Русия

Русия въоръжава най-голямата демокрация на света

/NovinarBG.com/ Един от основните купувачи на оръжия в света – Индия – увеличава активността на пазара. Вашингтон отчаяно се стреми да увеличи дела си във вноса на отбранителна техника на страната. Има обаче конкурент, когото американците все още не могат да изтласкат.

„Славно пътуване“

Премиерът Нарендра Моди беше на посещение в САЩ в края на юни. В резултат на това подписаха многомилиардни договори – по-специално се съгласи “Дженерал Електрик” да установи производството на двигатели за изтребители “Тежас MK2” в Индия.

Одобрена е продажбата на 31 разузнавателно-ударни дрона МКу-9 в различни модификации – морски и сухопътни. Предвижда се локализиране и на монтажа и поддръжката на дронове.

В допълнение към договорите за отбрана, страните подписаха споразумения за доставка на полупроводници, космически продукти и системи за изкуствен интелект.

Моди нарече посещението крайъгълен камък. „В тези три дни започна едно ново и славно съвместно пътуване на Индия и Съединените щати“, подчерта той.

Сделката е в съответствие със стратегията на Вашингтон. САЩ и други западни страни отдавна възпират Ню Делхи да внася руски оръжия. По-специално миналата пролет помощник-държавният секретар Виктория Нюланд посети Моди за тази цел.

През юни 2023 г. германският министър на отбраната Борис Писториус по време на обиколка в Азия заяви, че няма интерес от такова тясно сътрудничество между Индия и Русия. „Затова трябва да помислим какво може да се направи по въпроса“, каза той.

Американските експерти обаче признават, че това няма да се случи много скоро. Ако изобщо се случи.

Ситуацията се променя

Москва и Ню Делхи се сближиха по време на Студената война. По това време отношенията между азиатската страна и САЩ бяха обтегнати. Причините са индийската ядрена програма и близките връзки на Америка с Пакистан, с който Индия беше в конфликт.

По това време само съветските оръжия можеха да се конкурират с американските. От 60-те години на миналия век СССР продава почти цялата гама от отбранителни системи на своя партньор – от дизелово-електрически подводници до бойни самолети. Освен това индийците учеха военно дело в Съюза.

И през 90-те години Индия всъщност спаси руската отбранителна индустрия от колапс, като я зареди с многомилиардни поръчки. През „добре охраненото“ първо десетилетие на века сътрудничеството само се засили. Според Стокхолмския международен институт за изследване на мира (СИПРИ) през последните 20 години страната е закупила оръжия на стойност над 60 милиарда долара, от които 65% – почти 39 млрд. долара – идват от Русия.

Сред текущите договори са доставката и (или) локализираното производство на картечници, танкове, изтребители и подводници. Най-голямата сделка е трансферът на пет полкови комплекта С-400 “Триумф” на стойност около 5,5 милиарда долара. Общото портфолио от военни поръчки е около 14 милиарда долара.

Но през последните години ситуацията се промени. Според СИПРИ, въпреки че делът на Русия във вноса на индийска отбрана остава най-висок, той е спаднал от 62% на 45 на сто между 2017 и 2022 г.

Индия все повече се обръща към други производители. От Франция се купуват изтребители и подводници, от Израел се купуват дронове. Възможна е голяма поръчка за подводници немско производство.

Конфликтът в Украйна усложнява доставките – Москва дава приоритет на собствената си армия. А САЩ и техните съюзници се опитват активно да предотвратяват търговията с оръжие чрез санкции. В резултат на това има проблеми с плащането.

През април беше съобщено, че Индия е забавила транш от 2 милиарда долара за една година. От своя страна клиентът не успя да получи навреме резервни части за изтребителите Су-30МКИ и МиГ-29. Не са прехвърлени и два полкови комплекта С-400, отбелязва “Ройтерс”. Въпреки че през зимата руското външно министерство увери, че всичко върви по график.

Въпреки това, още преди началото на специалната операция в Украйна, през януари 2022 г., индийското министерство на отбраната мислеше да се откаже от редица големи отбранителни договори, включително за руски хеликоптери Ка-226 и Ка-31 и противокорабни ракети клас “Клъб” („Калибър-К“)).

„Никога не дават всичко“

Вярно, тогава не само споразуменията с Москва попаднаха под ударите. Например в Ню Делхи размислиха да купят американския разузнавателен самолет “Бойнг П-8 Посейдон”.

По-късно там решиха да въведат поетапна забрана за внос на 107 отбранителни продукта, както руски, така и от трети страни.

Факт е, че правителството на Моди се опитва да преориентира отбранителния сектор към концепцията „Произведено в Индия“. От 60-те години на миналия век страната реално не е създала собствен комплекс за отбранителна промишленост.

Следователно всички оръжейни договори, които Ню Делхи е сключил през последните години, предполагат висока или сто процента степен на локализация. И ако Русия, като правило, е готова на компромис – например версията на автомата “Калашников” AK-203 скоро ще бъде изцяло произведена на местно ниво – то западните страни далеч не винаги са готови за това. Според служител на индийското министерство на отбраната САЩ „никога не дават всичко“, отбелязва “Ройтерс”.

Експертът от Станфордския университет Арзан Тарапор смята, че ще са необходими няколко десетилетия за „голямо отдалечаване от Русия“. Въпреки това, според анализатора на РАНД Дерек Гросман, дори ако Индия някога успее да намали значително връзките си с Москва, Вашингтон пак ще бъде подозрителен към отбранително партньорство с Ню Делхи.

„Поради тясното сътрудничество между Индия и Русия, САЩ винаги ще подозират, че техните системи по някакъв начин ще се окажат полезни за руснаците“, каза Гросман.

В интервю за “Ройтерс” друг високопоставен офицер от индийското министерство на отбраната призна, че наистина планират да намалят покупките от Москва. Но първостепенната задача е друга – принципно премахване на критичната зависимост от вноса.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button