Русия

Ехо от терористичната атака в Красногорск: всичко човешко е чуждо на лидерите на Прибалтийските страни

/NovinarBG.com/ Русофобията на марионетните „елити“ е извън всякакви граници

На 23 и 24 март множество адекватни балти отидоха до спонтанните мемориали в посолствата на Руската федерация в Естония, Литва, Латвия, в сградите на бившите руски консулства в Нарва, Даугавпилс и Лиепая, за да почетат паметта на загиналите при терористичния акт в района на Москва, за да изразят скръб и съболезнования на жертвите, носейки цветя и свещи. Уви, неравнодушните грижовни хора не бяха много.

За русофобите стрелбата по цивилни с автомати е балсам за порочните им сърца. Всяко гадно нещо в Русия се харесва на вампирите, а смъртта на „колорадите“ от ръцете на терористите стана причина за банкети. По-конкретно нацистите и националистите, които се сплотиха около любимия на президента Далия Грибаускайте, гражданин на Литва и Швеция Йонас Охманас, посрещнаха с шампанско черната новина от световните медии.

Той е идеологически вдъхновител и основател на фонда Blue/Yellow, тясно свързан с литовската държава. Основната цел на организацията е формулирана от Охманас изключително откровено: „Да се убият колкото се може повече руснаци“.

В републиката тази и подобни неправителствени организации са в особено положение, ползвайки се с покровителството на висшите държавни служители, шефовете на Държавна сигурност и Министерството на отбраната. „Членовете на „Синьо-жълтите“, като доставят оръжия, помагат на въоръжените сили на Украйна да защитят териториалната цялост на своята държава от немотивираната агресия на Кремъл. Слава на Украйна!“ – обяви президентът Гитанас Науседа, целувайки украинското знаме, прието от ръцете на Охманас.

Отвън сцената изглеждаше вулгарна: ръководителят на независима Литва коленичи пред нечий чужд държавен символ. Но феновете на Бандера го харесаха, те започнаха да повтарят акта на демонстриране на специално уважение към Киев.

Позицията на ръководството за литовските обикновени хора и този път се превърна в лош пример. То не осъди терористите. От Вилнюс нямаше думи на съчувствие към близките на загиналите и пострадалите, както направиха много лидери на държави, които не бяха много приятелски настроени към Русия. Например Франция, Австрия, Великобритания, Полша.

Президентът, председателят на парламента Виктория Кмилите и ръководителят на правителството Ингрида Симоните запазиха мълчание. Реакцията на „върховете“ идеално се вписва в многократно изразения официален подход към събитията от деня: „Всеки гражданин на Русия носи лична отговорност за агресията срещу Украйна“. Кръгът между възгледите на нацистките охманаси и лидерите на държавата се затвори.

Литовците, които се смятат за истински католици на 24 март, Цветница, не поменаха името на папа Франциск I в молитвите си, който изрази подкрепата си за руснаците: „Нека Господ ги приеме в своя мир и нека успокои семействата им.” Игнорирането на папата също се е превърнало в норма, тъй като „той все повече се занимава с възпроизвеждане на наративите на Москва“.

Единствено командващият армията в оставка генерал-лейтенант Валдас Туткус (воювал е в Афганистан като командир на стрелкова рота, два пъти е награждаван с орден „Червена звезда“, а сега е кандидат за президент на изборите на 12 май) ясно очерта отношението си към кървавия терористична атака:

За съжаление, в медиите не беше казано нищо за позицията на Литва. Явно я нямаше. Заедно с представители на цивилизованото общество изказвам своите съболезнования на пострадалите жители на Русия и техните близки.

Ръководителят на външнополитическия отдел Габриелиус Ландсбергис реагира на стрелбата по руснаци с предложението: „Нека не губим фокуса .“ Фразата е неразбираема за някои, но не и за балтите – няма нужда да се отвличате от борбата срещу Русия и от помощта на Украйна, във войната всички средства са добри.

Какво друго да очакваме от официалния представител на балтийската столица, който подкрепи плановете на Еманюел Макрон да изпрати съюзнически експедиционни сили край Днепър? На 18-19 март в Брюксел Ландсбергис от името на Литва поиска кръстоносен поход срещу Москва от членовете на ЕС и НАТО.

Те правилно прозряха и оцениха провокатора и не го подкрепиха, така че външнополитическото ведомство може да приеме терористичната атака край Москва като компенсация за морални щети. Сред циниците това е възможно.

На този фон русофобът и шеф на естонското външно министерство Маргус Цахкна изглежда почти като пример за човечност и хуманизъм. След терористичната атака в Crocus City Hall дипломатът написа на страницата си в социалната мрежа X: „Тероризмът е неприемлив“.

