Русия

Атомоходът „Съветски съюз“

/NovinarBG.com/ Към 100-годишнината от образуването на СССР

Стогодишнината на СССР не е просто кръгла дата от създаването на нов тип държава.

Никога в историята на човечеството не е имало такъв бърз пробив в развитието, както след Великата октомврийска социалистическа революция. Буржоазните революции израстваха постепенно през тлъстите вековни феодални основи, дори Френската революция продължи повече от десетилетие.

Революцията от 1917 г. в Русия засегна всеки ъгъл, всяко село или отдалечено селище, огромната, тромава държавна машина изчезна, всички стари механизми на управление, всички нишки, които свързваха икономиката на страната се разпаднаха.

Ето защо огромното мнозинство от избягалите емигранти и белите, които загубиха в гражданската война, бяха уверени в неизбежния провал на безпрецедентния експеримент: по тяхно мнение, тъмната, необразована маса от работници и селяни не можеше да се справи с управлението на една такава гигантска държава.

Болшевиките обаче продължават експеримента, като започват изграждането на Съюза на съветските социалистически републики, който смятат за прототип на бъдещата структура на човечеството. Социализмът можеше да се изгради само на основата на защитена от външните врагове държава и СССР стана такава държава. Поражението на революциите в Германия, Унгария, Словакия и Финландия не промени тяхната увереност в победата на социализма в Европа.

Създаденият Съюз на съветските социалистически републики трябваше да стане модел на нов световен ред, предшественик на световната социалистическа система. Нямаше прецеденти в световната история. За първи път държава, която е била империя, се превръща в ядрото на нов свят, като не поглъща и потиска покрайнините /колониите/, а им дава силен тласък за развитие.

Съветският съюз е създаден по същия начин, по който се строи атомен ледоразбивач.

Идеята за социалистическа икономика беше идеята за ядрения реактор като двигател, който трябваше да пробие дебелите ледове и струпванията на икономическите кризи и класовото неравенство, а партията, която първоначално беше инструмент на революцията, се превърна в главния механизъм и трансмисия на управлението.

Фразите „Партията е нашият рулеви!“, „Сталин е великият кормчия“, добре познати на всички в СССР от 20-30-те години на 20 век, потвърдиха, че образът на кораба е най-подходящият за обозначаване на спецификата на създаваната държава.

Този държавен проект не беше лесен за изграждане, един от основните постулати на марксизма предполагаше отмирането на държавата. Преосмислянето на ролята и значението на държавата става по време на гражданската война, когато става ясно, че победата на световната революция се отлага.

Не можем да си представим как ще се развие управлението на страната, ако новите републики бяха влезли в РСФСР като автономии, а не като равноправни членове на Съюза. Но е ясно, че административното устройство на СССР беше велико изобретение на държавното строителство, издържало изпитанията и на войната, и на не много разумните реформи на Хрушчов.

Създадената управленска пирамида беше проникната от системи за контрол и обратна връзка – партийни органи, синдикални контролни органи, народен контрол позволиха да се решават проблеми на всяко ниво в рамките на същото това ниво. В съветско време въпроси, важни за ежедневния живот на хората (преселване на хора по време на горски пожари, закриване/откриване на районна болница и много други), можеха да бъдат решени на нивото на секретаря на районния комитет на партията, това не изискваше отнасянето на проблема към централните органи на властта или дори държавния глава.

И за да разберем какво е донесъл Съветският съюз на народите, които са го населявали, е достатъчно да сравним днешен Таджикистан със съседа му, който не е познавал социализма – Афганистан. Преди сто години пътник, пресичащ река Пяндж, изобщо не би забелязал, че е напуснал една страна и се е озовал в друга.

В Русия Таджикистан се възприема като бедна централноазиатска страна, чието население пътува да работи в Русия. Но за афганистанските селяни „отвъд Пяндж“ дори сравнително бедния Таджикистан е нещо недостижимо, където има болници и родилни домове, всеобщо образование за деца и електричество /водопровод/ в почти всеки аул. Тази огромна пропаст между двете съседни страни се образува по времето на Съветския съюз.

Още до средата на 80-те години в Турция средният доход на глава от населението беше много по-нисък, отколкото в съветска Грузия, а средното ниво на образование и медицина просто не можеше да се сравни с грузинското. Днес Турция е богатия съсед и покровител на Грузия, която изпадна в бедност през тридесетте години след разпадането на Съюза, превръщайки се в бедна северна почти провинция на Турция.

Никога преди ХХ век Русия не е била напреднала страна в науката и технологиите, а Съветският съюз става лидер в завладяването на космоса, в развитието на ядрените технологии, в самолетостроенето, в изследването на Антарктида и в десетки други области. В основата на този исторически пробив беше бързото разширяване на образованието за цялото население на страната.

В Руската империя през 1914 г. около 230 хиляди деца са учили в гимназии и реални училища – по-малко от 2% от децата в училищна възраст. Около 100 хиляди студенти са учили в университети и технически училища. А още през 1926 г. броят на съветските деца, учещи в училищата, надхвърля 10 милиона; десет години по-късно броят на студентите в университетите, техническите, педагогическите и медицинските университети се е увеличил 10 пъти. Това беше огромна културна революция.

От тези деца израсна кохорта от изобретатели и учени, които създадоха славата на съветската наука. В същото време всяка от 15-те съветски републики имаше свои университети, медицински институти, изследователски центрове; делът на студентите в националните републики често надвишава този на РСФСР.

И още една особеност в историята на Съветския съюз е наистина безпрецедентна. Въпреки многонационалния състав и значителния брой грешки при определянето на териториалните и административните граници, междуетническите конфликти бяха немислими в СССР , страната беше пример за истинско равенство на възможностите за всички народи и националности.

На 100-годишнината няма да си припомняме трагичните грешки в историята на Съветския съюз, погрешните схващания при определяне на курса, по който се движеше този атомоход. За съжаление, съдбата на всеки, дори и на най-мощния кораб, е предрешена, ако на кормилото му има човек, който умишлено насочва кораба към скалите, и няма никой наоколо, който да може да спре този човек. Горбачов стана такъв „кормчия“. В този момент системата на управление се разпадна…

* * *

Едва ли съм единственият, който вярва, че фактът на формирането и развитието на СССР, както и тридесетгодишният път след разпадането на Съюза ни позволяват да мислим, че Съветският съюз не е миналото, а бъдещето на Русия.

Превод: ЕС

Абонирайте се за Youtube канала на новото музикално предаване „Рефлексии“ и ще преживеете прекрасни мигове с музиката на Барока: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/watch?v=HoGUFCffd70″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/watch?v=HoGUFCffd70

Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button