“Ще престанат да ги купуват”. На Запад оцениха загубите от изпепелените “Леопарди”
/NovinarBG.com/ Въпреки доставката на най-добрите образци американско и европейско оръжие, Украйна се провали в своето контранастъпление. Кадрите с унищожено оборудване нарани репутацията на западните отбранителни компании. В същото време конкуренцията на оръжейния пазар нараства. Кой печели и кой рискува да загуби?
Високи очаквания
Танковете “Леопард-2” на концерна “Райнметал” не отговарят на статута на „чудо оръжие“. Според германските медии компанията може да има проблеми на международния пазар. След като получи оборудването в началото на 2023 г., Киев и съюзниците разчитаха да обърнат конфликта в своя полза. Това не се случи. Нещо повече, “Райнметал” се е утвърдил като ненадежден партньор – неведнъж е пропускал срокове и е забавял доставките.
Освен това руските войски успешно се справят с “Леопардите”. Дори според официални украински данни повече от десет процента от общия брой на обещаните танкове са разбити от юни насам. Реалната цифра вероятно е по-висока. До края на годината 71 машини трябва да бъдат предадени на Киев. Досега ВСУ са получили едва 54, включително и унищожени.
Излезлите от строя „Леопарди“ могат да бъдат заменени от „Ейбрамс“. Първите десет ще бъдат доставени до средата на септември. Западните съветници обаче не препоръчват на Киев да ги използва в контранастъплението, тъй като германските аналози, както се оказа, са много уязвими на бойното поле. Според “Уолстрийт Джърнъл” скоростта, с която ВСУ губят полученото оборудване, е изумила не само властите в Киев, но и техните съюзници.
В същото време ръководителят на “Райнметал” Армин Папергер заяви, че Западът не е готов за военни действия в Украйна с използване на традиционни оръжия. Запасите бързо се изчерпват. Попълването на арсенала от танкови боеприпаси ще отнеме поне седем години. Сега ръководството на компанията очаква, че в бъдеще ще може да произведе 800 нови танка за Европа. Въпреки това, ако търсенето на “Леопардите” падне поради опетнената репутация, концернът ще бъде изправен пред огромни загуби.
“Пантери” срещу “Леопарди”
Конфликтната зона се превърна в своеобразен полигон и арена на конкуренция за западния военно-промишлен комплекс. “Леопардите” например се конкурират с британския танк “Чаланджър-2” на БАЕ. През януари Великобритания обеща да достави 28 машини на Киев. Известно е, че „Чалънджърите“ вече се използват във военни действия. Един от тях наскоро беше изгорен в района на Запорожие.
Южнокорейският К2 „Черната пантера“ може да стане сериозен конкурент на западните технологии. Сеул не прехвърля смъртоносни оръжия на Киев, но Полша има на въоръжение 28 „Пантери“, което не изключва възможността те да се появят на украинска територия. Общо Варшава планира да купи хиляда танка от Южна Корея до 2026 г. В армията те напълно ще заменят “Леопардите”, прехвърлени на Украйна.
Междувременно БАЕ се стреми да извлече възможно най-голяма полза от конфликта. Клон на компанията вече работи в Украйна. Изпълнителният директор Чарлз Уудбърн се съгласи със Зеленски за локализирането на производството, ремонта и доставката на резервни части. Киев разчита на производството на артилерийски системи Л119 и М777, както и на БМП ЦВ90.
Освен това ръководителят на “Райнметал” заяви, че концернът е готов да започне поддръжка и монтаж на танкове в Украйна. 12 украински специалисти вече са обучени в Германия и още толкова ще бъдат обучени. „Това може да стане бързо, има много добре оборудвани танкови заводи от съветската епоха“, обясни той.
В същото време анализаторите на “Политико” смятат, че военно-промишленият комплекс на ЕС е заинтересован от скорошна победа на Украйна поради страха да не бъде изтласкан от собствения си пазар. Въпреки увеличаването на производството, ЕС няма капацитета да поддържа продължителен конфликт.
Кому е изгодно
„Всеки конфликт е демонстрация на възможностите на оръжията“, казва военният експерт Алексей Леонков. Според него резултатът не е в полза на чуждите технологии: „Непробиваеми танкове не съществуват. Западната реклама създаде илюзията за „чудо оръжие“. СВО постави всичко на мястото му”, допълва той.
Унищожените “Леопарди” са причината за падането на акциите на “Райнметал”, смята Леонков. Това е от полза за американските компании, които по-късно могат да изкупят евтино целия концерн или част от него. Сега САЩ рекламират своите собствени индустриални обекти, така че европейските производители да бъдат преместени в чужбина.
На свой ред южнокорейската „Черна пантера“ също трябва да се третира скептично, добавя експертът. „Танкът е пълен с електроника. Има мнение, че това дава превъзходство на бойното поле. Но има един нюанс: танкът не е участвал в битки. На полигона има едни условия, но в реална битка те са съвсем различни“, подчертава Леонков.
Военният експерт Владимир Евсеев, ръководител на отдела на Института за страните от ОНД, е убеден, че репутационните загуби на западния военно-промишлен комплекс вече са доста сериозни. „На първо място, това се отнася за европейските производители на оръжия, по-специално за германските. Може напълно да спрат да купуват “Леопарди”. Много от тях изгоряха и всички го видяха“, обръща внимание анализаторът.
Що се отнася до САЩ, в тази ситуация, смята Евсеев, те също имат възможност да наложат собственото си оръжие на европейците. Заради унищожените “Леопарди” и “Чалънджъри” отбранителните предприятия ще понесат загуби, а Вашингтон ще продаде Ейбрамс на своите съюзници. Така основният бенефициент остава американският военно-промишлен комплекс.
Превод: В. Сергеев
Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos
Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h
и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes
Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .
Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели