Русия

Сложносъставно предложение

/NovinarBG.com/ Обемът на доставките на руски петрол за световния пазар ще зависи от цените, производството и от Саудитска Арабия

Руската федерация може да удължи започналото през лятото намаляване на износа на петрол до октомври, но все още няма окончателно решение. През юли-август страната намали доставките в чужбина с 500 000 барела на ден (б/д), а през септември обещава да запази спада на 300 000 б/д. Очакваното увеличение на доставките на петрол през септември все още не е повлияло на цените, които остават на ниво от 85 долара за барел. Намаляването на износа позволи на местните компании да намалят отстъпките Urals за Brent и увеличи цената на руските суровини до над 70 долара за барел.

Правителството разрешава удължаване на доброволното намаляване на износа на петрол през октомври, но такова решение все още не е взето, каза руският вицепремиер Александър Новак. „Да видим. Сега наблюдаваме тази ситуация и оценяваме пазара заедно с колегите от други страни. Ние ще изхождаме от това, което пазарът ще изисква“, каза служителят, цитиран от ТАСС .

Говорим за разширяване на практиката за намаляване на износа на петрол, която Руската федерация започна през лятото. Първоначално правителството обеща да намали износа на петрол през август с 500 000 барела на ден. Събеседниците на Комерсант обясниха какво ще се случи поради намаляването на експортния график на Транснефт за третото тримесечие. Офшорният износ на петрол през август възлиза на около 3 милиона барела на ден.

Руските петролни компании намалиха износа на петрол, за да увеличат цените на петрола, както и да намалят „санкционните“ отстъпки за Urals спрямо Brent.

В същото време Саудитска Арабия, партньорът на Русия в ОПЕК +, доброволно намали производството с 1 милион барела на ден през юли и запази тази практика през август и септември.

В резултат на това цените на Brent се задържат уверено над 85 долара за барел през август, а цената на руския петрол Urals надхвърли през юли, когато доставките на петрол в чужбина бяха рязко намалени, тавана (60 долара за барел) на цените на петрола в ЕС и G7. През август цената се покачи над 70 долара за барел, а отстъпката беше намалена до 13 долара.

Русия вече реши, че през септември ще запази намаляването на износа на петрол на ниво от 300 000 барела на ден, тоест в контекста на мащабни ремонти в рафинериите страната ще започне да възстановява износа спрямо август.

По мнението на Reuters, петролните доставки от Приморск и Уст-Луга през първите десет дни на септември ще нараснат с 38% в сравнение със същия период на миналия месец. Възможно е в условията на поддържане на сегашните високи цени на петрола Руската федерация да продължи да увеличава износа си през октомври. Но едва ли ще го направи рязко. Все още не е ясно дали Саудитска Арабия ще удължи доброволното намаляване на собственото си производство – решението може да бъде взето преди срещата на ОПЕК+ на 4 септември.

Събеседниците на „Комерсант“ се съмняват, че руските петролни компании ще започнат да намаляват производството през септември-октомври и следователно обемът на намалението на износа ще зависи от свободния капацитет за рафиниране.

През септември и октомври рафинериите ще влязат в планови ремонти, а Министерството на енергетиката вече моли компаниите да ги изместят за по-късна дата заради тежката ситуация на вътрешния пазар на горива. Александър Новак потвърди на 30 август, че министерството коригира графиците за ремонт.

Както обикновено, решението за намаляване на износа ще зависи преди всичко от нивото на цените, смята Василий Танурков от ACRA: „В настоящата ситуация предлагането на петрол от страни извън ОПЕК+ е доста стабилно, така че нивото на търсене на петрол е най-важно.

Досега спадът в търсенето от развитите страни е повече от компенсиран от ръста на търсенето от развиващите се страни и като цяло има по-скоро очаквания за увеличаване на недостига на петрол в края на третото и четвъртото тримесечие. Това може да се счита за базов сценарий, при който страните от ОПЕК+ ще ограничат съкращенията.“

Въпросът е кое точно ценово ниво ще стане тригера за увеличаване на доставките от ОПЕК+, отбелязва г-н Танурков: очевидно нивото от 85 долара за барел Брент не е достатъчно за това.

Той подчертава, че винаги трябва да се има предвид рискът, че покачването на цената ще позволи на конкурентите от ОПЕК+ да увеличат инвестициите в производството и следователно все още е вероятно участниците в сделката да започнат значително да увеличават производството и износа, когато се достигне диапазонът от $90 – 100 за барел Брент.

Превод: ЕС

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button