Русия

Капан за Путин със „заговор на генералите“. Къде изчезна Суровикин?

/NovinarBG.com/ Вече повече от седмица – от момента на бунта на Пригожин – няма конкретика за съдбата на главнокомандващия на Въздушно-космическите сили и заместник-командващ на Обединената групировка на войските в зоната на СВО Сергей Суровикин.

Освен това той изчезна и от информационния дневен ред на медиите и Tелеграм каналите: от няколко дни в медиите цари тишина, с редки изключения.

Точно както в дневния ред няма информация за началника на Генералния щаб Герасимов, и за заместник-началника на Главното управление на Генералния щаб Алексеев, и за заместник-министъра на отбраната Евкуров. Какво означава всичко това?

Предстои ли чистка по сценария, насаден от заклетите „западни партньори“? Или се прави необходимата проверка по резултатите от бунта? Или случващото се е продължение на голямата игра, започната от Кремъл?

Последната публична изява на Сергей Суровикин в момента се състоя в нощта на събота, 24 юни, когато колоните на ЧВК „Вагнер“ напреднаха в две посоки: към Ростов на Дон и Воронеж. Министерството на отбраната на Русия публикува видеообръщение на главнокомандващия на ВВС и заместник-командващия на Обединените сили, в което той каза, че по заповед на военното ръководство е пристигнал (предполага се в щаба на Южния военен окръг) от фронтовата линия и се обърна към ръководството на ЧВК, призовавайки ги да спрат и да се подчинят на волята и заповедтта на Върховния главнокомандващ – тоест на президента Путин.

Оттогава няма надеждна информация за Суровикин.

Но най-накрая министърът на отбраната Сергей Шойгу наруши мълчанието: в понеделник, 3 юли, пресслужбата на ведомството публикува кадри от тематичен конферентен разговор, където той коментира представянето на вагнеровците само с няколко изречения.

Шойгу нарече инцидента опит „на 23-25 юни да се дестабилизира ситуацията в Русия“, но тези планове се провалиха, защото „личният състав на въоръжените сили показа лоялност към клетвата и военния дълг“. И, добави министърът, „провокацията не е повлияла на действията на групировките от войски“.

В президиума на заседателната зала на Националния център за управление на отбраната, до Сергей Шойгу, седяха всички негови заместници, с изключение на началника на Генералния щаб Валери Герасимов и генерал-полковник Юнус-Бек Евкуров, които разговаряха директно с Евгений Пригожин в сградата на щаба на Южния военен окръг, пленени от „оркестъра“ ( Между другото, президентът на Беларус Александър Лукашенко отбеляза важната му роля в преговорите).

Там не беше възможно да се намери първият заместник-началник на Главното управление на Генералния щаб Владимир Алексеев.

Информационна уеб хронология

Първите съобщения за участието на Сергей Суровикин в бунта се появиха до вечерта на 24 юни – те бяха разпръснати от украински източници и Tелеграм канали, свързани с ренегати като Иля Пономарьов *, под знака „Пригожин привлече подкрепата на Суровикин“.

След това играта беше подхваната от родни теоретици на конспирацията – без обаче препратки към източници. И, трябва да кажа, вълната бързо утихна.

Но във вторник, 27 юни, тоест след разговорите на Пригожин с Лукашенко, връщането на колоните на ЧВК обратно в тренировъчните лагери, когато Путин направи няколко речи, когато най-накрая стана ясно, че не е имало държавен преврат, тежката артилерия се втурна обратно в информационната битка – влиятелните западни медии.

Инициаторът е вестник „Ню Йорк Таймс“ с бомбена публикация под заглавие „Руският генерал е знаел за плановете на бунта на лидера на наемниците“. И всичко това – с позоваване на някои (инкогнито обаче) американски служители.

Изглежда, че американските разузнавателни служби са знаели за предстоящия бунт и имат информация, че Суровикин може да е планирал, заедно с други генерали (отново неназовани), насилствена промяна в ръководството на руското военно ведомство.

Това е – нито повече, нито по-малко.

Бившият посланик на САЩ в Русия Майкъл Макфол, който незнайно защо се смята там, на Запад, за много авторитетен специалист по нашата страна, беше призован да разпръсне темата в NYT.

