ОБЩЕСТВОУ Нас

Прокуратурата е осъдена да плати близо 60 бона на оправдана за взрив в „Миджур“

Снимка Булфото, архив

Оправдана за 15-те жертви при взривовете в Миджур осъди прокуратурата за над 57 000 лева.

Прокуратурата е осъдена да плати над 57 000 лева обезщетения на Ивелина Бахчеванова, която беше сред подсъдимите и оправдани за взривовете в завода за боеприпаси „Миджур“, при които загинаха 15 души, съобщава правният сайт Лекс.

Това става ясно от решение на Софийския градски съд (СГС) (виж тук), който уважи в пълен размер иска на Бахчеванова за 50 000 лева обезщетение за неимуществени вреди от незаконното обвинение и ѝ присъжда още 7510 лева за имуществени вреди от платени адвокатски хонорари и разноски за пътувания и престой във Видин, където беше гледано на първа инстанция делото за взривовете.

Бахчеванова беше шеф на Дирекция „Международно контролирана търговия и сигурност“ към Министерство на енергетиката, икономиката и туризма и секретар на Междуведомствената комисия за експортен контрол и неразпространение на оръжията за масово унищожение.

Тя беше обвинена в престъпление по служба, защото като секретар на комисията е подвела членовете ѝ и разрешила вноса на мините от Гърция. Подсъдими с нея бяха бившият шеф на завода Валери Митков, инж. Палма Иванова, която е била инспектор „Здравословни и безопасни условия на труд и противопожарна безопасност“ в завода, както и Божидар Василев, който е бил началник отдел „Контрол върху общоопасните средства“ в МВР.

Трагедията в завода се случи на 1 октомври 2014 г. Мощните взривове в „Миджур“, който тогава се казваше „Видекс“, отнеха живота на 15 работници, а още трима бяха ранени. Инцидентът стана при утилизация на противопехотни мини, а взривовете бяха толкова силни, че две от сградите бяха изпепелени.

Според разследващите причините за многото жертви са, че не са спазени правилата при работа с боеприпаси, липсват умения при утилизацията, както и че в завода са се съхранявали огромни количества боеприпаси. В хода на разследването от прокуратурата обясниха, че работниците не са имали познания как се работи с такива мини и са ги разтваряли с чук.

Делото беше внесено в окръжния съд във Видин през 2016 г., а две години по-късно и четиримата подсъдими бяха оправдани. Прокуратурата протестира и процесът продължи в апелативния съд в София, който миналата година потвърди оправдателните присъди. Държавното обвинение обаче ги атакува и пред Върховния касационен съд, който окончателно оправда подсъдимите през май т.г.

Бахчеванова твърди, че през шестте години, през които е продължило делото, тя е изпитвала стрес и неудобство, били накърнени личната ѝ чест и достойнство, била притеснена и от негативния отзвук в медиите, а делото непоправимо засегнало професионалната ѝ репутация и имало негативен ефект върху семейството ѝ.

Съдът отбелязва, че са били проведени общо 54 съдебни заседания за трите инстанции, на повечето от които Бахчеванова е присъствала и макар да е била с най-леката мярка за неотклонение – подписка, правата ѝ били ограничени, защото била в неплатен отпуск и загубила доверието на колеги и приятели.

„За повече от шест години, ищцата е била принудена да отсъства от семейството си, в т.ч. и от детето си, което към датата на привличането ѝ като обвиняем е било кърмаче, на 6 месеца. В един продължителен период от време, ищцата е търпяла негативни емоции, свързани от една страна със страх от неоснователно осъждане, от друга – с невъзможността да полага адекватни грижи за семейството и детето си, съпътствани от финансови затруднения във връзка с невъзможността ѝ да полага труд, да получава възнаграждение, и едновременно с това да организира защитата си, заплащайки разходите във връзка с воденото срещу нея наказателно производство.

При всички тези обстоятелства по настъпването на вредите и ефекта, които оказват върху цялостния начин на живот на ищеца, съдът намира, че обезщетение за претърпените неимуществени вреди, в размер от 50 000 лева би могло поне частично да овъзмезди претърпените от ищцата негативни емоции“, се казва в решението на съдия Даниела Попова. То обаче не е окончателно и прокуратурата може да го обжалва пред Софийския апелативен съд.

Още новини

Back to top button