Русия

Далекогледият „Триумф“: В над половин Украйна е установена безпилотна зона

/NovinarBG.com/ Струва си да се вслушаме по-внимателно в важното признание, което дойде от Киев. Прессекретарят на командването на украинските военновъздушни сили полковник Юрий Игнат в ефира на местен телемаратон се опита да обясни на своите съграждани защо напоследък трябва да седят в бомбоубежища два пъти повече, отколкото миналия месец поради „новите тревоги“.

Виновникът, сигурен е Игнат, са руските МиГ-31К, които са част от 174-и гвардейски изтребителен авиационен Печенегски Червенознаменен полк, кръстен на името на Б.Ф. Сафонов, от началото на октомври в размер на 24 единици бяха предислоцирани от Мончегорск на летище Белбек в Крим.

Първоначално екипажите на тези самолети тренираха предимно излитане и кацане на новото място. И това обикновено отнемаше около половин час.

Но тъй като всяко отделяне на колелата на шасито на МиГ-31 от руския бетонен път отдавна се разглежда от Украйна като заплаха от нов удар от хиперзвукови ракети „Кинжал“, на цялата територия на Бандерщата „громадяните“ трябваше да оставят всичко и да се втурнат стремглаво към убежищата.

До ноември МиГ-овете от Белбек преминаха на пълнообхватни полети над Черно море. Според Игнат „самолетите все още не са изчерпали горивото си“. Поради това сигналите за „нови аларми“ в цялата „Независимая“ не спираха поне час и половина.

„Сега врагът прибягна до други задачи, които сам си поставя. Това е практика за зареждане с гориво по време на полет. Ясно е, че времето на престой на всеки МиГ всъщност се удвоява.

Затова сега имаме продължителност на подобни тревоги повече от два часа и половина“, тъжно каза Игнат на разтревожените телевизионни зрители.

Защо разтревожени? Не само защото седенето с часове някъде в затъмнено мазе или на перона на метростанция не е особено приятно. За държавата Украйна нещо друго е по-лошо. Докато чака удара на „Кинжалите“, буквално всичко в необятността й замръзва.

Изключват се спирки на градския транспорт, машини и съоръжения във все още работещи цехове. Почти половин ден са на тъмно всякакви Макдоналдси, магазини, фризьорски салони… А това вече е пряка загуба за и без това едва живия украински държавен бюджет.

Но, естествено, МиГ-овете Мончегорск от кримското летище започнаха да практикуват сложни операции за презареждане във въздуха, не за да лишат, да речем, жителите на Киев от техните вероятно любими Биг Мак за дълго време. Задачата е друга: да се осигури денонощно патрулиране на тези най-добри в света изтребители-прехващачи над Черно море.

За какво? За да се лиши възможно най-надеждно врага от възможността да нанася удари от Одеса и Николаев с високоточни крилати ракети като Storm Shadow/SCALP-EG и „Нептун“, които напоследък толкова тормозят кримчаните.

По принцип това може да се постигне само по два начина. Първият е да се научите как да сваляте всяка една вражеска ракета в маршируващите сектори, докато все още се приближавате до полуострова или директно над бреговата му линия.

Вторият вариант е по-добър – просто да се спрат подобни изстрелвания, като се унищожат самолетите-носители Storm Shadow/SCALP-EG в украинското въздушно пространство, малкото фронтови бомбардировачи Су-24М, които все още са на разположение на украинските въоръжени сили, и изтребителите МиГ-29 надградени тази година във варианти на удар.

Трябва да се има предвид, че максималният обсег на полета на тези вражески високоточни крилати ракети е около 560 километра. Следователно техните граници на изстрелване могат да бъдат разположени на приблизително същото разстояние от бреговете на Таврида.

Оказва се, че задачата, която стои пред нашата система за противовъздушна отбрана, е следната: всъщност е необходимо да се създаде и надеждно да се осигури забранена за полети зона за противника, която все още не е обявена от никого, не само над Черно море, но и над огромните територии на Украйна.