И всъщност по същото време тръгна втората вълна: вече за ареста на Суровикин. Любопитно е, че един от военните кореспонденти я озвучи, като уточни, че заедно с главнокомандващия на ВКС е задържан и изпратен в следствения арест в Лефортово неговият заместник генерал-полковник Андрей Юдин.

Вярно, още на 28 юни Юдин отрече престоя си в следствения арест, но направи още по-голямо объркване, като уточни, че е „на почивка у дома“ и не знае къде се намира прекият му шеф. Същия ден говорителят на Кремъл Дмитрий Песков нарече пълнежите спекулации и клюки.

Но после Financial Times направи сензация, позовавайки се на свои източници: Суровикин определено е арестуван. Дъщерята на генерала в интервю за репортери отрече това съобщение. Никой не го е задържал“, подчерта тя.

И в същото време NYT продължи да атакува, обявявайки началото на „репресиите“ след резултатите от бунта: изданието „водеше“ темата, изваждайки приблизително едни и същи „инсайдове“ в продължение на няколко дни, но с различни сосове.

На 29 юни Песков неочаквано се „затвори“ на брифинг за медиите, когато се опитаха да разберат от него съдбата на Суровикин (характерно е, че CNN, BBC и Associated Press задаваха настойчиви въпроси, а нашите не). Той препрати въпросите към Министерството на отбраната.

Версия #1: Обвинения в конспирация и арест

И така, какво все пак се случи? Може ли Суровикин наистина да е бил арестуван? Именно тази версия се пропагандира активно, с последвалото мълчание в местните медии, на Запад и в украинските източници.

„Само наивници – или откровени провокатори – могат да повярват, че наистина е незабележимо да напъхаш армейски генерал във „фуния“, да го изкараш някъде и да го затвориш“, каза в разговор с Царград офицерът от резерва на военното контраразузнаване Сергей П.

„Не говоря за официалното повдигане на обвинение – ако трябва, има варианти всичко да се прави тайно, така е. Но! Има един важен момент: трябва да има достатъчно основания за поставянето под стража на високопоставен офицер от въоръжените сили. Особено използвайки, доколкото знам, много популярни във военната среда“, заяви още той.

Но събеседникът отбеляза, че след резултатите от почти всички военни операции, които не са завършили по първоначалния план (с тежки загуби и още повече, ако целите не са постигнати), се провежда „разбор“. Конкретно: викат се отговорни лица, пишат се обяснителни записки, извършват се разпити.

„Винаги е било така – и във Великата отечествена война, и в Афганистан, и в Чечня, и в други военни конфликти, в които страната ни е участвала“, каза той.

„Само че не всеки знае за това. Което е логично и правилно. Освен това се образуват наказателни дела, ако има основания за това. Но призованите към отговорност служители не винаги действат като заподозрени. Те имат статут на „свидетели“, освен ако разследването не докаже противното“, обясни експертът.

Според него пълнежът за ареста на Суровикин много прилича на патица, предназначена предимно да дестабилизира ситуацията на фронта, където информацията достига оскъдно, в съкратен обем. И е голяма грешка, че няма поне официално опровержение от официални източници.

Пенсионираният генерал-лейтенант от Службата за външно разузнаване Леонид Решетников потвърди, че „тайното“ затваряне зад решетките на военен ръководител от такова ниво като Сергей Суровикин е от сферата на фантастиката.

„От собствен опит, когато работех в разузнаването, ще кажа: преживяхме не един и два пъти подобен шок и винаги тези, които бяха в кулминацията на кризата, в центъра на събитията, по един или друг начин бяха наричани към профила“, заяви той.

„Арестът на Суровикин? Знаете ли, мисля, че ако човек от такова ниво бъде арестуван, тогава винаги става известно и то доста бързо“, подчерта експертът.

Версия номер 2: Изолация по време на разследването

В края на миналата седмица, както вече споменахме, броят на споменаванията на името на Суровикин рязко намаля, а самата тема за изчезването му от публичното пространство почти изчезна.

Защо? Всичко е просто: няма конкретика, което означава, че остават само слухове и спекулации. Съответно интересът към темата е намалял.

Един от каналите в Телеграм, който се позиционира като източник на вътрешна информация от специалните служби, твърди, че двама офицери от неговия близък кръг са написали доклади за Сергей Суровикин.

