Русия

Наложи се кандидат-президентите на Турция да избират между Русия и САЩ

/NovinarBG.com/ Два дни преди началото на гласуването основният опонент на Реджеп Тайип Ердоган, подкрепяният от Запада Кемал Кълъчдароглу, обяви „намеса на Москва“ в изборите в Турция. Повод за подобни изявления стана самооттеглянето на един от кандидатите за президент, за когото се твърди, че е бил компрометиран от руски хакери. Ердоган също беше принуден да говори за това как САЩ и други западни страни подкрепят опозицията.

Двамата основни претенденти за президентския пост на Турция от няколко месеца избягват поляризацията по въпроса за външната политика. Както единствен опозиционен кандидат Кемал Кълъчдароглу, така и президентът Реджеп Тайип Ердоган понякога правят комплименти както на Русия, така и на Съединените щати – ако не лично, то чрез най-близките си сътрудници. Вероятно и двамата са се страхували да изплашат с груби жестове колебливите избиратели. Няколко дни преди изборите обаче опозиционерът прецени да заеме ясна антируска позиция. Кълъчдароглу се оплака от Москва, като я обвини, че прави фалшификати, предназначени да повлияят на предизборния баланс на силите в Турция.

„Смятаме за неприемливо друга страна да се намесва в изборния процес в Турция в интерес на която и да е политическа партия. Исках целият свят да научи за това“, каза той.

„Скъпи руски приятели. Ако искате да продължим нашето приятелство след 15 май, далече ръцете от турската държава. Ние продължаваме да подкрепяме сътрудничеството и приятелството“, написа опозиционерът в “Туитър” и то на руски. Според него Русия уж стои зад някои „монтажи, конспирации и записи“, които преди това бяха разкрити в Турция. Вестник “Сьозчу” съобщи в четвъртък, цитирайки Кълъчдароглу, ръководител на предизборния щаб, че някои хакери, за които се твърди, че са контролирани от руското правителство, се намесват в изборния процес в Турция.

Часове преди рускоезичния пост на Кълъчдароглу един от четиримата кандидати за президент Мухарем Индже внезапно обяви, че се оттегля от битката. Като причина той посочи неадекватния натиск върху него под формата на различни провокации. „В политиката съм повече от 40 години, но за това време не съм виждал нищо подобно на това, което се случи през последните 45 дни. Някакви фалшиви новини фалшиви видеоклипове. Снимката ми беше публикувана в някакъв израелски порно сайт. Нито полицията, нито прокуратурата водят разследване. Това е клевета. Турската държава не успя да защити моята репутация“, оплака се той. Според Индже репутацията му е била унищожена от целенасочена атака.

След това в надпреварата останаха трима политици. Освен Ердоган и Кълъчдароглу това е номинираният от Алианса АТА (ататюркисти) Синан Оган.

„Призивът ми все още е в сила. Да оставим настрана старите проблеми и претенции. Приветстваме г-н Индже на „масата на Турция“. Моля, присъединете се“, обърна се след това към него Кълъчдароглу. Струва си да се обясни: „масата“ е съюзът на шестте опозиционни партии, които издигнаха единната кандидатура за Кълъчдароглу, който в същото време остава лидер на Републиканската народна партия (CHP).

Публичен отговор от Индже обаче нямаше.

Междувременно прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков отрече слуховете за възможността за намеса в изборите в Турция. Той подчерта, че Руската федерация „много, високо цени двустранните отношения с Република Турция“. Що се отнася до Кълъчдароглу, за него е „много важно да помни историята на американците“. „Те с цялото правителство, с цялото ръководство дълго време повтаряха, че Русия се намесва, след това похарчиха десетки милиони долари за процедури и стигнаха до извода, че няма намеса“, припомни говорителят на Кремъл. .

Севил Нуриева, колумнист на турския вестник “Стар”, припомня, че в турската политическа реторика е обичайно да се защитават принципите на благоприличието и особено семейните ценности. „Разбира се, в предизборната полемика кандидатите не винаги се държаха учтиво един с друг, често използваха груби и дори обидни думи“, добавя турският журналист.

