Русия

Урановите сънища. Украйна се стреми да измести Русия от пазара на ядрено гориво

/NovinarBG.com/ Новите заплахи на украинския министър на енергетиката Херман Галущенко за създаване на собствено производство на ядрено гориво за АЕЦ от съветски тип, за да се избие Русия от този сегмент на световния пазар, далеч не са първите. Просто този път са по-конкретни.

Имаме задача да започнем производството на гориво за реакторите ВВЕР-440 и да унищожим монопола на Росатом в Европа. Работим активно по налагането на санкции срещу руснаците в ядрената индустрия, но санкциите ще се движат по-бързо, когато Украйна може да замени производството на продукти, произвеждани засега само от Русия“, каза Галушченко, бивш юрист, който беше напъхан в кабинета на министъра и няма никаква представа как се правят горивни касети.

Ако американската компания Westinghouse (WH) по някакъв начин се е научила да копира руското гориво за основния тип реактори ВВЕР-1000, то АЕЦ „Ровно“ с реактори от предишното поколение зависи изцяло само от руските доставки. Ако по някакъв начин не се научите как да го осигурите, тогава станцията ще трябва да бъде банално затворена.

Но тъй като американският интерес винаги е бил приоритет за украинските официални лица и политици, в същото време погледът е насочен към всички атомни електроцентрали, които все още използват реактори от този тип: в Словакия, Финландия, Унгария и Чехия.

Единственият въпрос е как, без да са завършили дори и един проект от започнатите в украинската ядрена индустрия, американските лобисти ще се заемат с друг.

Почти се получи

С ръка на сърцето трябва да кажа: да, можеха. Имаше съвместен руско-украински проект за производство на ядрено гориво, заложен в Кировоград Смолино в най-добрите години на приятелство и сътрудничество. Строителството му трябваше да приключи през 2015 г., а основен партньор (и собственик на дял от 50% – 1 акция) беше компанията ТВЕЛ на Росатом.

Планът беше прост.

Суровините се добиват в украински уранови мини, докато отделните компоненти на горивния възел се произвеждат на местно ниво по прехвърлената технология. И заедно с готовите уранови топчета и други части от Русия, всичко се сглобява в готови продукти и се продава. Би се продавало. Навсякъде в текста трябва да добавите „би“, тъй като всичко това не се случи в крайна сметка.

Благодарение на активната работа на американските политици и дипломати Украйна не се превърна в пълноценен играч на световния пазар на ядрено гориво. Докато ТВЕЛ все още държи своите 16% там.

Вместо това Westinghouse, световноизвестна с изоставените си недовършени проекти, получи безпрецедентни условия за копиране на руско гориво и тестването му в действащите украински атомни електроцентрали с реактори ВВЕР-1000. След като преброиха милиардите, които редовно се харчеха за закупуване на горивни касети от ТВЕЛ, алчните „партньори“ делово съобразиха, че е по-добре да ги сложат в джоба си. Послушните киевски подопечни нарекоха този крещящ от гледна точка на ядрената сигурност проект „диверсификация“.

При избора на технология е важно да се разбере каква технология ще използва Украйна, защото от това зависи енергийната сигурност и енергийната независимост на страната. Днес, честно казано, две компании в света разполагат с технологията за производство на гориво за реактори ВВЕР – това са Westinghouse и TВЕЛ“, каза вицепрезидентът на Westinghouse Азиз Даг пред репортери през юли 2018 г.

В продължение на няколко години неговата фирма обещаваше да построи собствен завод за производство на гориво. Но той така и никога не е построен. И в резултат на „диверсификацията“ американците така и не успяха да достигнат производствени обеми, достатъчни да покрият нуждите на украинските АЕЦ от горивни касети за основния тип реактори „милионниците“. Що се отнася до работещите в Ровенската АЕЦ реактори със средна мощност ВВЕР-440, те все още са изцяло зависими само от руски продукти.