И са го направили някак си доброволно. И тъй като никой не дава точни данни, имаше предположение, че главнокомандващият на ВКС е бил „временно изолиран“ за времето на разследването по производството с бунта.

„Наказателното дело срещу Пригожин беше закрито, нали. Но да не забравяме какво каза основателят на ЧВК: за подкрепата в армията, за недоволството от ръководството на отдела, за неуспехите на фронта. А сега нека да оценим всичко със хладна глава“, заяви източникът на Цариград.

„Тази информация трябва ли да бъде проверена? Или просто трябва да бъдат отхвърлени? Но въпросите остават, нали? Така че те се нуждаят от отговори“, добави още той.

„Което, по мое скромно предположение, правят сега военните следователи и прокурори, разчитайки не на слухове, а на ясни разузнавателни данни, данни от контраразузнаване, на официални документи – заповеди, разпоредби и т.н.“, обобщи бившият служител на „зелената“ ФСБ.

Това, че след бунта има разследване, е логично, отбеляза на свой ред Леонид Решетников. Естествено, щом това се е случило, щом е допуснато, значи е имало, разбира се, грешни изчисления.

Освен това, уточни генералът от СВР в оставка, изобщо не е задължително генерал Сергей Суровикин да е участвал пряко в бунта.

„Така да се каже, всички, които са били на смяна в този момент, не само Суровикин, подлежат на изследване“, каза Решетников.

„И тече нормален процес: хората се интервюират, разговарят с тях и се установява: как, какво, защо и за какво“, обясни експертът в разговор с Царград.

Версия номер 3: Самият Суровикин подаде оставка

Разбира се, тази версия би била една от най-приятните за нашите врагове – след, разбира се, първата озвучена.

Представете си: един от най-ярките и успешни командири на СВО подава оставка след скандален бунт. И веднага възникват много проблеми, преди всичко за Върховния главнокомандващ и Генералния щаб (тук – независимо от личността на неговия началник Валерий Герасимов): кого да смени, как ще действа новоназначеният и т.н.

Освен това, разбира се, всичко това ще бъде придружено с куп медийни глупости под формата на догадки и предположения и ще се отрази зле (едва ли има основание за съмнение) върху морала на челните позиции.

„Много се надявам да не се стигне дотам. В противен случай Западът ще може да празнува победата: неговият информационен саботаж (дори не провокация) беше пълен успех“, каза източникът на Царград във военното ведомство.

„Но чух отзиви за Суровикин от хора, които са работили в тясно сътрудничество с него: той не е от онези, които се отказват под натиска на обстоятелствата, въпреки че не се съмнявам, че сериозните недоброжелатели могат да „играят“ срещу него“, смята още той.

Освен това припомняме, че именно Сергей Суровикин беше посочен сред онези, които биха могли да заменят Сергей Шойгу като министър на отбраната.

Какво от това?

И все пак, отсъствието на четирима представители на висшето командване в медийното пространство наведнъж – Валерий Герасимов, Сергей Суровикин, Юнус-Бек Евкуров и Владимир Алексеев (въпреки факта, че се фокусираме върху това, първите двама са официални лидери на Обединените сили в специална операция) не може да не предизвика въпроси и съмнения.

Между другото, нищо не се чува за командващия ВДВ Михаил Теплински.

Но според компетентните източници на Цариград всичко, което се случва сега, може да означава, освен разследване на бунта, още нещо важно: кадровите решения на президента.

И начина, по който се държаха някои личности по време на бунта, и въпросите, които се натрупаха пред ръководството на Министерството на отбраната, и фактът, че имаше и остават проблеми на фронтовата линия – всичко това ще бъде обект на специално внимание и проучване от Владимир Путин.

„Мисля, че рокади, както се казва, заради самите рокади няма да има, тъй като се води война, тоест специална операция“, смята генерал-лейтенант от СВР Леонид Решетников.

„А да правиш нещо, за да угодиш на някого, е грешно. Но изминаха година и половина военни действия – и вероятно могат да се обобщят определени резултати и съответно да се вземат решения. Мисля, че върховният главнокомандващ ще го направи – без натиск отвън“, каза още той.

* Включен от Министерството на правосъдието на Русия в регистъра на чуждестранните агенти, Росфинмониторинг – в списъка на терористите и екстремистите.

Превод: СМ

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button