СВЯТ

“Властите преминаха всякакви граници”. В Европа посегнаха на най-важното

/NovinarBG.com/ В страните от Европейския съюз все по-често се говори за „неудобното християнство“. Политици призовават да се премахнат религиозните символи върху известни паметници. Вярващите – а те са много – се страхуват от последствията от такъв радикален подход. За новата мащабна конфронтация – в материала.

Долу светилищата

В Германия неочаквана главна тема стана един основен ремонт. През октомври медиите активно обсъждаха плана за възстановяване на офиса на Олаф Шолц: площта ще бъде приблизително удвоена, ще бъде оборудвана хеликоптерна площадка. Хората бяха възмутени от бюджета – по предварителни оценки проектът ще струва 777 милиона евро.

Други политици последваха примера на канцлера. На 1 ноември германският министър на културата Клаудия Рот реши леко да промени външния вид на двореца в Берлин. Надписите върху купола на сградата не ѝ харесаха. А именно стихът от „Деяния на апостолите”: „Защото няма друго име под небето, дадено на човеците, чрез което да се спасим”.

Това изключва другите религии, обясни Рот, а златният кръст противоречи на „модерния дух на космополитизма“. „Трябва да добавим алтернативни коментарни текстове“, каза министърът. Тя не уточни какви точно.

Настоящата сграда е реплика, построена през 2020 г. Дворецът стои тук от XV век. А цитатите от Библията са избрани лично от пруския крал Фридрих Вилхелм IV, при когото е издигнат централният купол в средата на XIX век. Комплексът е почти напълно разрушен от бомби през 1945 г.

Скоро инициативата на Клаудия Рот беше подета от външния министър Аналена Бeрбок. На 4 ноември (в навечерието на среща с колеги от Г-7) тя поиска от властите на град Мюнстер да премахнат един от неговите символи, свещеното разпятие, от историческото кметство. Между другото, сградата на кметството е много важна за историята на Европа. През 1648 г. тук е подписан Вестфалският мир, който слага край на 30-годишната война. Освен това новоизбраните членове на градския съвет на Мюнстер все още полагат клетва пред кръста.

Тотално настъпление

Действията на външния министър предизвикаха остри критики сред християндемократите.

„Сегашното федерално правителство е забравило традициите и историята. Всеки, който като външния министър премахва символите на християнската вяра от заседателната зала, включително вековния кръст на съвета в кметството на Мюнстер, не е космополит, а твърдоглавец“, каза представителят на фракцията на ХДС в Бундестага Торстен Фрай.

Той добави още, че християнската гледна точка към човека е в основата на либералното законодателство на страните от Г-7.

Но както се оказа, вече не. Социологическите данни показват, че социалният климат в Германия отдавна е антирелигиозен.

Тормозът над християните е налице в много университети в страната, сочат изследвания на специалисти от университета във Франкфурт.

„Изследвахме десетки случаи на дискриминация срещу християнски студенти“, казва социологът Матиас Реверс, автор на доклада.

Колегата на учения Ричард Траунмюлер отбелязва, че една четвърт от анкетираните студенти са говорили за атаки заради религията.

Ректорите на университетите в такива случаи се позовават само на принципа на идеологическа неутралност на образователната институция.

Съжаляваме за истината

Германия не е единствената страна, изпаднала в подобна ситуация.

Така онзи ден ирландският католически свещеник Шон Шийхи от графство Кери в проповед разкритикува еднополовите двойки и безплатните контрацептиви.

„Тъй като тези неща са според закона, хората смятат, че това е нормално. Но това не е вярно“, каза той.

По-късно, говорейки в местна радиостанция, духовникът каза: хомосексуалистите ще отидат в ада. А на провокативния въпрос на водещия дали същата съдба ще сполети и вицепремиера на страната Лео Варадкар, той отговори: „Със сигурност, ако не се покае за греховете си и не поиска прошка“.

По-късно видеозаписът от проповедта и радиопредаване обиколиха интернет, което предизвика вълна от осъждания. Епископът на окръг Кери Рей Браун дори трябваше да се извини за отец Шийхи.

Парадоксално, подобен инцидент се случи в Ирландия, където приблизително 85 процента от населението се самоопределят като католици – един от най-високите проценти в Европа.

Всичко в името на демокрацията

Но може би най-мащабните действия бяха предприети в Испания. През лятото там се разгоряха спорове за събарянето на най-големия паметник в страната – Долината на падналите.

Мемориалът на 60 километра от Мадрид е построен през 1958 г. и е посветен на Гражданската война. На територия от 30 000 квадратни метра са погребани близо 34 000 загинали от двете страни. Гигантският комплекс е увенчан с висок 1500 метра наклонен кръст – именно него искат да премахнат на първо място.

Факт е, че през 2008 г. властите приеха закона „За историческата памет“. Нормативният акт стана правна основа за демонтирането на всички паметници на Франкизма, включително и този.

Политиците не се спират нито от изключителната стойност на обекта (левите партии от няколко години блокират кандидатурата за вписване в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО), нито от бенедиктинския манастир, разположен на територията му.

„Мнозина вече са уморен, че правителството експлоатира темата за гражданската война. Защото всъщност имаме икономически, социални проблеми и въпроса за заетостта в Испания“, казва ректорът на манастира Сантяго Кантера.

През юли обаче парламента одобри нов закон, който ще позволи ексхумирането на повече от 33 000 гроба. Според Кантера такава радикална намеса ще доведе до унищожаването на половината от католическия манастир.

Времената се променят

В същото време християните наричат проблема неизбежен. Всичко опира до секуларизма – постепенното изместване на църквата от живота на европейците.

„Можем само да съжаляваме на факта, че сме свидетели на това“, казва ректорът на католическата енория в Лонгфелд, свещеник Александър Крилов.

Според него процесът е неравномерен: някои страни се съпротивляват на нарушаването на вековния начин на живот, други охотно приемат новите тенденции.

В някои държави, обяснява духовникът, секуларизмът отдавна е социална норма. И така, във Франция има автоцензура: вече не властите, а самият гражданин е принуден да контролира думите и действията си, свързани с религиозния живот.

„Стига се дотам, че човек, който носи кръстче на гърдите или присъства на литургия, става аутсайдер. Религиозността се възприема като нещо остаряло, изродено. Нещо, което трябва да бъде изоставено“, продължава отец Александър.

Вярно, допълва той, социалните явления и тенденции не са вечни. И махалото някога ще се завърти в обратната посока, ще се възстанови „равновесието между сакралното и светското”. Но това време още не е дошло за Европа.

Превод: В. Сергеев

ВАЖНО!!! Уважаеми читатели на NovinarBG.com, ограничават ни заради позициите ни! Влизайте директно в сайта www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Когато видите знака „фалшиви новини“, това означава, че тази статия е препоръчително да се прочете!!!

Абонирайте се за нашия YouTube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Поглед

Още новини

Back to top button