Русия

“Разкъсаната на парчета” руска икономика демонстрира впечатляващи успехи

/NovinarBG.com/ Западът като цяло вече разбра, че не се получи с „разкъсването на парчета“ на руската икономика (не вземаме предвид отделни политици, които продължават да носят идеологически проверени глупости на своите съграждани). Сега обаче той ще трябва да премине към нов етап на приемане – фактът, че безпрецедентната строгост на режима на санкции не само не навреди, но и облагодетелства страната ни.

Разбира се, малцина се осмеляват да изрекат открито такава възмутителна ерес, но световните бизнес медии все по-често пишат за впечатляващите успехи на руската икономика. Освен това наистина има за какво да се пише. Статистиката отчита, че индустриалното производство бие всички рекорди. Родната индустрия преодоля успешно както ковид кризата, така и миналогодишната санкционна буря, като характерното е, че производственият сектор показва по-добри резултати от суровинния.

“Ройтерс” наскоро писа за впечатляващо оптимистични тенденции в руския производствен сектор: тринадесет последователни месеца на растеж на бизнеса, бързо увеличаване на производството и нови поръчки, най-бързият растеж на заетостта от две десетилетия насам. Между другото, в последното някои – и не само чуждестранни – експерти виждат проблеми: през април страната регистрира исторически минимум на безработицата – 3,3%, а това, според тях, не е много добро, тъй като показва, сред други неща, остър недостиг на работна ръка. Положителните тенденции в икономиката имат пряко въздействие върху обществото – след доста дълъг период на спад, реалните доходи на населението започнаха да растат.

Като цяло Русия наистина има с какво да се гордее, особено предвид обстоятелствата, в които страната демонстрира тези постижения.

Но може би най-интересният аспект както в родната икономика, така и в противопоставянето ни със Запада беше отбелязан от “Економист” и очевидно не разбраха какво точно означава публикуваният от тях факт. Изданието направи проучване, опитвайки се да оцени финансовите разходи на Русия за СВО – и според неговите изчисления става дума за сумата от 67 милиарда долара годишно, което е около 3% от националния БВП. Друго нещо е още по-важно: “Економист” директно пише, че тази сума е мизерна по исторически стандарти и дава впечатляващ пример – по време на Великата отечествена война Съветският съюз е изразходвал 61% от БВП за военни нужди (а САЩ, до между другото, около 50%).

И тук е заровено главното куче. Има разлика между победа и печалба, която мнозина не осъзнават, но е изключително съществена. СССР стана победител във Втората световна война, но не той получи главната награда в нея. Нещо повече, страната ни плати толкова огромна цена за тази победа, че някои от последствията – например демографските – все още отекват. Няма нужда да говорим за икономиката: докато Съветският съюз възстановяваше страната от руините с още един мобилизационен удар и издържаше на най-ожесточената конкурентна надпревара в ключови индустрии (като космоса или ядрените технологии), нашите геополитически опоненти, които огребаха най-дебелия каймак от печалбите, имаха възможност да се развиват равномерно във всички сфери.

Резултатът е известен: до 80-те години разликата в нивото и качеството на живот на хората в СССР и на Запад се оказа просто крещяща, което изигра роля в съдбата на Съветския съюз. Разбира се, съветската власт също е допринесла с недостатъчно гъвкавата си ръка за този резултат, но основните причини за пропастта в начина на живот от двете страни на желязната завеса са именно в резултатите от Втората световна война, която струва страната ни катастрофално.

Но нашите предци не са имали избор – и тук трябва да отдадем дължимото на злия гений на колективния Запад, който тогава, преди повече от 80 години, успя да създаде условия и да наложи война за оцеляване на Съветския съюз на непосилно високи цена.

И точно в това съвременният Запад се проваля пред очите на целия свят, защото в сегашното противопоставяне руската икономика беше, е и ще бъде негова основна цел. Което е напълно логично: как да победиш ядрена сила, която е в състояние да ти нанесе военен удар с гарантирано неприемливи щети? Икономиката е очевидният избор. В най-добрия случай, за Запада, под санкции руската икономика просто ще се срине, погребвайки държавата под себе си. Но по принцип би го устройвал и по-малко радикален вариант – например превръщането на Русия и нейната икономика във вариант на Северна Корея, в резултат на което геополитическото влияние на Москва и участието й в глобалните процеси драстично ще намалее.

Вместо това имаме фантастичен набор от тенденции: от една страна, руската икономика демонстрира впечатляващ успех, от друга страна, страната отново е въвлечена в екзистенциален конфликт със Запада, изразходвайки удивително малки сили и средства за това, и от трето, обикновеният живот на руското общество претърпя минимални промени (с изключение, разбира се, на граничните територии, които бяха подложени на терористичните атаки на Киев).

И това, разбира се, е огромен провал на Запада, който заплашва да стане фатален за него. Това, че руснаците умеят да воюват, го знаят и помнят всички, които трябва. Но исторически, ние често губим в икономиката и просто в смисъл на просперираща рутина, качеството на ежедневния живот на хората. Така че не е изненадващо, че Западът отново заложи на това, което изглеждаше печелившо.

Оказа се обаче, че и Русия се е научила да играе тази игра.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button