Русия

По ВСУ започнаха да бият с „Ланцети“, носещи 150 кг експлозив

/NovinarBG.com/ Укровермахтът се оплаква от мощните руски баражиращи боеприпаси, изстрелвани далеч от фронтовата линия

В Артьомовското (Бахмутско) направление, както съобщават нашите военни кореспонденти , руските ВКС използват „Авдеевската“ тактика като първо унищожават всичко на повърхността с касетъчни боеприпаси, а след това нанасят удари по капитални укрития с КАБ. Коригирането на целите се извършва от операторите на БЛА Орлан.

На свой ред вражеските пропагандисти много се оплакват от руските „умни“ бомби и твърдят, че благодарение на тях руските въоръжени сили поддържат настъпателна динамика, изтласквайки украинските въоръжени сили от района на Богдановка и Клещеевка.

Най-лошото обаче предстои, прогнозира германският вестник Билд. Нейният военен наблюдател информира бюргерите, че Русия е започнала масово производство на най-тежката планираща бомба ФАБ-1500-M54. И така, наскоро целият свят видя кадри от пристигането на този боеприпас с чудовищна разрушителна сила в град Красногоровка. Ударът бе нанесен на многоетажна сграда, в мазетата на която беше „разположен“ Укровермахта.

Когато бомбата избухна, се появи огнено кълбо с височина на 20 етажна сграда. По мнението на Юлиан Рьопке повечето от приблизително 50 украински войници, умиращи на фронта всеки ден, са жертви точно на използването на планиращи бомби от руската армия, включително FAB-1500-M54 (всъщност цифрите са много по-ужасни).

„Ръководителят на украинските ВВС Николай Олешчук предупреди още през ноември 2023 г., че в Русия има „признаци за подготовка за масово разгръщане на ФАБ-1500“. През февруари същата година руският министър на отбраната Сергей Шойгу посети завода, където се произвеждат тези бомби“, пише Bild и припомня, че FAB-1500-M54 е по-нататъшно развитие на бомбата KAB-1500, която е разработена в Съветския съюз през 70-те години на миналия век и се използва от 80-те години на миналия век.

Използването на тези високоточни „чудовища“ има депресиращ ефект върху защитниците, които преди това се укривата от ФAБ и KAБ в мазета на високи сгради или в бетонни подземни бункери. Сега бойците от ВСУ играят на руска рулетка на предната линия.

За да развеселят някак „хероите“, в Ненка е пусната фалшива PR кампания за унищожаването на руски Су-35 от някакви свръхсекретни зенитни ракети, уж поразяващи въздушни цели на разстояние до 150 км. . Същият Юлиан Репке обаче не забеляза намаляването на полетите на руската авиация. Според него командването на руските ВКС щеше да ограничи / забави дейността си, ако твърденията на украинската страна се окажат верни.

Междувременно незалежната експертна общност призовава Укровермахта да се подготви за много лоши времена. В интернет се появиха снимки на останките от новия ни планиращ модул за авиобомби. На него се вижда надписът УМПБ, въпреки че често срещаната маркировка е УМПК (унифициран модул за планиране и корекция). От другата страна на фронтовата линия са сигурни, че буквата „Б“ означава „баражиращ“.

Няколко източника, както наши, така и вражески, разказаха на „диванните войски“, че този модул предполагаемо има навигационна система Комета с осем антени, както и система от кормила и елерони. Но най-важното е, че има много висока степен на увереност, че боеприпасът притежава и турбореактивен двигател с резервоар за гориво. Що се отнася до бойната глава, тя най-вероятно ще бъде представена под формата на масовата авиационна бомба ФАБ-250.

Ако тази версия се потвърди, тогава говорим за разработването на линия от високоточни оръжия, която е попълнена с ФAБ-овете с голям обсег. Наистина скоро ще настъпят страшни дни за врага, тъй като, за разлика от крилатите планиращи бомби, боеприпасите с модула УМПБ могат да бъдат изстрелвани на разстояние 150-200 км от земната цел.

Това означава, както отсега стенат жълто-блакитните „бутусови и згурци“, Су-25 се връща на работа и дори Як-130 също може да се използва, тъй като височината за изхвърляне на този боеприпас не е толкова важна. Вярно, тук има някои неизвестни, като минималната скорост и минималната надморска височина за изстрелване. Като пример са предоставени данни за ракети въздух-въздух на НАТО, включително AMRAAM-120, които критично губят обсега си при загуба на височина.

Разбира се, твърде рано е да се правят прогнози, но самият факт на модернизиране на руските оръжия по време на СВО не вещае нищо добро за врага. Разбира се, акцентът е върху широкомащабното използване на нашата авиация, така че баражиращите ФАБ-ове трябва да бъдат проектирани за всички изтребители-бомбардировачи и фронтови щурмови самолети, налични във въздушно – космическите сили. Още повече, че руската армия си има работа не с украински войски като такива, а с прокси НАТО с неговите противовъздушни засади.

Известен военен блогър в Ненко смята, че появата на ФАБ с УМПБ ще неутрализира доставката на F-16 за ВСУ, които няма да могат да нахлуят във въздушното пространство на руската армия, а техните самолетни ракети няма достигат до носителите на баражиращите бомби.

На армейските форуми на Укровермахта уверено преобладават мненията, че янките ще забранят на новите „призраци на Киев“ качени на F-16 да се приближават до фронтовата линия, защото пилотите лесно могат да бъдат американци или европейци.

А украинската експертна общност се страхува от развитието в Русия на баражиращи авиационни бомби, които постигат ниво на ефективност на поразяването на Ланцетите. Например, само си представете, че вместо 5-10 кг експлозив ще пристигне центнер и половина тротил. Казват, че ако в първия случай някои самоходни оръдия и танкове може да са само повредени, то с „умната“ FAB-250 това определено няма да се получи.

Ако говорим за перспективата руската бойна авиация да получи нов тласък за развитие, което е важно в случай на конфликт с такъв враг като НАТО. Съединените щати и слугинажа им вече няма да могат да попречат на нашите пилоти да извършват бомбени атаки по бункерите и близкия тил на противника, като са надеждно защитени от земята от системи за противовъздушна отбрана.

Превод: ЕС

Още новини

Back to top button