„За съжаление, долните удари стават все по-чести в турските политически борби през последните години. Това стана забележимо не само на тези президентски избори, но и на последните общински избори през 2019 г. Още тогава са използвани компрометиращи доказателства, получени с помощта на тайно направени видеозаписи, подслушване или дори откровени фалшификати. И сега Мухарем Индже отказа да се кандидатира заради такъв скандал. Но в по-голямата си част турското общество не приветства методите на изнудване“, подчертава Нуриева.

Сегашният президент Тайип Ердоган засрами конкурент в петък. „Г-н Кемал сега се е фиксирал към Русия, че тя уж ръководи изборите в Турция. Нека се засрами. Какво ще отговорите, ако кажа, че САЩ, Франция, Германия, Великобритания се месят в изборите в Турция?”, зададе Ердоган задочно риторичен въпрос, говорейки на митинг в Истанбул. В същото време турският лидер отправи остра критика към лидерите на западните държави. „С тях съм от 20 години. Не ги познавате по-добре от мен. Седях на една маса с тях, те са лъжци“, подчерта Ердоган.

Също в петък близкият съюзник на Ердоган, турският вътрешен министър Сюлейман Сойлу обвини не Москва, а Вашингтон в намеса в изборния процес. Според министъра скандалът около Индже е провокиран от американците.

„САЩ редовно се намесват в изборите в Турция по много начини, включително чрез използването на така наречените изфабрикувани видеоклипове. Какво им направи Мухарем Индже? Те нямат съвест”, възмути се министърът. Според вътрешният министър зад всички действия срещу Турция стои „президентът на САЩ Джо Байдън“. „Той казва, че тъй като не успяха да премахнат президента Ердоган с преврат, те ще го направят, като се намесят в изборите“, каза Сойлу.

Професорът от Истанбулския университет, политологът Мехмет Перинчек подозира, че скандалът с Индже е подготвен съвместно от американците и негови бивши съпартийци. „Привържениците на Кълъчдароглу като цяло бяха против участието на Индже в кампанията, те активно пропагандираха срещу него. Факт е, че доскоро тези политици бяха съюзници. На последните президентски избори Кълъчдароглу не беше номиниран, а Индже стана кандидат от същата партия Републиканската народна партия. Когато този политик реши да се кандидатира отново този път, той беше смятан за разколник и предател в РНП“, обясни Перинчек.

„Не изключвам, че привържениците на РНП са подготвили заговор срещу Индже, публикувайки наскоро видеоклипове за личния му живот. В резултат на скандала той се отказа от борбата. Ако четете вестници, които симпатизират на Кълъчдароглу, ще видите, че те се радват и аплодират такъв финал на изборната надпревара. Те се надяват, че привържениците на Индже сега ще гласуват предимно за Кълъчдароглу. Все пак имат един и същ електорат”, казва професорът.

Въпреки че Индже нямаше време да спечели много поддръжници, обаче дори тези един-два процента трябва да наклонят везните в полза на лидера на РНП, прогнозира експертът и добавя: „Сега, когато Индже отпадна от надпреварата, се увеличи вероятността, че всичко ще се реши на първи тур, няма да има нужда от втори”. В същото време професорът нарича смешни упреците на опозицията срещу Москва: „Ако руските хакери са разпалили скандала с Индже, значи са подкрепили Кълъчдароглу ли? Това е абсурд!”

„Кълъчдароглу е покровителстван от атлантиците. Атаката срещу Москва всъщност служи като послание към Вашингтон. Той ясно казва: в случай на моя победа Анкара ще се върне към идеологията на атлантизма. Въпреки че подобен курс противоречи на националните интереси на Турция”, напомня Перинчек. „В Сирия, в източното Средиземноморие, навсякъде САЩ играят срещу Турция. Американците искат да унищожат нашата национална финансова система. В продължение на десетилетия те помагаха за организирането на военни преврати в Турция и покровителстваха пучистите. Русия, напротив, успешно си сътрудничи с Турция в областта на сигурността и икономиката. Трудно е да се познае кой ще води в гласуването в неделя, но е ясно, че само един-два процента ще делят победителя от победения. Разликата ще бъде малка“, предупреждава Перинчек. Той е по-притеснен от заплахата от „оранжева революция“. Той не изключва в понеделник вечерта турската опозиция да лансира такъв сценарий – при всички случаи ще обяви победата си и ще призове привържениците да изпълнят улиците в центровете на турските градове.

