Русия

В условията на СВО за руските партии стана трудно да се различават една от друга

/NovinarBG.com/ Проведените в Русия избори разкриха редица нови тенденции. От една страна, за партиите стана по-трудно да се различават една от друга. От друга страна, не всички партии ясно формулираха своите предложения към избирателите. Какви други грешки бяха допуснати по време на изборите 2023 и в какво състояние ще се приближи руската партийна система до следващите избори?

Експертите нарекоха Единния ден за гласуване (ЕДГ), който се проведе миналия уикенд, „гласуване на референдум“, тъй като „Единна Русия“ получи мнозинство във всички законодателни събрания, където се проведоха избори, включително в новите региони. Освен това кандидатите за губернатор и „Единна Русия“, 19 души от 21 позиции, също спечелиха на първия тур с резултати от 70–80%.

Според политолозите по време на предизборната кампания много партии са се сблъскали с факта, че им е станало по-трудно да се различават една от друга. За наблюдателите резултатите на ЛДПР, които се бориха без Владимир Жириновски, се оказаха неочаквано високи. Но „Справедлива Русия – за истината“ (СРЗИ) и Комунистическата партия на Руската федерация не успяха да се адаптират към настоящите политически реалности и да предложат на избирателите нещо различно от традиционните лозунги. На този фон „Новите хора” успяха да докажат, че партията е станала пълноправен член на политическата система.

Някои експерти наричат последните избори тренировка за партиите преди президентската кампания през 2024 г. Като цяло системата поддържа вътрешнополитически консенсус дори на фона на конкуренцията в редица региони.

„Единна Русия“

„Единна Русия създаде ясна технология за мобилизиране на своите избиратели, така че няма смисъл партията да променя нещо радикално“, казва Евгений Минченко, президент на едноименния комуникационен холдинг, директор на Центъра за изследване на политическите елити към МГИМО.

„Можем да коригираме технологичните подходи, но самият модел на използване на образа на президента, мобилизиране на административните и производствените компоненти, активна работа в социалните мрежи и бази на привърженици, система за мобилизация чрез партийни членове – всичко работи. Съответните заместник-ръководители на изпълнителния комитет на „Единна Русия“ Александър Сидякин и Сергей Перминов вършат чудесна и много добра работа“, казва Минченко.

Що се отнася до другите партии, те наистина трудно се различават една от друга, смята експертът. „Причината е в така наречения консенсус за Донбас. Всички се обединиха около президента, всички парламентарни партии подкрепят СВО. В такива условия е много трудно да се различават един от друг”, допълва политологът.

Комунистическа партия на Руската федерация

Политическите стратези на КПРФ „работиха добре този сезон, проведоха добра кампания за Валентин Коновалов в Хакасия“, смята Минченко. Сред констатациите са работа с имиджа на политика, активност в интернет, участието му на дебатите и препоръките от консултанти.

„Рано е да отписваме КПРФ. Сега не е най-подходящият момент за тях, но инерцията все още съществува. Но остава фактът, че тя силно влоши позициите си, включително в онези региони, където някога се чувстваше добре, например в Иркутска област“, отбеляза политологът.

„Като цяло резултатите на партията са намалели по обясними причини. В миналото скокът им се дължи на пенсионната реформа и негласната коалиция с хората на Навални и либералната опозиция, които гласуваха за КПРФ като основна алтернатива на „Единна Русия“. Днес този сегмент от електората е деморализиран, премина във вътрешна емиграция и лиши партията от гласове“, обясни Минченко.

На свой ред политологът Павел Данилин смята, че КПРФ не е успяла ясно да формулира предложението си за избирателите „и като цяло не разбира какво да му каже“. И партията трябва сериозно да поработи върху тази грешка. „Комунистите уж подкрепят Владимир Путин, но изглежда не го правят“, казва политологът. Самите им лидери се загубиха, както и своите избиратели.

В такава ситуация партията се нуждае от „истинско подмладяване и смяна на лидера“. „Един стар кон, разбира се, няма да развали браздите. Но Генадий Андреевич Зюганов е твърде закостенял. Нека на негово място дойде и Зюганов – но млад, Леонид, внук на лидера на партията. Това ще бъде голям плюс за комунистите“, смята Данилин.