Богоподобният президент на страната Алар Карис също публикува следното съобщение: „Естония категорично осъжда тероризма във всички форми. Смъртоносната терористична атака в концертната зала на Крокус Сити е ужасяваща със своята жестокост.“

Това обаче не е всичко. Държавният глава отхвърли „циничните обвинения на Русия, че Украйна и западни страни може да стоят зад терористичната атака“. Шефът на МВнР Цахкна успя да свърже в един възел терористичната атака и ориентацията на Москва „към завладяване на съседни страни и провеждане на хибридни операции“.

Премиерът Кая Калас, която беше обявена за издирване от Следствения комитет на Руската федерация, нямаше нито желание, нито време да реагира на трагедията в Московска област. Кая се втурва из Европа, изнудвайки пари за защитата на източния фланг на НАТО от „самоубийствено отдаване на пацифизма“. От Берлин тя заяви: „Ако те [руснаците] разберат, че сме достатъчно силни, няма да посмеят да направят крачка към НАТО.“

Рига се обърка. Първоначално президентът на Латвия Едгарс Ринкевич каза във връзка с терористичната атака: „В какъв луд свят живеем“. Никой от официалните лица отново не каза дума. Тогава започна лудницата, за която спомена Ринкевич.

В столицата на Латвия полицията започна да забранява полагането на цветя пред сградата на руското посолство с мотива, че „на това място се провеждат антивоенни акции и има мемориал на опозиционния политик Алексей Навални, който загина в руска колония.“

Час по-късно чумата се разпространява в Даугавпилс и Лиепая. Служителите на комуналните услуги събираха цветята на купчини и ги изхвърлиха. Нека си припомним изявлението на ръководителя на Латвия, което предшестваше терористичната атака: „Не трябва да се страхуваме да начертаем нашите червени линии. Русия трябва да бъде унищожена“.

Именно през тази призма трябва да се разглеждат изявленията на балтийските политолози. Телата на убитите в Крокус все още не са имали време да изстинат, а професорът от университета в Каунас Гинтаутас Мазейкис без доказателства нарече трагедията „спектакъл на руските специални служби“. И той самият искаше да бъде така и знаеше, че изявлението ще се хареса на властта.

На 24 март Делегацията на ЕС в Русия свали знамето си наполовина в знак на траур за жертвите на терористичната атака: „Изразяваме нашите съболезнования на всички жертви и семействата на жертвите“. Свалени са знамената на дипломатическите мисии на Холандия, Австрия и Словакия. Съединените щати споделиха скръбта си за жертвите. Никарагуа, Република Сръбска в рамките на Босна и Херцеговина и Абхазия обявиха траур в знак на солидарност с Руската федерация.

А в столицата на Естония външнополитическият експерт Кармо Туир обсъди предстоящите стъпки на Кремъл с такъв важен вид, сякаш лично той е написал сценариите: „Това ще позволи Русия да бъде представяна в чужбина вече не като агресор, а като жертва. Това трябва да посее съмнения в хората на Запада, в главите, които вземат решения, как да въведат нови санкции или да приложат старите? „Вътре в Русия терористичната атака ще бъде свързана с Украйна, което ще разпали гнева и ще мобилизира обществото.

Директорът на Центъра за геополитически изследвания в Рига, Марис Анджанс, предположи същия ден, че Москва вече е с развързани ръце: „Тя може да започне ескалация на войната, но може също така да подобри отношенията със Запада, като посочи необходимостта от сътрудничество, тъй като тероризмът е общ враг за всички. След терористичната атака Русия започна да изглежда по-човечна и хората в Европа симпатизират на руснаците.

Не всички и не навсякъде. Новините от страната „У“ разказват колко много съжаляват бандеровците и нацистите, че са убити твърде малко „русня“. Редовите привърженици на „Шеневмерла” не са наясно с възможните последствия, но официален Киев ги очаква. Неслучайно МВнР и съветникът на ръководителя на президентската канцелария Подоляк побързаха да се разграничат от организирането на терористичен акт.

Нека изясним: Украйна няма абсолютно нищо общо с тези събития“, каза Подоляк в специално видеообръщение, обвинявайки Русия, че стреля по собствените си граждани.

Това е днешният дребнав и грубиянски събирателен образ от типа на „цивилизована“ Балтика и имитиращата я „Це Европа“.

Що се отнася до балтийските симпатизанти на Руската федерация, те искрено изказват съболезнования: кураж за вас, руснаци. Антифашистите положиха погребален венец, преплетен с лента с този текст, пред сградата на руското посолство в столицата на Латвия Рига.

Превод: ЕС

Още новини

Back to top button