„Петилетката за три години „

Плановете за създаване на мощности за производство на собствено гориво бяха заложени в енергийната стратегия на Украйна до 2030 г. още преди десет години. Но в тази посока нищо не се случи. В началото на тази година Министерството на енергетиката на Украйна продължи сериозно да твърди, че за текущата и следващата година е планирано завършването на лицензирането и въвеждането в промишленото производство на решетки, стебла и глави на горивни касети тип ВВЕР-1000.

Канадците ще помогнат за обогатяването на урана, а после добрият Westinghouse ще започне да „клепа“ горивото в своя шведски Вестерос и така заедно ще победят Русия. Включително в продажбата на обогатен уран. А там, виж, и производството на възли за ВВЕР-440 няма да е далеч.

Тоест, всъщност това е същият проект, който можеше да се появи в сътрудничество с Русия преди много много години. Но има един нюанс.

Първо, Украйна не е пълноправен партньор в нормалното сътрудничество, тъй като не й се прехвърлят технологии за обогатяване на уран и самото гориво няма да се произвежда на нейна територия.

Второ, както в случая с вече произведеното гориво за „милионниците“, всички други горивни касети ще бъдат фалшиви, копия-менте, направени без проектната документация на оригиналния производител. В края на краищата минаха години докато се стигна до момента, в който американските възли спряха да се огъват и усукват в активната зона на реактора. И през всичките тези години украинските власти усърдно се преструваха, че всичко върви наред.

И в края на пътуването се оказа, че „партньорите“ дори няма да вземат отработеното гориво за преработка и съхранение. Централизираното хранилище за отработено ядрено гориво (ОЯГ), което други американци обещаха да построят в забранената зона на Чернобил, така и не беше построено.

От 2017 г. ОЯГ престана да се изнася за съхранение в Русия и, съгласно условията на споразумението, радиоактивните отпадъци започнаха да се връщат оттук. Рециклираните и остъклени горивни касети от Ровненската АЕЦ се прибраха у дома. Съответно всичко ще остане абсолютно същото и в бъдеще – независимо дали WH ще направи ново копие или не. Украинските атомни електроцентрали произвеждат около 150 тона ОЯГ годишно.

Трето, и най-важното, първите реактори ВВЕР – 440 обикновено се отнасят към поколението със сериозни конструктивни недостатъци, в резултат на което реакторите от този тип в Централна Европа са до голяма степен изведени от експлоатация. Всъщност два украински блока бяха пуснати през 1980-1981 г. и проектните срокове на тяхната работа приключиха. Да, оперирането с тях беше удължена до 2030 г., но такъв проект в името на доставката на гориво за два остарели реактора, очевидно няма търговски смисъл.

Знай да плащаш

Има търговски смисъл само да ги използваме като още една експериментална платформа за американските „приятели“. Те безсрамно ще тестват фалшификата в реакторите на АЕЦ по вече познатата схема, а след това ще се занимават с принудителни продажби от Държавния департамент. Всички разходи и евентуални аварии ще са за украинците, които примирено изпълняват всичко, което им наредят от Вашингтон.

През 2021 г. наредиха да подпишат меморандум за завършване от същия WH енергоблокове в Хмелницката АЕЦ за 25 милиарда долара – подписаха го. Те наредиха да закупят демонтирано и изоставено оборудване от неуспешния строеж на два енергоблока на АЕЦ VC Summer под прикритието на уж необходимо оборудване – купиха го. Между другото, до голяма степен именно този провал стана „контролният изстрел“ при фалита на Westinghouse Electric през 2017 г.

И каквото и да се случи на изхода на проекта „изтласкване на Русия от пазара“, Украйна пак ще купи това, което й се каже. По-специално, подписаното споразумение предполага, че първата експериментална партида горивни касети ще бъде заредена в Ровненския енергоблок през 2024 г., а общият обем на доставките по договора предвижда най-малко 1056 горивни касети.

Във всеки случай инвестициите ще бъдат отбити. Защото така работи колониалното правителство, така работят с колониалните правителства по принцип. Но как ще завърши европейската сертификация и дали „стратегическите партньори“ ще имат време да „изклепат“ своя нов продукт преди затварянето на останалите енергоблокове-440 в Европа, просто никой не може да каже с такава увереност, каквато украинският министър Галущенко традиционно демонстрира .

Превод: ЕС

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button