „гнезда“ (базови станции) – минни, разузнавателни и други.

Пето, линията на фронта ще се задълбочи поради увеличаване на обхвата на действие на дроновете и дистанционна работа в тила. Това ще се отрази на снабдяването, движението и ротацията на войските – а използването на дронове с устройства за нощно виждане ще усложни нещата.

И накрая, ще бъдат разработени и наземни (в бъдеще подземни) безпилотни превозни средства: те ще се използват за доставки, евакуация на ранени, миниране или взривяване на позиции.

Разбира се, руските въоръжени сили не могат да разчитат само на безпилотни самолети при провеждане на специалната операция, но те определят характера на съвременната война. Особено като се има предвид политиката на руското ръководство, насочена към запазване живота на военнослужещите. В същото време противникът все още има сериозни възможности в тази област. Настоящата година трябва да бъде време на системно натрупване на сили и постигане на критично превъзходство над врага.

Превод: В. Сергеев

ЧЕТЕТЕ И ПИШЕТЕ КОМЕНТАРИТЕ ТУК: https://www.facebook.com/PogledInfo

ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button