Русия

Юристите предупредиха Естония каква е отговорността за грабежа на замразени руски активи

/NovinarBG.com/ Естония оглави списъка на ЕС на онези, които искат не само да замразят, но и да отнемат руска собственост – и дори на онези, които не са попаднали под санкции. За каква собственост говорим, какви правни трикове е измислил Талин, за да изпълни тази задача и защо дори адвокатите в Естония се страхуват да приложат тази авантюра?

Западът отдавна говори за използването на замразените активи на руската държава „за помощ на Украйна“. Засега обаче решения по този въпрос няма – все пак не става въпрос само за грабеж.

Конфискацията е оръжие с две остриета. Например, наскоро в Германия се противопоставиха на конфискацията на руски активи, тъй като „правните рискове са твърде високи“. И най-важното, това щеше да създаде прецедент и в бъдеще, например, Полша също щеше да може да оправдае хипотетичното изтегляне на германски средства като репарации за Втората световна война.

Според “Файненшъл Таймс” на 21 юни на среща с членове на Европейската комисия дипломати от няколко страни от ЕС призоваха за „разумни действия“. „Има ясно разбиране, че не можем просто да вземем тези пари въз основа на някакво политическо решение“, каза неназован европейски дипломат пред изданието.

Грабливи лапи

Но който решително не иска да се колебае и да внимава, е Естония. Общо, според съобщенията в медиите, Естония е блокирала почти 20 милиона евро в сметки, собственост на Русия. Според бившия външен министър на Естония Урмас Рейнсалу (член на дясната партия „Отечество“), целта на Талин е „да създаде основа за по-нататъшното използване на тези замразени активи за възстановяването на Украйна“.

„Що се отнася до икономическата помощ за Украйна, използването на замразена руска собственост играе ключова роля“, каза естонският премиер Кая Калас миналия октомври на среща на Европейския съвет в Брюксел.

В средата на март МВнР на Естония обяви, че работи върху законопроект, според който „след няколко месеца щетите за Украйна от войната могат да бъдат компенсирани със замразени руски активи“. Генералният директор на правния отдел на МВнР Карли Вески обясни, че ако Украйна заведе дело срещу Русия за „щета“ и Москва откаже да плати, тогава замразените активи могат да бъдат използвани за оказване на натиск върху Русия. „Законопроектът е създаден, за да се постигне споразумение с руснаците за обезщетение. Ако това не се случи, тогава ще имаме законова възможност да използваме замразените активи като авансово плащане за щети“, каза Вески.

Изпреварване на Европа

Естония би искала ЕС като цяло да намери решение за използване на замразените руски активи в интерес на Киев. Постигането на съответното споразумение между всичките държави от ЕС обаче отнема време. В резултат на това естонците решиха, че могат да измислят свой индивидуален закон, който може да послужи като пример за другите от ЕС.

В средата на юни естонското правителство одобри принципите за „използване на замразените активи на Русия за подкрепа на Украйна“ – ставайки първата страна от ЕС, която разработва подобно решение. „Европейският съюз работи върху намирането на тази правна възможност, но ние подготвихме правно решение, при което можем да използваме замразените активи на Русия като страна агресор и да ги използваме като компенсация за нуждите на възстановяването на Украйна“, каза настоящият външен министър Маргус Цакна (член на ПП „Естония 200”).

По-късно обаче стана известно, че естонците искат да използват „в полза на Украйна“ не само активите, които вече са замразили, но и тези, които не са обект на санкции. Онзи ден прессекретарят на МВнР на Естония Керстин Мересма каза, че законопроектът предвижда използването на пари и активи, вписани в регистъра, или друга собственост на руснаци за „възстановяване на Украйна“. Тоест, това могат да бъдат предприятия, собственост на руснаци, и техният основен капитал, който не е отразен в размера на активите, замразени в Естония.

През следващите седмици МВнР на Естония ще изпрати за одобрение поправки в Закона за международните санкции, които ще позволят подобна операция. Така Естония ще стане първата държава от ЕС, която разработи и приложи на практика схема за изземване на имущество на руснаци, включително имущество, което не е било обект на санкции.

Активите, замразени в Естония, са собственост предимно на две компании, занимаващи се с трансбордиране на торове от Русия. Това са компанията ДБТ, работеща в пристанището на Мууга, и “Терминал хем Силамае”, оперираща на едноименното пристанище. Те притежават терминали за насипни и насипни товари, които не са обект на санкции от ЕС. Но все пак Естония ще ги удари. Тези терминали трябва да бъдат пуснати на търг.

Журналистът на местната медия “Делфи” Танел Райг гордо пише, че „Естония се опитва да бъде пред всички, когато става въпрос за антируските санкции или помощта за Украйна“. Според плана, разработен от естонското МВнР, „замразените активи на руските олигарси ще започнат да работят за възстановяване на Украйна предварително“. Както е обяснено в Талин, „ако родината на олигарсите поеме отговорност за причинените щети и ги компенсира“, в бъдеще собствениците на конфискуваното имущество ще имат възможност да получат обезщетение за него.

Специалистите предупреждават – не го правете!

Самите естонски прависти обаче разкритикуваха идеята за конфискация на арестуваните руски активи. По-специално, адвокат Ксения Кравченко каза, че досега не е имало такива случаи в страната. „Нашата правна система предвижда конфискация само ако държавата има някакъв изпълнителен документ. В този случай наказателно дело. Тоест, ако човек е нарушил нещо, той е бил подведен под отговорност за това и, според определен набор от процедури, имуществото му също е било отнето “, каза Кравченко. Според нея, за да се въведе институцията на „гражданската конфискация“ в Естония, ще е необходимо да се промени значително законодателството.

На свой ред икономическият експерт Райво Варе се съмнява, че Талин може да създаде универсален механизъм за работа със замразени руски средства, който да може да се използва и в други държави от ЕС.

Тиина Паюсте, професор от катедрата по международно право и сигурност в университета в Талин, припомня, че според международното право отчуждаването на имущество на чужда държава или нейни граждани е забранено.

„При отчуждаване на активи на руски граждани са важни както нормите на международното инвестиционно право, така и правата на човека. Международното инвестиционно право забранява отчуждаването на частна собственост. Ако има двустранен инвестиционен договор между двете страни, лицето, чието имущество е отчуждено, може да сезира арбитражния съд. Естония и Русия не са сключили двустранно инвестиционно споразумение, но има такива в редица страни от Европейския съюз, например в Литва, Хърватия, Швеция“, подчертава Паюсте.

Тя категорично предупреждава Естония да не започва сама процеса на експроприация на руска собственост. „Това може да доведе до ситуация, при която ще бъде заведено дело срещу естонската държава въз основа на международното право. Ако международната общност не подкрепя отчуждаването на собственост, тогава е неразумно да се действа първи… В най-лошия случай страните, заинтересовани от запазването на принципите на държавния имунитет, ще предприемат мерки срещу Естония“, предупреждава специалистът.

Тя добави, че разпореждането с активи би имало редица нежелани последици. „Напълно вероятно е Русия и страните, които я подкрепят, да отговорят със същото… Това ще доведе до общо недоверие и несигурност в международната комуникация и ще подкопае една фундаментална норма на международното право – имунитета на държавите. Международното право като система също ще отслабне. И отслабването на международното право, разбира се, не е в интерес на Естония или други страни. В края на краищата ние виждаме в него отчасти защитник на нашата независимост“, каза експертът.

Така дори юристите в самата Естония разбират каква хлъзгава пътека иска да поеме Талин, заплашвайки руската собственост. Това може да се върне, за да преследва самата Естония и дори да застраши нейната независимост.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button