Приблизително до линията Виница-Черкаси-Кременчуг-Полтава. За Одеса, Очаков, Кропивницки и Николаев няма какво да се каже в тази ситуация.

Можем ли да постигнем това с един полк изтребители-прехващачи МиГ-31, който отскоро „седи“ на Белбек? Ако неговите пилоти изпълняват бойни задачи изключително по двойки, с постоянно презареждане в полет от Ил-78М, полкът наистина е в състояние да осигури практически денонощно патрулиране на ракетоопасните райони на Крим.

Радарът МиГ-31 Заслон ви позволява да откривате дори малки въздушни цели на много впечатляващ обхват. Например американски изтребител F-16 гарантирано ще види такава станция на 120 километра. А бомбардировачът В-1 на ВВС на САЩ е на 200 километра.

На какво разстояние нашият прехващач ще „види“ украински фронтов бомбардировач от типа Су-24, без който просто не лети нито един Storm Shadow/Scalp? Нямам такава информация.

Но тъй като излетното тегло на Су-24 е почти три пъти по-голямо от това на американския F-16, обхватът на откриване на нашия прехващач за украинския самолет вероятно е по-впечатляващ, отколкото за „американеца“.

А за унищожаване на украински самолет/носител на значително разстояние, всеки МиГ-31 може да носи до шест ракети Р-37М с голям обсег.

Най-бързият в своя клас в света (до шест Маха). И без пропуски, удряйки на разстояние до 400 километра. Тоест, ако пусковете се извършат над Черно море някъде от средната му част, той ще лети точно до Виница или Полтава.

Това достатъчно ли е, за да се създаде надеждна забранена за полети зона над почти половината Украйна? Така че, както се казва, дори муха не може да прелети през него без разрешението на Москва?

Уви, както ясно показват последните събития във военната зона, това е само отчасти вярно. Това се доказва от хрониката на атаката срещу Керч с осем крилати ракети Storm Shadow/Scalp на 4 ноември.

Тогава въздушното пространство над Черно море беше патрулирано и от двойка МиГ-31 от Белбек. Но вниманието на екипажите на тези самолети беше отклонено към демонстративни изстрелвания на противорадарни ракети HARM, ракети „Нептун“ и ракети-примамки AGM-160 MALD на нос Тарханкут между Севастопол и Евпатория. Това направиха руските пилоти, които един след друг очаквано ги изпратиха на дъното на морето.

Междувременно осмият Storm Shadow/Scalp, преминал труден маршрут над селищата Днепрорудное и Пологи, достигна Керч над Азовско море. И както знаете, удари корабостроителницата „Залив“, както и малкия ракетен кораб „Асколд“, който беше на док.

Излиза, че само МиГ-31, дори и с активната подкрепа на морските изтребители Су-30СМ, както и зенитно-ракетните полкове на 31-ва дивизия на ПВО, не може да осигури пълна безопасност на кримското небе? Доскоро беше така. Но за наше щастие много неща се променят в това отношение в момента.

Според американското онлайн издание Military Watch до 7 ноември Русия е завършила бойните изпитания директно в театъра на военните действия на най-новата зенитна ракета със свръхголям обсег 40N6, способна да унищожава въздушни цели на разстояние 400-500 километра. със залп от пусковата установка на системата С-400 Триумф.

Изданието пише: „Уникалната траектория на тази ракета, издигаща се до екстремни височини в близкия космос, преди да се спусне към целта си, й дава безпрецедентни възможности за нанасяне на удари зад хоризонта и й позволява да неутрализира цели, близки до границите на обхвата си, при надморска височина от само 5 метра от земята.

Това позволява на единиците С-400 да поразяват нисколетящи самолети и крилати ракети на големи разстояния. Това, което никоя чужда система за противовъздушна отбрана не може да направи поради ограниченията, причинени от кривината на Земята за боеприпаси земя-въздух, следващи конвенционални траектории.

