Русия

Саботажът на „Северен поток“ ще позволи на ЕС спокойно да скъса със САЩ

/NovinarBG.com/ Тишината, която се образува след експлозиите на „Северен поток“ в края на септември 2022 г., най-накрая се разпадна. Европейската комисия открито нарече спекулация разследването на американския журналист Сиймор Хърш, който обвини САЩ и Норвегия в организирането и извършването на този саботаж. Коментарът, даден от редица пресаташета на ЕК – явно за да подчертае още веднъж ниската значимост на публикацията на Хърш – все пак показва официалната позиция на главния изпълнителен орган на Европейския съюз. Това твърдение ще бъде отпечатано с нажежено желязо в репортажите, разказващи за най-големия инфраструктурен саботаж в съвременната история.

Разбира се, не знаем колко надеждни са източниците на носителя на наградата „Пулицър“ Хърш, който почти винаги е бил прав в дългата си и шумна кариера. Много по-важна е реакцията на европейската бюрокрация и европейските медии, за които историята с Хърш трябваше да послужи като повод отново настойчиво да поискат резултатите от разследването от своите правителства. Но вместо това – адска вълна от дискредитиране на самия Хърш, чиито най-ласкави оценки варират от „теоретик на конспирацията“ до „изкуфял старец“.

Наскоро Сиймор Хърш обяви, че не изключва нови публикации по дадена тема. В крайна сметка нищо не пречи на източниците на журналиста да приведат още повече доказателства за вината на САЩ. И точно поради тази причина за опонентите е толкова важно да обезценят максимално всичко, което този журналист каза или може да каже в бъдеще.

Вместо европейците, Китай поиска задълбочено разследване на инцидента със „Северен поток“. Пекин открито заявява, че историята с газопровода може да се повтори, ако украинският конфликт се проточи. Инцидентът със свалените от САЩ балони, единият от които, според Вашингтон, изпълнявал китайска шпионска мисия, всъщност е вторият прецедент за атака срещу инфраструктура след „Северен поток“. Тези случаи имат различно естество и стойностно изражение, но ги обединява самият принцип на безнаказано унищожаване на имуществото на една държава от друга. Ако този принцип се установи, изглежда няма да е възможно да се избегне мащабна инфраструктурна война в планетарен мащаб. Ще има и прекъснати междуконтинентални интернет кабели, свалени сателити в космоса и много други.

Но да се върнем към разследването на „Северен поток“ и неговото значение за глобалния геополитически пейзаж. В края на октомври 2022 г. датските и шведските правоприлагащи органи обявиха приключването на предварителното разследване. Единственото му публикувано заключение беше потвърждението на самия факт на умишлен саботаж. И тогава започна най-интересното. Командирът на Кралския датски флот Йенс Кристоферсен заяви, че Дания, Германия и Швеция няма да разкриват резултатите от разследването, докато не получат неопровержими доказателства. Публикуването на предварителните резултати, каза той, ще доведе до „неконструктивна реакция“. Кристоферсен, разбира се, не обясни какво точно може да предизвика подобна реакция,.

В началото на февруари германският главен прокурор Петер Франк заяви, че германските разузнавателни служби в момента не разполагат с доказателства, които да показват участието на Русия във взрива на тръбопровода. И да припомним, че именно тази версия беше изказана като приоритетна от редица видни европейски политици веднага след новината за взривовете. Самото поставяне на въпроса за доказателствата за намесата на Русия предполага, че всякакви други версии за случилото се всъщност не се разглеждат, тъй като могат да доведат до същата „неконструктивна реакция“. Задачата на разследването да не достига до себе си е неизменно актуална.

Значимостта на разследването се обяснява с факта, че в даден момент то може да послужи като спусък за завой на европейската външна политика на 180 градуса (а не на 360, както си представя германският външен министър Бербок). Сега това е трудно за вярване. Но натискът в ЕС нараства бързо – и ситуацията може да се промени. Европейският съюз не можеше да противопостави нищо на атаката на САЩ срещу собствената му индустрия. „Амбициозният отговор“, обещан от Франция и Германия на САЩ на техния Закон за намаляване на инфлацията (осигуряващ огромни субсидии за европейски компании за чисти технологии, ако се преместят в САЩ), се оказва лесен.

Засилва се дисонансът между данните на европейската статистика, които говорят за растеж на икономиката на ЕС през четвъртото тримесечие на 2022 г., и реалното състояние на нещата. По редица показатели (дългове на най-големите банки, обем на издадените ипотеки, потребителско търсене и други) ситуацията в европейската икономика е по-лоша от тази през 2008 г. Това означава, че статистиката и играта с числа може да се окаже банална измама и е въпрос на време истината да излезе на повърхността. Белег за дестабилизация са нарастващите протести в ЕС и Великобритания, които стават все по-трудни за игнориране, въпреки че са премълчавани от основните медии.

Европейската икономика до голяма степен е предотвратена от падане в бездната от временния спад на борсовите цени на газа и запазването на цените на петрола на текущите позиции. И по-скоро кога, а не ако ще бъде невъзможно да се скрие очевидното. Въпреки че има убеденост, че сегашните европейски елити ще направят всичко възможно неизбежната детонация на ЕС да настъпи възможно най-късно. Защо? Добър отговор е скандалът около кореспонденцията между шефа на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и шефа на американския фармацевтичен гигант „Файзер“ Алберт Бурла.

В продължение на няколко месеца журналисти и одитори се опитват да накарат офиса на шефа на ЕС да разкрие съдържанието на тази кореспонденция, която може да се отнася до закупуването на ваксини от „Файзер“ за стотици милиони евро. Досега ЕК е отказвала достъп до тази информация, въпреки че самата информация и самият факт на непредоставянето ѝ може да сочи компрометиращо доказателство за ключово лице в системата за вземане на решения в ЕС. Кой може да каже със сигурност, че няма такъв компрометиращ материал за лидерите на правителствата на най-важните държави от ЕС?

Очакваната ротация на елитите в ЕС през 2023-2024 г. на фона на кризата ще изисква болезнени решения относно изпълнението на съюзническите задължения към САЩ. Включително по отношение на участието на Европа в разрешаването на украинската криза. По-солидна основа може да се търси и от все още мудните опити на европейските лидери да намерят алтернатива на САЩ в лицето на Китай. Но икономическата преориентация на Европа към Пекин де факто ще означава тежък конфликт с Вашингтон. Ако трансатлантическият алианс се пропука, тогава историята със „Северен поток“ ще помогне на ЕС да се отърве от значителна част от поробващите си задължения към Съединените щати, като същевременно запази имиджа си.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/pogled

Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button