Бъдещият лидер обаче трябва да отговаря на нуждите на избирателя. „В момента КПРФ не дава отговор на привържениците си защо трябва да гласуват за комунистите. Какво иска да предложи КПРФ, каква е визията на партията за бъдещето на Русия? Отговор на този въпрос няма, а ако има, то той е известен на много тесни групи, които не са в състояние да запазят КПРФ като втората по сила партия в Русия“, казва Данилин.

Справедлива Русия“

„Но СРЗИ напълно напразно пое по пътя на радикализацията. Идеята да се популяризира като „Партията на чука“ не проработи. Тя не успя да привлече така наречените „разгневени патриоти“ и отчужди традиционните избиратели. Оттук и спадът в резултатите на партията“, обясни Минченко.

СРЗИ играеше в много тясно електорално поле и „само губеше гласове“, добавя Данилин.

Отначало „Справедлива Русия“ подкрепяше крайните патриоти, но след бунта на Евгений Пригожин се отказа от концепцията за „Партията на чука“.

Така се оказва, че победител остава само „Единна Русия“. Посланията ѝ ясно кореспондираха с нуждите на избирателите. Но това не означава, че „Единна Русия“ няма нужда да измисли нещо ново за следващата кампания“, подчертава политологът.

ЛДПР

„Либералдемократите показаха приличен резултат поради няколко фактора. Леонид Слуцки се оказа ефективен преговарящ, който компетентно изгради отношения с регионалните власти и отдели голяма част от личното си време за това. Второто е компетентното използване на образа на покойния партиен лидер Владимир Жириновски като пророк и мъдрец. Имаше интересни и креативни находки“, посочва Минченко.

Освен това в ЛДПР е израснала цяла плеяда от силни регионални лидери. Сред тях са Александър Глисков в Красноярски край, Михаил Молчанов в Хакасия. „Тези хора, поради своята харизма, дърпат резултатите на партията“, изброи експертът.

Според него „самият дневен ред, в който се намираме сега, както и идеята, която Жириновски предвиди много, направиха идеологията на партията търсена“. „Трудно е да се каже колко ще продължи тази инерция за ЛДПР, но КПСС съществува благодарение на образа на Ленин в продължение на няколко десетилетия“, припомни Минченко.

В същото време Данилин смята, че „ЛДПР много ясно подкрепя президента“ по фундаментални въпроси, а в други случаи ясно формулира своите предложения към избирателя. „Да, партията беше много подпомогната от образа на Жириновски и неговото наследство. И благодарение на правилното позициониране и активното участие в дебатите, партията успя да отхапе парчета от електората от КПРФ и СРЗИ. Ако тази тенденция се запази, ЛДДР ще измести КПРФ от второ място“, допуска Данилин.

„Нови хора“

„Партито не се представи много гладко, но като цяло беше прилично. „Новите хора” доказаха, че неслучайно са в парламента. Предизборната кампания на Владислав Даванков в Москва не беше толкова успешна, колкото бихме искали – той зае четвърто място на изборите за кмет. В същото време кампанията беше най-значимата от всички, с изключение на Сергей Собянин, който имаше реална програма и реални постижения“, казва Минченко.

Според политолога най-добрият резултат на партията, постигнат на изборите за Ил Тумен на Якутия и на изборите за Якутска градска дума, се свързва, от една страна, с фактора на Сардана Авксентиева, а от друга, с ярка и креативна кампания. Минченко директно препоръчва: „Много хора трябва да изучават и възпроизвеждат якутския опит в следващия изборен цикъл.“

Според Данилин именно „Новите хора“ не приличат на другите парламентарни партии, но „те изобщо не формулират посланието си, така че имаха лоши резултати почти навсякъде, с изключение на Ярославъл и Якутия“. „Партията трябва ясно да формулира своето предложение и да отговори на очакванията на избирателите, тогава резултатите ще се подобрят“, заключи Данилин.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button