Има само едно нещо, което си струва да запомните тук. Формално изумително далекобойната ракета 40Н6 за „Триумф“ беше приета на въоръжение у нас още през 2018 г. Но доскоро войските всъщност го нямаха.

Вместо 40Н6, дивизионите С-400 все още бяха оборудвани с различна, но по-малко ефективна ракета 48Н6 и нейната модернизирана версия, обозначена като 48Н6ДМ. И двата имат полуактивни самонасочващи се глави. Те гарантираха унищожаването на въздушни цели на дистанции „само“ до 250 километра.

Причината за такава неравностойна подмяна се крие във факта, че с наличното радарно оборудване не беше възможно да се открият нисколетящи вражески цели на необходимото разстояние и надеждно да се насочат към тях готови 40Н6.

Предишните ни A-50U можеха да помогнат само относително по този въпрос. Тъй като нисколетящите цели на огромно разстояние зад фронтовата линия на фона на подземната повърхност не се „разграничават“ достатъчно ясно.

Точно това са използвали украинските ВВС. По-специално техните Су-24, носители на крилати ракети Storm Shadow. Те винаги достигаха до стартовите линии на изключително ниски височини.

И само в момента на изстрелването ракетите излетяха за много кратко време и можеха да бъдат забелязани от руските средства за откриване.

За да елиминираме тази наша слабост дори се обмисляше възможността за поставяне на подходящи мощни радари на борда на тежки военнотранспортни самолети като Ан-124 „Руслан“.

Но подобна идея трябваше да бъде изоставена, тъй като по маршрутите за бойно патрулиране „Русланите“ просто биха изразходвали реки от скъпо гориво.

И какво се промени сега за „застоялия“ 40Н6? Накратко: с помощта на държавната корпорация Ростех в края на септември беше възможно да се вдигне във въздуха първият модернизиран самолет за далечно радарно наблюдение и насочване А-50У.

Най-новото оборудване и софтуер, инсталиран на него, дадоха на нашата система за ПВО качествено нови радарни възможности.

Сега това е единствената машина в редиците на руските ВКС, която е способна на нещо, от което са лишени нейните събратя, които все още не са преминали през същата модернизация.

А именно: да различи в детайли от големи височини на стотици километри дори крилати ракети и вражески самолети, летящи над самите покриви и върховете на дърветата. И в резултат на това дори отвъд радиохоризонта е възможно наземните станции надеждно да насочат към тях същите онези 40Н6, които очевидно са „застояли“ в нашите арсенали.

Всъщност това беше истински пробив в борбата за руското и украинското небе. На 25 октомври министърът на отбраната Сергей Шойгу съобщи с очевидно удоволствие: „Имаме комплекси, които свалиха 24 самолета за пет дни“.

Тогава източникът на ТАСС обясни: „По време на СВО Русия използва системата за противовъздушна отбрана С-400 „Триумф“ в тандем със самолета за радарно откриване на далечни разстояния A-50, което гарантира успеха на използването на системата срещу вражески самолети.“

Очевидно врагът все още не знае какво да прави с новата заплаха. Защото „самолетната катастрофа” в Украйна продължава.

На 10 ноември военното ведомство издаде нов триумфален доклад от същата посока: „През седмицата осем бойни самолета на украинските ВВС бяха свалени от системи за противовъздушна отбрана, включително четири МиГ-29, два Су-27 и два Щурмови самолет Су-25”.

И всичко като цяло (полкът МиГ-31 на Белбек и новата противовъздушна ракета със свръхголям обсег 40Н6, която най-накрая влезе в битка) означава, че летенето по-близо до Виница и Полтава до бреговете на Крим се е превърнало в смъртоносно опасна дейност за украинските пилоти днес. Поне със Storm Shadow, поне без тях.

И така, какво е това, ако не гигантска зона, забранена за полети, която току-що установихме над Украйна? При това въведени от Москва тихомълком, без излишен пропаганден шум? Шумът, който на всеки фронт обикновено само вреди на постигането на обща победа!

Превод: СМ

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button