Още в четвъртък проучванията на общественото мнение показаха, че Ердоган печели 43,7%, а Кълъчдароглу много повече – 49,3%. Мухарем Индже може да разчита на 2,2%, а Синан Оган – на 4,8%. Тези данни бяха публикувани от компанията “Конда” още преди Индже да обяви оттеглянето си. В същото време “Конда” отбеляза, че през последната седмица преди гласуването е имало забележима тенденция за увеличаване на подкрепата за Кълъчдароглу. Ако продължи, тогава изборите ще завършат на първи тур с поражението на Ердоган.Парламентарните избори, съдейки по проучването, може да завършат с победа на опозиционния „Алианс на шестте“ – 44%. Пропрезидентският „Републикански алианс“ набира около 39,9%.

Още в петък обаче друго проучване прогнозира избори в два тура. Според проучване, проведено от “Гезичи” на първи тур Ердоган ще спечели 45,9% от гласовете, Кълъчдароглу – 46,9%. Във втория тур лидерът на опозицията ще спечели с минимална разлика, получавайки 50,9% от гласовете, а Ердоган – 49,1%.

Според ЦИК 64 милиона турски граждани ще могат да участват в президентските и парламентарните избори, които ще се проведат на 14 май, а над 1,6 милиона в чужбина вече са гласували. Общо ще бъдат монтирани 191 884 урни в страната и чужбина. Втори тур, ако се наложи, ще се проведе на 28 май.

„Ако се вярва на данните на различни социологически служби, колонките изглеждат съвсем различни, така че този път не можете да разчитате на социологически проучвания“, казва Амур Гаджиев, директор на Центъра за изследване на съвременна Турция към Института по източни изследвания на РАН. „Много наблюдатели са принудени да правят прогнози или интуитивно, или въз основа на резултатите от президентските избори през 2018 г.“ Тогава главните претенденти бяха Ердоган и същият Индже, който тогава беше издигнат от РНП, припомня руският политолог.

„Тогава президентът спечели 52-53% и успя да бъде преизбран. Индже отбеляза наполовина по-малко – 26%. Но тогава опозицията беше разделена и сега Кълъчдароглу идва от коалиция от шест партии. Съответно, ако се сумират тогавашните резултати на тези политически сили, то печелят около 45%. Дори ако си представим, че Ердоган е загубил 2-3% оттогава поради високата инфлация и други икономически сътресения, той все още има шанс да реши изхода от битката на първи тур, надминавайки бариерата от 50%“, не изключва експертът.

Ако все пак се наложи втори тур, тогава ще бъде малко по-лесно да се правят прогнози, признава Хаджиев.

„В този случай могат да се направят исторически паралели с парламентарните избори през 2015 г. Те трябваше да се проведат в два тура, тъй като нито привържениците на Ердоган от Партията на справедливостта и развитието, нито опозицията успяха да формират силна управляваща коалиция във Великото народно събрание. Между първи и втори тур, които се проведоха през юни и ноември, в страната възникна политическа криза, която прерасна в икономическа и в крайна сметка предизвика комплексни последици. Смятам, че последното нещо, което един турски избирател иска, е да се повтори сценарият от 2015 г. Той ще предпочете да създаде твърдо правителство, дори не е толкова важно коя е от двете основни партии”, смята събеседникът.

„Нека напомня, че в неделя се избира не само президентът, но и парламентът. Ако въпросът с президента не се реши и казусът остане за втори тур, тогава много ще зависи от това коя политическа сила ще бъде победител в парламента. Който успее да състави управляваща коалиция във Великото народно събрание – Ердоган или Кълъчдароглу – вероятно ще спечели на втори тур“, прогнозира Хаджиев.

Превод: В. Сергеев

Подпишете се за референдума за „Мир и Суверенитет“ на https://narodna.me/ 

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button