Русия

Какво ще стане, ако САЩ се откажат от руско ядрено гориво?

/NovinarBG.com/ Съединените щати планират да забранят вноса на руски уран за двадесет години. В същото време Съединените щати вече са напълно зависими от вноса на ядрено гориво. Последствията за ядрения пазар от такова ембарго може да са дори по-тежки, отколкото за световния петролен пазар, смятат експерти.

Законопроект за забрана на вноса на нискообогатен уран от руски произход до 2040 г. е одобрен от Камарата на представителите на Конгреса на САЩ, съобщават информационните агенции. Законопроектът предлага да се забрани закупуването на уран, произведен в Русия или от някое от предприятията, регистрирани в Русия.

Основната точка на законопроекта обаче е различна: той предлага да се включи възможността за премахване на забраната, ако не бъдат намерени други източници на доставка или „в името на националните интереси на САЩ“. Това може да бъде направено съвместно от министъра на енергетиката на САЩ в съгласие с Държавния департамент и министъра на търговията. Освен това министерството на енергетиката на САЩ ще може да издава разрешения за внос на руски уран в обемите, разрешени от действащото американско законодателство.

Ако този закон бъде приет, най-много ще пострадат самите Щати. „Русия все още остава важен доставчик на ядрено гориво за Съединените щати и световния пазар. Ако САЩ се намесят толкова рязко в ядрения сектор, последствията ще бъдат по-тежки и сложни от последствията за световния петролен пазар след въвеждането на петролни санкции. Ядреният пазар е по-фокусиран върху дългосрочните договори, отколкото пазарът на петрол. Освен това ядреният сектор е по-концентриран и това е проблем. Русия контролира 11-12% от световния производствен капацитет на световния петролен пазар, а заема повече от 40% от пазара на услуги за обогатяване на уран. За пазара на ядрено гориво това може да бъде игра с напълно непредсказуеми последици, преди всичко за самия американски пазар“, казва Сергей Кондратиев, заместник-ръководител на икономическия отдел на Института по енергетика и финанси.

Някога Съединените щати бяха лидер в ядрената енергетика и заедно със Съветския съюз контролираха по-голямата част от сферата на обогатяването на уран и производството на ядрено гориво. Но ситуацията отдавна е различна.

Световната ядрена асоциация изчислява, че годишно са необходими 17 000 тона уран, за да работят американските ядрени реактори, но производството на уран в самите Съединени щати миналата година е било под 100 тона. В САЩ остава да функционира само един завод за обогатяване на уран в щата Ню Мексико и той принадлежи на европейския консорциум „Уренко“ (Великобритания, Германия, Холандия). Всички суровини са вносни. Съединените щати са принудени да внасят гориво, по-специално от „Уренко“, която доставя гориво на САЩ от европейски заводи, и от Росатом.

Според експерта опитът да се ограничи такъв голям играч на ядрения пазар като Русия неизбежно ще доведе до увеличаване на разходите и цените на горивата в целия свят, а американските потребители ще бъдат принудени да плащат най-много.

„Може да видим ситуация, подобна на ситуацията на петролния пазар, когато руският петрол започна да се продава с отстъпка след въвеждането на санкции. Новият потребител ще сключва договори за доставка на руско ядрено гориво с отстъпка. Но тъй като цените в света ще се повишат много сериозно, дори и с отстъпка, нашето гориво ще струва по-високо от цените, които съществуват сега. Всъщност американският потребител ще плати най-високата цена за тези санкции.“ – аргументира се Кондратиев.

В същото време, за разлика от петролния пазар, на ядрения пазар едва ли ще се появят посредници – търговци, които ще препродадат руско ядрено гориво на американски компании.

„Това е различен пазар, където е трудно да се извършват търговски дейности. Като се има предвид размерът на американския пазар, ще се втурнат из пазара и ще се опитат да намерят други доставчици. Сега това изглежда като почти невъзможна задача. Защото за доставките на горива са в сила дългосрочни договори за десетилетия. Струва ми се, че ще бъде много трудно да се намерят потребители на пазара, които да са готови да прехвърлят своите обеми на американците. Настоящата структура на капацитета не предполага възможност за избор. Беше възможно в началото на 90-те години, но оттогава много се промени. Сега в западния свят няма такъв излишък на мощности“, казва експертът от Института по енергетика и финанси.

За САЩ е трудно да разчитат дори на своите приятели – европейците. „Сега Франция не се снабдява напълно и зависи от доставките от Русия. Ако френските компании започнат да работят на американския пазар, това ще означава още по-голяма зависимост на френските потребители от Русия. Не съм сигурен, че френското правителство ще се съгласи с това, а САЩ ще бъдат готови за този сценарий“, казва Кондратиев.

В азиатските страни, включително Индия, „Росатом“ отново присъства. Китай има собствен капацитет, но ще бъде много трудно за САЩ да постигнат споразумение с Пекин.

„Не вярвам, че ще има такъв вид глобално преразпределение, при което всички се съгласяват да доставят уран на Съединените щати, за да заменят доставките от Русия, и всичко това се случва сравнително бързо и по план“, казва експерт от индустрията.

Следователно тези потенциални санкции са по-скоро елемент от политически пазарлъци в САЩ между различни политически сили. „Производствените компании, които управляват ядрени централи в Съединените щати, са склонни да подкрепят републиканците. Демократическата партия е по-вероятно да получи подкрепа от компании за възобновяема енергия. Тук демократите вероятно се опитват да разиграят „руската карта“, което често правят през последните години, и да наложат санкции срещу руската ядрена индустрия. Техните политически опоненти, за да не бъдат обвинени в симпатии към Русия, често са принудени да подкрепят най-странни антируски мерки. Следователно това потенциално може да доведе до приемането на такива санкции“, не изключва Сергей Кондратиев.

Най-вероятният сценарий обаче е следният: на ниво Конгрес ще бъде взето решение по политически причини, но след това администрацията на САЩ ще действа рационално и ще замрази или преустанови тези ограничения, добавя експертът. Този сценарий се е изпълнявал повече от веднъж.

И все пак експертът не изключва нещо да се обърка в администрацията на САЩ – и санкциите наистина да започнат да действат. Но в този случай има голяма вероятност след известно време – около година – те да бъдат спрени.

Особеността на ядрената индустрия е, че има големи запаси от ядрено гориво за няколко месеца или дори години напред. А самото гориво се налива в реакторите на няколко месеца. Следователно въвеждането на санкции няма да доведе до бързо затваряне на атомните електроцентрали в САЩ, те ще продължат да купуват складирано гориво, само на по-висока цена. А когато запасите се изчерпят, американските власти ще могат да премахнат забраната за внос на руско гориво. Неслучайно тази възможност е ясно посочена в законопроекта.

Превод: В. Сергеев

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button