Русия

Литовските власти се изплашиха от канализацията – заеха се с декомунизация на шахтите

/NovinarBG.com/ В Литва започна поредната кампания по „декомунизация“. В рамките на настоящата основно внимание привлякоха канализационните шахти. Защо това изведнъж се превърна в проблем и какви други екзотични начини за справяне със съветското наследство започнаха да практикуват литовските власти?

По принцип предишните кампании за „декомунизация“, проведени в Литва през последните тридесет и няколко години, се отнасяха до паметници на съветските войници, освободили територията на републиката от нацистка окупация. Те бяха системно осквернявани и постепенно разрушени – към миналата година в Литва вече няма повече паметници от този вид. Дори надгробните статуи, които стояха на масовия гроб на съветските войници на гробището Антакалнис във Вилнюс, не бяха пощадени.

След като приключиха с паметниците, се заеха с премахването на гробищата. Така през юли тази година масовият гроб на съветските войници, разположен в центъра на град Пумпенаи, беше унищожен. Ексхумирани са останките на 31 души. Унищожаването на гроба е извършено от членове на обществената организация „Служба за опазване на културните ценности“. В литовския отдел за културно наследство, обяснявайки причините за този акт, казаха, че според тях самоличността на мъртвите военни „не е установена“.

Тогава от институцията находчиво изригнаха, че всъщност искат да освободят главния градски площад от нежелан гроб с надгробен паметник със съветска символика. „През годините социалната необходимост централния площад на град Пумпенаи, където все още се намираше погребението, се превърна в основно място на обществения живот, стана очевидна“, обясниха от отдела.

Напоследък привържениците на „деокупацията“ насочиха усилията си към паметници, посветени на онези литовци, които са живели щастливо под СССР и са били наградени с почетни значки от съветските власти за своите заслуги. За да систематизира подобни дейности, през декември миналата година парламентът на Литва прие закон, забраняващ „пропагандата на тоталитарни, авторитарни режими и техните идеологии на обществени места“. Този документ за „десъветизацията на общественото пространство“ създаде правна основа за премахването на „символите на тоталитаризма и авторитаризма“ от паметници и мемориални места, както и от улици и площади.

А на 1 май 2023 г. в Литва влезе в сила „Законът за декомунизация“. Този закон вече пряко предписва премахване на „символите на тоталитаризма и авторитаризма“, останали на публични места – паметници, други мемориални обекти, имена на улици, площади и други обекти.

През юли тази година властите на Вилнюс се обърнаха към Държавния център за изследване на геноцида и съпротивата на литовския народ. „Моля, оценете табели, свързани с Лудас Гира, Саломея Нерис и Петрас Цвирка. Не се ограничаваме до тези три имена. Те бяха избрани да започнат процеса и да продължат напред“, каза Камиле Шерайте-Гогелиене, председател на градската комисия за историческа памет.

Кои са тези хора и какво са сгрешили пред съвременните литовски власти? Петрас Цвирка преди това е смятан за класик на литовската литература. Но по стандартите на днешния ден той извърши непростим грях – през 1940 г. като депутат от Народния сейм той се присъедини към делегацията, която отправи петиция до Върховния съвет на СССР за приемането на Литва в Съветския съюз.

А след това и Звирка влезе в КПСС! За всичко това, повече от 70 години след смъртта му, той е отмъстен: „Центърът за изследване на геноцида и съпротивата“ заключава, че Звирка „в своята социална и политическа дейност се е доказал при съветския режим като активен сътрудник, което доведе до значителни щети за литовската държава и нейните граждани”. Въпреки това доскоро паметникът на Петрас Цвирка стоеше мирно във Вилнюс – той беше демонтиран едва през ноември 2021 г. и изпратен в Литовския национален музей.

На същото място, в Националния музей, имаше и скулптури, взети от Зеления мост на Вилнюс. На Зеления мост през 1952 г. са монтирани четири скулптурни групи, изобразяващи войници, работници, селяни и студенти („Земеделие“, „Учеща се младеж“, „Пазене на мира“ и „Индустрия и строителство“). След като престояха повече от 60 години, те бяха демонтирани през юли 2015 г. – според властите това е направено заради лошото им състояние. Поддръжниците на демонтажа обаче заявиха, че „скулптурите са част от съветската пропаганда и обиждат хората, които са се борили за освобождението на Литва от окупация“.

Сега властите на Вилнюс сформираха работна група, която ще извърши идеологическа проверка на имената на улици, институции и мемориални плочи в столицата. Списъкът ще бъде внесен в градската комисия по историческа памет, която ще го проучи тенденциозно. И ако в него има имената на „сътрудници“, живели мирно със съветския режим, тогава те ще бъдат заличени от картата на града.

И наскоро литовските власти го осъзнаха – канализационни шахти! В крайна сметка те са останали в републиката от времето на СССР!

В тази връзка ръководителят на парламентарната комисия по историческа памет Пауле Кузмикиене предложи литовските общини да преценят колко време могат да заменят люкове със съветски символи и надписи на руски език. „Жителите се дразнят от надписите на кирилица, напомнящи за окупаторите – „Лит ССР“. Очевидно това трябва да се промени“, каза Кузмицкене. Задачата по подмяната на безобразните люкове е поверена на общините, на чиито територии се намират.

Депутатът обясни обявената от нея война на канализационните шахти с високопарна реторика. „Ние имаме жива връзка с историческата памет – това е оценка, едно болезнено преживяване. И тези знаци са от това, което напомня за тази история. И на някои им се струва, че всичко трябва да се остави както си е, докато други казват, че е досадно, това са следи от окупаторите, които трябва да бъдат премахнати“, каза Кузмицкене.

Калининградският политолог Александър Носович, който е специалист в изследването на балтийските страни, саркастично отбелязва, че литовските „декомунизатори“ изглежда умишлено не извършват цялата „десъветизация“ с един замах, очевидно за да не загубят работата си в бъдеще.

„В Литва започна нова политическа кампания за подмяна на съветските канализационни шахти в цялата страна. На литовските тротоари не могат да се монтират люкове, върху които е излят „Литовската ССР“, тъй като такива люкове са материален символ на „съветската окупация“ на Литва по литовските улици. Това само по себе си е смешно, но смешното е, че точно същата шовинистка кампания се случи в Литва преди 10 години. И преди 20 години. И преди 30 години. Изглежда уж малка страна, можете да карате от край до край за три часа с кола: ще вземат и сменят всички люкове веднъж завинаги. Но не! Или ръцете растат от грешното място, или професионалните бойци, ако десъветизират всичко наведнъж, няма да имат какво повече да правят, този сериал просто се проточва и продължава. Година след година, десетилетие след десетилетие. От тридесет години и три години в Литва не е имало нищо съветско и те все още не могат да заменят шахтите. Може би само съветското е останало там?”, иронизира Носович.

Според Пауле Кузмицкене в процеса на декомунизация Литва трябва да реши редица въпроси, но тук е важно да се определят приоритетите. Например, би било необходимо да се отърват от влиянието на „Москалинте“ в системата за обозначаване на литовските пътища“, оплака се Пауле Кузмицкене.

Тя предупреди, че „декомунизацията“ със сигурност ще засегне различни паметни дати. „Сега получихме предложение от неправителствени организации да променим датата на Деня на детето. Според традицията, дошла от Москва, той се празнува на 1 юни. Но на този ден в Литва децата не бяха защитени, а заточени. Трябва да се реши, такива въпроси са най-актуални“, призова парламентаристът.

Като цяло литовските „декомунизатори“ не са застрашени да загубят работата си в близко бъдеще.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button